Videnie.sk

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktorý drobcovi prekrýva jedno očko. Amblyopia, ako sa tejto očnej vade odborne hovorí, však nie je len diagnózou detí.

Očné problémy ktoré sa neoplatí podceňovať (1.časť)

Problémy s očami

Zdravý zrak je pre plnohodnotný život nepostrádateľný. Aspoň raz do roka by si preto mal každý nájsť čas na preventívnu prehliadku u očného lekára. Sú však situácie, pri ktorých treba spozornieť a zvážiť návštevu očného lekára čo najskôr.

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc spokojných pacientov už absolvovali laserové zákroky na našich Oftum klinikách v Košiciach, Prahe a Astane. Aj samotní lekári kliniky OFTUM podstúpili operáciu očí. Predstavte si, že Vás operuje chirurg, ktorý to isté absolvoval sám a celý život sa venuje tejto práci ...

Dovolenka s kontaktnými šošovkami

Dovolenka s kontaktnými šošovkami DAILIES AquaComfort Plus - spokojná rodinka

Chystáte sa na dovolenku a nosíte okuliare? Pribaľte si so sebou kontaktné šošovky! Nosenie kontaktných šošoviek v lete prináša veľa výhod. Oproti klasickým okuliarom vám kontaktné šošovky poskytnú presnú zrakovú korekciu v celom zornom poli. Môžete ich ľubovoľne kombinovať so slnečnými okuliarmi a nemusíte kupovať tónovaný variant dioptrických skiel. Výhody, ktoré kontaktné šošovky poskytujú, oceníte predovšetkým pri letných športoch, šantení na pláži a na dovolenke.

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové metódy, zlepšujú sa technológie. Ako sa však v ponúkaných metódach vyznať.

Štvrťhodinka pre zdravé oči

15 minút môže zachrániť vaše oči na celý život

Chodíte na pravidelné prehliadky k zubárovi? A čo váš zrak? Akú mu venujete pozornosť? Pravidelné očné prehliadky raz ročne sú nutné pre zachovanie dobrého stavu očí a prevenciu ďalších ochorení.

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinutý spoločnosťou Carl Zeiss. Táto revolučná metóda odstraňuje dioptrické chyby oka bezbolestne, bez narušenia povrchu rohovky a bez spáleného tkaniva.

S vernostným programom na šošovkách ušetríte

S vernostným programom na šošovkách ušetríte

Nosíte kontaktné šošovky pravidelne a zaujíma vás, ako ušetriť? V mnohých očných optikách i u mnohých očných lekárov sa môžete stretnúť s vernostným programom, ktorý vám prináša cenové zvýhodnenie kontaktných šošoviek a zahŕňa aj pravidelné očné vyšetrenia.

Korekcia zraku hĺbkovou laserovou operáciou je bezpečná, rýchla a bezbolestná

Korekcia zraku hĺbkovou laserovou operáciou je bezpečná, rýchla a bezbolestná

Laserové operácie očí pomáhajú ľuďom splniť si sen o živote bez okuliarov a kontaktných šošoviek. Pokrok v medicíne umožnil vrátiť pacientom kvalitný zrak už krátko po zákroku a navyše bezbolestne. Pomocou lasera sa tvar očnej rohovky upraví tak, aby pacient videl dokonale. Rozdiel medzi zákrokmi spočíva v použitých operačných postupoch.

Ako vybrať tie správne kontaktné šošovky pre prácu pri počítači

unavene oci a kontaktne sosovky za pocitacomMnohí z nás trávia pri počítači a televízii denne niekoľko hodín. Pred obrazovkou či monitorom začínajú byť naše oči často unavené. Je to spôsobené predovšetkým nedostatočným zvlhčovaním povrchu očí žmurkaním, ktoré pri tejto činnosti nie je až tak časté. Nositelia kontaktných šošoviek môžu túto únavu vnímať intenzívnejšie, a preto je dobré sa už pri výbere šošoviek orientovať na také, ktoré riziká nepríjemných pocitov pri práci s počítačom rovno odstrána alebo minimalizujú.

