Dnes už ani korekcia zraku nemusí predstavovať neriešiteľnú prekážku. Samozrejme, že okuliare už existujú dávno, ale v minulosti býval problém s tým, že dioptrické okuliare síce pomáhali pri videní a svoju hlavnú úlohu si plnili, avšak komplikácia bola v tom, že boli nepekné, nebolo možné si vyberať, často krát boli nepohodlné a celkovo svojho nositeľa rušili a obťažovali.

ake dioptricke okuliare si vybrat

Teraz je to už presne naopak a dioptrické okuliare sú teda nie len ideálnym pomocníkom pre korekciu zraku, ale navyše vďaka usilovnej práci optických dizajnérov, návrhárov a výrobcov predstavujú aj originálny doplnok, ktorý dotvára vašu osobnosť.

Prvé okuliare začali už v roku 1300 vyrábať Taliani, ktorí aj dnes predstavujú najväčšieho producenta na svete a až 70 percent okuliarových rámov pochádza práve z Talianska. Rokmi sa dioptrické okuliare stávali čoraz obľúbenejšou pomôckou korekcie zraku a časom aj jedinečným štýlovým módnym doplnkom.

Dioptrické okuliare však nie sú len samotný okuliarový rám, ale tú možno dôležitejšiu časť predstavujú okuliarové šošovky. Dioptrické okuliare teda pozostávajú z dvoch častí: okuliarového rámu a okuliarových šošoviek. Rám aj šošovky spolu predstavujú určitý celok, ktorý musí spĺňať určité požiadavky, aby sa nielen pohodlne nosili, ale hlavne aby poskytovali nositeľovi to, pre čo sú určené.

Dioptrické okuliare by teda mali poskytnúť presné, jasné a bezproblémové videnie, musia sa komfortne a pohodlne nosiť a v neposlednom rade by mali aj dobre vyzerať.

Dnešný sortiment dioptrických okuliarov je vskutku pestrý. Okuliarové rámy sú v ponuke miliónov modelov, farebných variácií a značiek. Aj okuliarové sklá je možné dostať v rôznych typoch, hmotnostiach, hrúbkach, farbách a úpravách. Záleží len na tom, aké máte požiadavky, na čo presne budete okuliare využívať a samozrejme na tom, akú máte refrakčnú chybu.

Pre toho, kto potrebuje nosiť dioptrické okuliare, ale aj pre toho, kto ich nosiť chce aj napriek tomu, že ich nepotrebuje je teda k dispozícii široký sortiment. Môžete si vybrať tie, ktoré sa vám najviac zapáčia a v ktorých sa budete cítiť dobre. Ak sa neviete rozhodnúť, odborníci vám určite poradia.

Aké dioptrické okuliare si vybrať?

Pokiaľ nosíte dioptrické okuliare, alebo o nich zatiaľ iba uvažujete, mali by ste vedieť, že okuliare sú síce prvotne určené na korekciu zraku, ale tiež tvoria veľmi významnú časť vašej imidž. Výberom okuliarov môžete do značnej miery ovplyvniť vaše vystupovanie a to veľmi pozitívne, ale aj negatívne. Preto je výberu dioptrických, slnečných a športových okuliarov potreba venovať veľkú pozornosť a dostatok času.

Ak ste manažérom, podnikateľom, alebo niekým úplne iným a vaša práca je založená na komunikácii s ľuďmi, tak vhodne zvolené okuliare vám môžu zabezpečiť patričný rešpekt u vašich partnerov, kolegov a zamestnancov. Základom je mať k dispozícii niekoľko rôznych typov dioptrických, ale aj slnečných okuliarov na rôzne príležitosti.

Všeobecne platí, že človek s dioptrickými okuliarmi pôsobí viac seriózne a budí väčší rešpekt. Avšak nesprávnym zvolením dioptrických okuliarov môže človek pôsobiť nevhodne, niekedy až smiešne. Pokiaľ idete na jednanie, schôdzku alebo iné dôležité stretnutie, dbajte aj na vhodný výber vašich okuliarov, pretože sú to práve oni, ktoré o vás veľa povedia už na prvý pohľad. Okuliare musia zdôrazniť vašu osobnosť.

Elegantné a jednoduché okuliarové rámy môžu podporiť vašu dôveryhodnosť, s výraznejšími a farebnejšími rámami budete pôsobiť sympaticky a otvorene a pokiaľ zvolíte tmavšie farby a masívnejší rám budete pôsobiť prísnejšie a sebavedomo. Dôležité je aj to, ako dioptrické okuliare sadnú nielen po stránke estetickej, ale aj anatomickej. Pokiaľ si budete okuliare každú chvíľu na nose posúvať, upravovať, dávať ich z tváre dole a zase späť, tak to môže vyvolať predstavu nervozity, neistoty a stratu dôveryhodnosti.

Dioptrické okuliare noste hrdo a sebavedomo!

Je veľmi zložité povedať, pre koho sú aké okuliare tie najvhodnejšie. Každý z nás sme odlišný a každému môže pasovať niečo iné. Pred zakúpením dioptrických okuliarov dbajte na to, akú máte prácu, postavu, kontúry tváre, farbu očí a vlasov a aké oblečenie preferujete.

A ešte jedna vec. Pokojne si nechajte aj poradiť, ale nenechajte sa ovplyvniť. Dioptrické okuliare budete nosiť vy a vy s nimi musíte byť spokojný.

