Stáva sa vám, že pri šoférovaní v ostrom protisvetle slnečného žiarenia zúfalo hľadáte slnečný klip na vaše dioptrické okuliare alebo ich rýchlo meníte za slnečné, cez ktoré ale tak dobre nevidíte, pretože tam nie je žiadna korekcia. V určitých situáciách ako je napríklad šoférovanie prinášajú dioptrické slnečné okuliare nesporné výhody. Dioptrické slnečné okuliare predovšetkým ocenia ľudia, ktorý nemôžu alebo nechcú nosiť kontaktné šošovky.

Prečo nosiť práve dioptrické slnečné okuliare?

Skúsme spomenúť niekoľko situácií, kedy sa bez slnečných okuliarov nezaobídete. Sedíte na pláži, slnko nepríjemne svieti a vy si chcete niečo prečítať alebo sa prejsť po pláži. Chodievate často lyžovať alebo do hôr, kde býva veľmi ostré slnko alebo radi športujete a chodíte na prechádzky do prírody. V týchto prípadoch a mnohých ďalších vás nepríjemné oslnenie núti stále prižmurovať, čo môže mať za následok aj bolesti očí alebo hlavy a nehovoriac o škodlivom UV žiarení. Je pravda, že si môžete dať bezdioptrické slnečné okuliare, ale to len v prípade že nemáte žiadnu alebo len veľmi nízku dioptriu.

Aj nositelia kontaktných šošoviek určite ocenia niektoré výhody slnečných dioptrických okuliarov pri určitých situáciách a aktivitách. Určite občas nastane situácia, že ste prechladnutý, máte alergiu alebo nepríjemný zápal, to znamená že kontaktné šošovky sú v tomto prípade nevhodné a vy nutne potrebujete niekam zájsť a vonku svieti prudké slnko. Taktiež napríklad v prašných prostrediach, kde je riziko vniknutia prachových čiastočiek do oka je vhodnejšie použiť okuliare.

Jedným z ďalších dôvodov môže byť aj vek, kedy ľudia po štyridsiatke potrebujú rôznu korekciu na diaľku aj na blízko a kontaktné šošovky v tomto prípade často krát nie sú vhodným riešením a vy sa nechcete vzdať vašich aktivít ale bez korekcie zraku ich nemôžete plnohodnotne vykonávať. Jednoduchým riešením môžu byť multifokálne dioptrické slnečné okuliare.

Výhodou dioptrických slnečných okuliarov ešte je, že pri výbere samotného dioptrického skla si môžete sami zvoliť typ skla, farbu a povrchové úpravy podľa vašich požiadaviek a tým ešte zvýšiť kvalitu slnečných okuliarov ale predovšetkým ochrany vášho zraku. Môžete si zvoliť napríklad polarizačné sklá, antireflexné a rôzne zrkadlové vrstvy, ktoré pôvodné bezdioptrické slnečné okuliare nemali. Samozrejmosťou dioptrických slnečných okuliarov je 100% UV filter.

Dioptrické slnečné okuliare sú teda vítanou alternatívou pri niektorých najmä voľnočasových a športových aktivitách, keď kontaktné šošovky alebo slnečné klipy nie sú vhodným riešením.

Aký rám zvoliť do dioptrických slnečných okuliarov?

Dioptrické slnečné okuliare sú dnes už dostupné takmer pre každého a máte možnosť si vybrať aj z tých najmodernejších slnečných okuliarov, ktoré sú viac prehnuté alebo majú špecifické tvary. S výnimkou celoštítových a niektorých bezrámových slnečných okuliarov je možné zabrúsiť dioptrické sklá takmer do všetkého. Taktiež ti platí aj v prípade športových slnečných dioptrických okuliarov.

Bez problémov si teda môžete vyberať z ponuky tých najvychytenejších svetových výrobcov a značiek a nájsť si to, čo sa vám naozaj páči a v čom sa budete cítiť pohodlne. Je možné dokonca nechať vyrobiť tieto typy slnečných okuliaroch v multifokálnom prevedení.

Samozrejme, že možnosť voľby samotného rámu pre dioptrické slnečné okuliare je do určitej miery závislá na výške dioptrie a poprípade vzdialenosti zorníc, ale pre väčšinu ľudí je dnes už možné nájsť to „ideálne“ riešenie.

Rada na záver

Ešte jedna rada na záver na záver. Pokiaľ sa rozhodnete nechať si urobiť dioptrické slnečné okuliare, navštívte špecializovanú očnú optiku a ako rám tak aj sklá je dobré kupovať na jednom mieste. Nikdy si nekupujte slnečné okuliare v predajniach kde nepracujú aj so samotnými okuliarovými šošovkami a nevedia vám odborne poradiť, pretože sa môže stať, že práve do tých okuliarov, ktoré ste si vybrali nebude možné zabrúsiť dioptrické sklá.