Porovnanie povrchových metód laserových operácií zraku

Porovnanie povrchových metód laserových operácií zraku

Laserová operácia očí je pokrokovou metódou súčasnej doby, ktorá dokáže rýchlo a takmer bezbolestne korigovať zrakové chyby ľudí trpiacich očnými poruchami. Presnosť laserových zákrokov umožňuje pacientom dívať sa na svet bez dioptrických pomôcok už krátko po operácii. Povrchové laserové metódy sú vhodné aj pre pacientov, ktorí nemôžu podstúpiť iné formy laserových zákrokov.

FreshLook Dimensions - mesačné zvýrazňovacie kontaktné šošovky

Mesačné kontaktné šošovky FreshLook Dimensions

Mesačné kontaktné šošovky pre zvýraznenie prirodzenej farby očí opatrené tmavším prstencom, ktorý dodá svetlým očiam žiarivý vzhľad.

Dôležité fakty o laserovej operácii v rámci očnej chirurgie

Dôležité fakty o laserovej operácii v rámci očnej chirurgie

Laserová operácia očí dokáže pomôcť pri refrakčných chybách oka, ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus, tiež pri liečení alebo odstránení rôznych druhov očných chorôb. Ročne pomáhajú oční chirurgovia vrátiť sa k plnohodnotnému životu veľkému množstvu ľudí. Aj u nás sú laserové zákroky stále populárnejšie. Veda pokročila míľovými krokmi vpred a laserové operácie očí sa radia k moderným operačným zákrokom. Väčšina z nich je dokonca bezbolestná. Umožňujú pacientom dívať sa na svet bez nutnosti nosenia okuliarov takmer okamžite po zákroku.

FreshLook Colors - mesačné farebné kontaktné šošovky

Mesačné Farebné kontaktné šošovky FreshLook® Colors

Mesačné farebné kontaktné šošovky vhodné pre svetlú i tmavú farbu očí FreshLook® Colors. Mesačné kontaktné šošovky pre zmenu farby očí a premenu vzhľadu.

Čo s očami, keď máte...

Čo s očami, keď máte...

Môžu deti nosiť kontaktné šošovky? Dokedy môžete podstúpiť laserovú operáciu očí? Od akého veku vám hrozí sivý alebo zelený zákal?

FreshLook ColorBlends - mesačné farebné kontaktné šošovky

mesacne farebne kontaktne sosovky freshlook colorblendsMesačné farebné kontaktné šošovky vhodné pre svetlú i tmavú farbu očí. Patentovaná technológia farieb 3 v 1 bola navrhnutá tak, aby sa spojila s farbou očí a dosiahla tak prirodzene vyzerajúci efekt. Krycie kontaktné šošovky FreshLook® ColorBlends® pre prirodzený a krásny vzhľad.

Bezbolestné odstránenie dioptrií v Oftume už za 26 sekúnd

Bezbolestné odstránenie dioptrií  v Oftume už za 26 sekúnd

Mnohí si už ani nevieme predstaviť život bez dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek. Vedzte ale, že zmeniť sa to dá! Košická klinika laserovej chirurgie oka Oftum ponúka pacientom revolučné a moderné spôsoby odstránenia dioptrií laserom, pýši sa viac ako 20 000 spokojnými pacientmi z rôznych kútov sveta. Aj exotické Zimbabwe, Austrália, Američania či Rusi.

Focus Dailies Toric - jednodenné kontaktné šošovky na astigmatizmus

toricke kontaktne sosovky focus dailies toric na astigmatizmusPrvé jednodňové jednorazové kontaktné šošovky na svete určené pre korekciu astigmatizmu. Obsahujú zvlhčujúcu zložku, ktorá sa aktivuje žmurkaním a nosenie je tak pohodlné po celý deň. Použitá technológia výroby navyše zaistí, že kontaktné šošovky sú vyrábané neuveriteľne tenké. Ľahko sa tak aplikujú a na oku ich takmer necítite. O jednorazové šošovky sa netreba starať, každý deň si vezmete nový pár šošoviek, ktorý večer vyhodíte.