Pánske dioptrické okuliare

Pánske dioptrické okuliare sú na rozdiel od dámskych dioptrických okuliarov viac decentnejšie. Muži sa radi prikláňajú k menej výrazným a nie veľmi farebným okuliarom. Faktom ale je, že tento trend sa síce pomaly, ale predsa len trochu mení a stále viac mužov siaha po výraznejších a farebných modeloch. Pánske dioptrické okuliare by však mali byť veľmi pohodlné a muž by sa mal v nich príjemne cítiť.

Veľmi vhodné dioptrické okuliare pre mužov sú okuliare vyrobené napríklad z titánu, alebo z chirurgickej ocele s čistými líniami. Pánske okuliare by mali pôsobiť nadčasovo, moderne, nemali by byť však príliš extravagantné, aj keď aj to je vec vkusu. Veľmi aktuálne sú dnes rôzne hi-tech rámy, ktoré pôsobia veľmi futuristicky a sú vyrábané špičkovými technológiami a z veľmi špecifických materiálov ako napríklad karbón.

Dámske dioptrické okuliare

Pri výbere dámskych dioptrických okuliarov si môžu ženy dovoliť viac experimentovať. Aj keď ešte nedávno boli veľmi obľúbené hlavne menšie tvary dámskych okuliarov, dnes už je to skôr opačne a trendy sú väčšie plastové rámy, napríklad v štýle retro. To platí ako pre dioptrické tak aj pre slnečné okuliare. Dôraz je taktiež kladený na výraznejšie a masívnejšie rámy. U dámskych dioptrických okuliarov je paleta výberu farieb takmer neobmedzená.

Dámske dioptrické okuliare v súčasnosti predstavujú pre ženy výrazný a neprehliadnuteľný módny doplnok, alebo dokonca šperk. Preto ženy veľmi často a s obľubou riešia, či je daný model a farba okuliarov vhodný k ich oblečeniu. Z toho dôvodu je vhodné mať na výber viacero rôznych typov okuliarov.

Detské dioptrické okuliare

Detské dioptrické okuliare predstavujú pre deti hlavne korekčnú pomôcku na zlepšenie videnia a vcelku sa uspokoja s tým, že po nasadení okuliarov jednoducho lepšie vidia a cítia sa v nich pohodlne. Preto väčšina detí väčšinou nejaví záujem o samotný výber detských okuliarov. Vybrať preto vhodné detské dioptrické okuliare je hlavne na rodičoch. Často krát však vyberanie vhodných okuliarov pre deti je oveľa zložitejšie, než vyberanie okuliarov pre dospelých.

Pri výbere okuliarových rámov pre deti treba dbať na to, aby okuliare anatomicky sedeli na tvári dieťaťa. Toto môže byť problém hlavne pri výbere detských okuliarov u malých detí, kvôli ich anatomickým danostiam. Dioptrické okuliare pre deti by tiež nemali mať príliš vysokú hmotnosť, aby dieťa moc netlačili a neobmedzovali.

Detské okuliare možno dostať buď v plastovom, alebo kovovom vyhotovení. Plastové detské dioptrické okuliare sú vhodnejšie na vyššiu dioptriu, keďže sú masívnejšie v porovnaní s kovovými rámami. Avšak pre väčšinu detí je vhodnejší práve kovový rám, pretože je ľahší a viac pohodlnejší, keďže je možné ho prispôsobiť.

Výber okuliarových šošoviek

Čo sa týka výberu okuliarových šošoviek, tak tam je kritérií, na základe ktorých zvoliť tie vhodné sklá viacero a najvhodnejšie je poradiť sa o tom v dobrej očnej optike, pretože výber okuliarových šošoviek je značne odborná záležitosť.

Pri okuliarových šošovkách sa skôr odporúčajú plastové okuliarové šošovky, pretože sú ľahšie, netrieštia sa a v prípade nárazu je ťažšie ich rozbiť. Je dobré zvoliť tvrdené plastové šošovky, ktoré by mali byť viac odolnejšie proti škrabancom. Antireflexná vrstva je tak isto veľmi dôležitá, pretože tlmí odlesky od okuliarových skiel.

Ešte raz však nezabúdajte na to, že najlepšie vám poradia aj tak v optikách, alebo špecializovaných predajniach. Na základe refrakčných parametrov, podľa  potrieb a požiadaviek a zvoleného rámu vám odborník určite poradí tie najvhodnejšie okuliarové šošovky.

Rada na záver

Ešte jedna malá rada na záver. Je skutočne dôležité, aby ste kupovali naozaj kvalitné dioptrické okuliare a presne pre vás. Lacné okuliare predávané v drogériách či supermarketoch nie sú vhodným pomocníkom, dokonca aj množstvo optík dnes ponúka dosť nekvalitné rámy ale aj sklá. Sú síce za dobrú cenu, ale to sa vždy niekde musí prejaviť. Naše oči si určite zaslúžia viac. Takéto nekvalitné okuliare môžu naopak váš zrak poškodiť alebo aspoň negatívne ovplyvniť, nebudete sa v nich cítiť komfortne, môže dochádzať k podráždeniu pokožky alebo k iným problémom.

Nechať si urobiť naozaj dobré dioptrické okuliare je náročnejší proces, ktorý začína precíznym vyšetrením zraku, správnou voľbou rámu a v neposlednom rade vhodne zvolenými okuliarovými šošovkami. Tie sú často krát ešte podstatnejšie ako samotný okuliarový rám, takže na nich určite nešetrite a radšej si kúpte lacnejší rám ako sklá. Na konci procesu je presné zhotovenie okuliarov a správne nastavenie.

Zanedbať výber dioptrických okuliarov sa určite neoplatí. Čas, ktorí s ich výberom strávite je naozaj dobre využitý a vaše oči vám za to budú vďačné.