Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si oddialili text, nezvládate navliecť niť do ihly alebo máte problém pracovať na počítači. Pri čítaní vyhľadávate stále viac svetla a vaše oči sú stále viac unavené. Bohužiaľ, dostávate sa do veku, kedy vnútroočná šošovka začína strácať na pružnosti, znižuje sa akomodačná schopnosť a stávate sa presbyopom. Nezúfajte, existuje riešenie! - multifokálne okuliarové sklá.

multifokalne skla

Technologický vývoj v dnešnej dobe neustále napreduje a výnimkou nie je ani optický priemysel a vývoj okuliarových šošoviek. Najväčší pokrok sa uskutočnil v oblasti dioptrických okuliarových skiel pre ľudí, ktorý potrebujú korekciu na blízko aj na diaľku.

Ešte nedávno ľudia s presbyopiou (nutná rôzna korekcia na diaľku a na blízko) boli odkázaní na tzv. bifokálne okuliarové šošovky alebo ojedinele trifokálne okuliare. Tieto typy dioptrických skiel do určitej miery riešili problém s videním do blízka aj do diaľky jednými okuliarmi, ale nie ideálne. Riešili totiž len videnie na diaľku a vzdialenosť na čítanie. Pokiaľ ste s nimi však chceli pracovať napríklad na počítači, tak nastal problém. Bolo nutné pozerať na monitor z dosť blízkej vzdialenosti a zakláňať hlavu. To však bolo veľmi nepohodlné. Taktiež esteticky nepôsobili príliš pekne. Bolo na prvý pohľad vidieť vtavený dielik na čítanie, čo bolo dosť odpudzujúce.

Za posledné roky sa toho však mnoho zmenilo a na trh sa dostali multifokálne sklá.

Jedny sklá, mnoho funkcií.

Multifokálne sklá, tak ako už napovedá slovíčko „multi“, umožňujú videnie na množstvo vzdialeností na rozdiel od bifokálnych alebo trifokálnych skiel, kde to boli dve alebo tri vzdialenosti. Multifokálne okuliarové šošovky s plynule premenlivou dioptriou bez viditeľného prechodu sú plne prispôsobené potrebám všedného dňa tak, aby ste okuliare ráno nasadili a večere dali dole.

V priebehu takto stráveného dňa vám okuliarové šošovky umožnia vidieť na všetky vzdialenosti bez nutnosti meniť okuliare. Pohľad pomaly kĺže od videnia do diaľky cez videnie na strednú vzdialenosť až po videnie do blízka a to všetko samozrejme prirodzene a bez akejkoľvek námahy.

Okrem funkčnosti a pohodlia majú multifokálne sklá ešte jednu veľkú výhodu v porovnaní s bifokálnymi alebo trifokálnymi a tou je vzhľad. Nie je na nich žiaden predel ani vtavený dielik na čítanie, takže na pohľad vyzerajú ako bežné jednoohniskové sklá.

Multifokálne sklá je taktiež možné urobiť aj ako slnečné alebo športové okuliare s väčším prehnutím..

Pracovné dioptrické sklá

Medzi multifokálne sklá môžeme zaradiť aj tzv. pracovné (kancelárske) sklá, ktoré sa stávajú stále obľúbenejšími. Na rozdiel od bežných multifokálnych skiel tie pracovné nemajú korigovanú diaľku, ale len vzdiaľenosť približne od 3 metrov bližšie. Je to závislé od výšky adicie (prídavku na blízko). Využívajú ich predovšetkým ľudia, ktorí do diaľky nepotrebujú žiadnu korekciu. Výhoda týchto pracovných skiel spočíva predovšetkým v tom, že dochádza k minimálnemu obmedzeniu zorného poľa na stredné a blízke vzdialenosti, čo je ideálne predovšetkým pre kancelársku robotu, kde sa diaľka takmer nevyužíva. Preto aj ten názov „pracovné alebo kancelárske“

Aký okuliarový rám vybrať pre multifokálne šošovky?

Pokiaľ uvažujete nad multifokálnymi sklami, mali by ste vedieť, že ich nie je možné urobiť do akéhokoľvek rámu. Mali by ste voliť nie príliš úzke rámy, aby nedošlo k obmedzeniu videnia na určitú vzdialenosť.

V dnešnej dobe už existujú aj multifokálne sklá, ktoré sa dajú prispôsobiť aj užším typom rámov, ale v takom prípade je dôležité, na aké činnosti okuliare využívate a aké nároky na videnie máte. Je ideálne, pokiaľ výška, to znamená že vzdialenosť zreničky od dolného okraja šošovky je v rozmedzí od 18 do 22 mm. Pokiaľ to je menej, aj v prípade že sa zvolí skrátený multifokál, dochádza k určitému obmedzeniu buď strednej alebo blízkej vzdialenosti.

Nič nie je dokonalé

Ani multifokálne sklá však nie sú úplne ideálne a majú určité obmedzenia. Je to predovšetkým zúžené zorné pole na strednú a blízku vzdialenosť, taktiež chodenie po schodoch alebo čítanie textu nad úrovňou hlavy môže robiť menší problém - to sa však dá veľmi dobre vyriešiť zmenou polohy hlavy.

Menší problém môže robiť u niektorých ľudí dlhší návyk, ale vo väčšine prípadov je to len otázka času a váš život sa stane pohodlnejším. Chce to len trochu trpezlivosti.

Čo vás asi najmenej poteší, tak je cena. Pokiaľ chcete kvalitné multifokálne sklá, čo naozaj odporúčame, tak budete musieť siahnuť dosť hlboko do vrecka. Pravdou však je, že pokiaľ by ste museli mať dvoje alebo troje okuliare, tak sa to cenovo vyrovná.

Naše odporučenie teda znie:

Nebojte sa multifokálnych okuliarov a smelo do toho. Váš život sa stane o niečo jednoduchším.