Okuliare k počítaču? Liek pre tých, ktorí majú „problémy s očami“ len pred monitorom

Žena v okuliaroch na počítač

Stačia tri hodiny denne a problém je tu, aj keď inak máte zrak v poriadku a netrpíte žiadnou očnou vadou. Reč je o tzv. syndróme počítačového videnia, ktorý podľa amerického National Institute of Occupational Safety and Health vo väčšej či menšej miere na 90 % obťažuje tých, ktorí denne pracujú s počítačom.

Focus Dailies Progressives - jednodenné multifokálne kontaktné šošovky

jednodnove multifokalne kontaktne sosovky focus dailies progressivePrvé jednodenné multifokálne šošovky na svete umožnia ostré a jasné videnie pre osoby s presbyopiou (potrebou „dlhých rúk" na čítanie). Kontaktné šošovky Focus® DAILIES® Progressives sú vyrábané pomocou patentovanej technológie, ktorá zabezpečuje dôslednú kvalitu a umožňuje, aby šošovka bola tenká a poskytovala výnimočný komfort a jednoduchú aplikáciu.

Operácia očí laserom

Operácia očí laserom

Operácia očí prináša pomoc ľuďom, ktorý túžia po lepšom zraku bez okuliarov. Slovo laserová operácia v sebe skrýva mnoho spôsobov toho istého operačného zákroku. To ako prebieha operácia očí vďaka rôznym typom sa dočítate nižšie.

Focus Dailies - jednodenné kontaktné šošovky

Jednodenné Kontaktné šošovky Focus DAILIES

Kontaktné šošovky Focus® DAILIES® vás počas dňa osviežujú vďaka zvlhčeniu aktivovanému žmurknutím. Jednodenné kontaktné šošovky Focus® DAILIES® ponúkajú všetky výhody jednorazových šošoviek a navyše za ekonomicky výhodnejšiu cenu. Ak chcete to najnovšie v oblasti technológií celodenného komfortu, vyskúšajte kontaktné šošovky DAILIES® AquaComfort Plus®.

Aké kontaktné šošovky sú pre mňa najlepšie?

Puzdro na kontaktné šošovky

To aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás závisí od mnohých faktorov. Je to napríklad závislé na tom, v akom prostredí sa najčastejšie pohybujete, akú máte prácu, ako často kontaktné šošovky nosíte, akú refrakčnú poruchu potrebujete korigovať a ešte mnoho ďalších vecí ovplyvňuje výber vhodnej kontaktnej šošovky.

Dailies AquaComfort Plus - jednodenné kontaktné šošovky

denne kontaktne sosovky dailies aquacomfort plusKontaktné šošovky DAILIES® AquaComfort Plus® sú denné jednorazové šošovky s unikátnou zvlhčujúcou technológiou, vďaka ktorej sa s každým žmurknutím oka uvoľňujú zvlhčujúce látky. Šošovky sú v priebehu dňa neustále lubrikované a poskytujú výnimočný pocit pohodlia po celý deň.

Čo je to kontaktná šošovka?

Kontaktná šošovka na prste

Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku. Vďaka povrchovému napätiu povrchu kontaktnej šošovky, šošovka dokonale prilne k slznému filmu ktorý pokrýva rohovku. Kontaktné šošovky pomáhajú usmerniť svetelné lúče prichádzajúce do oka na sietnicu a vďaka tomu sa obraz zaostrí. Jednoducho povedané, kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky, ktoré využívajú ľudia s určitou zrakovou poruchou a pomáhajú im zlepšovať videnie.

Air Optix Night&Day Aqua - kontaktné šošovky na predĺžené nosenie

kontaktne sosovky air optix night day na predlzene noseniePriedušné kontaktné šošovky AIR OPTIX® sú vyrobené zo silikón-hydrogélového materiálu, vďaka ktorému šošovkou preniká až 5x viac kyslíka v porovnaní so staršou generáciou šošoviek vyrobených z hydrogélu. Vďaka patentovanej technológii TriComfort® poskytujú tieto kontaktné šošovky vysokú priepustnosť pre kyslík a dlhotrvajúce zvlhčenie. Plazmou zušľachtený povrch je mimoriadne odolný proti usadeninám, čo prispieva k zdravému noseniu šošoviek.

Ic! berlin - ručné robené bezskrutkové okuliare

Žena v slnečných okuliaroch ic! berlin

Farebné, žiarivé a lesklé. Rovnako ako dúha. Takmer tak dobré až je to pravda. Rovnako ako naše rámy. Tentokrát sme ich pokryli, ale nie lakom. Svietia vo vzrušujúcich farbách vytvorené pomocou jednoduchej svetelnej refrakcie.

Air Optix Aqua Multifocal - multifokálne kontaktné šošovky

kontaktne sosovky air optix aqua multifocalPriedušné kontaktné šošovky AIR OPTIX® sú vyrobené zo silikón-hydrogélového materiálu, vďaka ktorému šošovkou preniká až 5x viac kyslíka v porovnaní so staršou generáciou šošoviek vyrobených z hydrogélu. Vďaka patentovanej technológii TriComfort® poskytujú tieto kontaktné šošovky vysokú priepustnosť pre kyslík a dlhotrvajúce zvlhčenie.

Aké dioptrické okuliare (okuliarové rámy a šošovky) si vybrať?

Muž v dioptrických okuliaroch

Dnes už ani korekcia zraku nemusí predstavovať neriešiteľnú prekážku. Samozrejme, že okuliare už existujú dávno, ale v minulosti býval problém s tým, že dioptrické okuliare síce pomáhali pri videní a svoju hlavnú úlohu si plnili, avšak komplikácia bola v tom, že boli nepekné, nebolo možné si vyberať, často krát boli nepohodlné a celkovo svojho nositeľa rušili a obťažovali.

Air Optix for Astigmatism - kontaktné šošovky na astigmatizmus

sosovky air optix astigmatismPriedušné kontaktné šošovky AIR OPTIX® sú vyrobené zo silikón-hydrogélového materiálu, vďaka ktorému šošovkou preniká až 5x viac kyslíka v porovnaní so staršou generáciou šošoviek vyrobených z hydrogélu. Vďaka patentovanej technológii TriComfort® poskytujú tieto kontaktné šošovky vysokú priepustnosť pre kyslík a dlhotrvajúce zvlhčenie. Plazmou zušľachtený povrch je mimoriadne odolný proti usadeninám, čo prispieva k zdravému noseniu šošoviek.

Okuliare - najpoužívanejšia pomôcka na korekciu a ochranu zraku

Žena v dioptrických okuliaroch

Dnešná uponáhľaná a náročná doba na nás kladie stále väčšie nároky či už v osobnom živote, ale predovšetkým v zamestnaní. Ak chceme dosiahnuť všetky naše ciele a byť úspešný, je nevyhnutné sa čo najlepšie prispôsobiť rýchlemu a náročnému spôsobu života. Naše oči v tomto prípade nie sú žiadnou výnimkou. Každý deň ich vyťažujeme na maximum a dostávajú poriadne zabrať. Len porozmýšľajte, ako dlho každý deň presedíte za počítačom, koľko času trávite v suchom klimatizovanom alebo zafajčenom prostredí a podobne. Treba si uvedomiť, že práve na videnie vynakladáme značné množstvo energie.

Air Optix Aqua - mesačné kontaktné šošovky

kontaktne sosovky air optix aquaPriedušné kontaktné šošovky AIR OPTIX® AQUA sú vyrobené zo silikón-hydrogélového materiálu, vďaka ktorému šošovkou preniká až 5x viac kyslíka v porovnaní so staršou generáciou šošoviek vyrobených z hydrogélu. Vďaka patentovanej technológii TriComfort® poskytujú tieto kontaktné šošovky vysokú priepustnosť pre kyslík a dlhotrvajúce zvlhčenie. Plazmou zušľachtený povrch je mimoriadne odolný proti usadeninám, čo prispieva k zdravému noseniu šošoviek.

Okuliare Vans

Slnečné okuliare značky Vans

Dnešní mladí ľudia doslova zbožňujú štýl a štýlové veci. Ich imidž kráča s dobou, každý musí vidieť, čo teenageri majú radi a v čom sa cítia dobre. Ťažko nájdete mladého človeka, ktorý by nevedel, čo znamená štýl a aká značka ho prezentuje najlepšie. Takmer každý mladý človek pozná značku, ktorá je imidžová; značku, ktorá vie, čo je moderné; značku, ktorá vie, čo je crazy – značku Vans.

Opti-free PureMoist - roztok na kontaktné šošovky

optifree pure moistViacúčelový dezinfekčný roztok poskytuje kontaktným šošovkám 16-hodinové zvlhčenie a účinnú dezinfekciu. Obsahuje patentovaný komplex HydraGlyde®, ktorý vytvára okolo šošovky zvlhčujúci film nezávisle na slznom filme.

Keď okuliare, tak s antireflexnou vrstvou

Okuliare bez Antireflexnej vrstvy

Antireflexná vrstva je špeciálna povrchová úprava šošoviek okuliarov. Táto vrstva býva aplikovaná na prednej a zadnej stene šošovky dioptrických alebo slnečných okuliarov. Úlohou antireflexnej vrstvy je zlepšiť priestupnosť svetla šošovkou, ale najmä zabrániť nepríjemnému zrkadleniu na povrchu šošovky. Vďaka tomu užívateľ okuliarov s antireflexnou vrstvou lepšie vidí, je chránený pred rušivými reflexnými odrazmi na povrchu šošoviek a netrpí natoľko únavou zraku.

Meranie výšky vnútroočného tlaku

meranie-ocneho-tlakuSledovanie vnútroočného tlaku hrá veľkú rolu u pacientov s glaukómom (zeleným zákalom) a inými očnými chorobami ale tiež ako prevencia pred vznikom ochorenia. Výška očného tlaku je ovplyvňovaná prítokom a odtokom vnútroočnej tekutiny. V normálnom stave je produkcia a odtok v rovnováhe. Pri zmene tejto rovnováhy dochádza k štrukturálnym zmenám oka a optického prostredia. Pri zvýšení vnútroočného tlaku vzniká glaukóm (toto ochorenie môže viesť k trvalej slepote a preto je veľmi dôležité presné meranie vnútroočného tlaku) a naopak pri znížení vnútroočného tlaku dochádza napríklad k deformácii očnej gule.

Očné problémy – chráňte si svoj zrak (2.časť)

Očné problémy – chráňte si svoj zrak

V prvej časti sme si priblížili niektoré problémy postihujúce zrak človeka. V tomto článku pokračujeme popisom ďaľších situácií, pri ktorých sa oplatí navštíviť očného lekára a nechať si oči odborne vyšetriť.

Faktory ovplyvňujúce výšku vnútroočného tlaku

faktory ocny tlakOčný tlak je závislý na rovnováhe medzi odtokom a tvorbou vnútroočnej tekutiny. Za normálny vnútroočný tlak je považovaný tlak v oku, ktorý nespôsobuje poškodenie zrakového nervu a zachovává integritu očného prostredia. Vyššie hodnoty vnútroočného tlaku, môžu indikovať glaukomové ochorenie a nižšie naopak môžu viesť napríklad k deformácii očnej gule. Na tieto hodnoty vnútroočného tlaku pôsobí veľké množstvo faktorov.

Kontakté šošovky a kozmetika – dodržujete všetky pravidlá?

Kontakté šošovky a kozmetika – dodržujete všetky pravidlá?

Prieskumy ukazujú, že až 78% žien, ktoré nosia kontaktné šošovky, aspoň raz denne používajú make-up.*  Patríte medzi ne? A poznáte pravidlá správneho líčenia? Viete, aké prípravky používať a čomu je dobré sa vyhnúť?  Pokiaľ si neviete svoj deň predstaviť bez riasenky, očných liniek a laku na vlasy, potom je nasledujúci článok určený práve pre vás.

Zimná dovolenka? Jedine v kontaktných šošovkách

lyziarPokiaľ nosíte okuliare a patríte k milovníkom zimných športov, uvítate možnosť športovať s kontaktnými šošovkami. Predovšetkým u športov ako lyžovanie alebo snowboard, kedy je potrebné nosiť lyžiarske okuliare, sú kontaktné šošovky skvelým riešením.

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...