Tmavé kruhy pod očami majú rôzny pôvod – od prebdených nocí až po genetické príčiny. Hoci kruhy pod očami sú bežným kozmetickým problémom a vo väčšine prípadov nie sú znakom vážneho zdravotného stavu, nepodceňujte ich význam.

zbavte sa tmavych kruhov pod ocami 1Zdroj: Freepik.com

Tmavé kruhy pod očami sú viditeľným prejavom krvných ciev, ktoré tmavnú, keď telo nemá dostatok kyslíka alebo vlhkosti. Koža pod očami je veľmi tenká, preto sú žily a krvné cievy v tejto oblasti viditeľnejšie.

Keď sú tieto žily a krvné cievy rozšírené alebo keď sa v tejto oblasti hromadí tekutina, môže to viesť k vzniku kruhov pod očami. Pri boji s kruhmi pod očami vám môže byť veľmi nápomocná kozmetika. Je potrebné dodať jemnej pokožke pod očami všetky látky, ktoré potrebuje. Sú to predovšetkým kyselina hyalurónová, retinol a vitamín C.

Tieto látky v tej správnej koncentrácii obsahujú špeciálne očné krémy. Navštívte Rea Salón, kde vám ochotne poradia ako sa starať o pleť v domácom prostredí a odporučia vám tie najlepšie produkty pre vašu pokožku.

Čo spôsobuje kruhy pod očami?

Životný štýl

Nekvalitný nočný spánok, nadmerné pitie alkoholu alebo fajčenie spôsobujú, že sa do krvi dostáva príliš málo kyslíka, čo môže viesť k tmavým kruhom pod očami.

Strava

Prvým príznakom nedostatku vitamínu C a zinku môžu byť tmavé kruhy pod očami. Strava bohatá na vitamíny K a E (čučoriedky, karfiol, paradajky, mandle, arašidy, slnečnicové semienka) môže naopak prispieť k redukcii kruhov pod očami.

Zdravotné príčiny

  • Anémia (nedostatok železa) – nízka hladina železa v tele, ktorá spôsobuje nedostatočné zásobovanie kože (vrátane tej pod očami) okysličenou krvou.
  • Problémy so štítnou žľazou – môžu spôsobiť zadržiavanie tekutín, najmä v okolí očí, a toto opuchnutie môže viesť k tmavým kruhom pod očami.
  • Lupienka alebo ekzém na tvári – tieto ochorenia spôsobujú zápal a podráždenie pokožky. Majú tiež tendenciu svrbieť, pričom trením tejto oblasti sa kruhy pod očami ešte viac zhoršia.

Obrazovky

Dlhé sedenie pred počítačom veľmi namáha oči a môže spôsobiť rozšírenie ciev v ich okolí, čo niekedy spôsobuje tmavé kruhy pod očami.

Stres alebo úzkosť

Aj stres v práci alebo v osobnom živote môže byť príčinou tmavých kruhov pod očami. Rovnako aj úzkosť a iné psychické problémy majú vplyv na kondíciu pokožky.

Únava

Nedostatok spánku môže spôsobiť, že je pokožka matná a bledá, takže je vidieť tmavé tkanivá a cievy pod kožou.

Starnutie

Tmavé kruhy pod očami sú častejšie s pribúdajúcim vekom. Koža sa stenčuje a stráca pružnosť a elasticitu.

Dehydratácia

Keď vášmu telu chýba voda, môže byť pokožka okolo očí matná a vaše oči môžu vyzerať zvädnuté a zapadnuté kvôli tesnej blízkosti kostí okolo očí.

Genetika

Štúdie zistili, že pokiaľ má niekto tmavé kruhy pod očami, je pravdepodobné, že sa objavia aj u ďalších členov rodiny. Dobrou správou je, že odborníci v oblasti estetickej medicíny si vedia poradiť aj s takouto genetickou výzvou.

Slnko

Koža na očných viečkach je najtenšia na tele, a preto je obzvlášť náchylná na poškodenie slnkom. To sa môže prejaviť tmavými kruhmi pod očami.

zbavte sa tmavych kruhov pod ocami 2Zdroj: Freepik.com

Ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami

Kvalitný spánok

Niektorí odborníci sa domnievajú, že spánok na chrbte s mierne zdvihnutou hlavou pomôže zmierniť tmavé kruhy pod očami.

Pite veľa vody

Suchá pokožka je významnou príčinou tmavých kruhov pod očami. Denne vypite aspoň dva litre vody.

Obmedzte prísun kofeínu

Najmä káva môže pôsobiť dehydratačne a vysávať žiarivosť z pokožky okolo očí.

Cvičte

Cvičenie stimuluje prietok krvi, čo pomáha udržovať zdravý vzhľad pleti. Nezabúdajte na hlboké dýchanie, vďaka ktorému dochádza k lepšiemu okysličeniu pokožky.

Noste slnečné okuliare

Znižujú hyperpigmentáciu a pomáhajú predchádzať vzniku tmavých kruhov pod očami.

Prestaňte fajčiť

Fajčenie cigariet ako aj pasívne fajčenie zhoršuje tmavé kruhy pod očami.

Kozmetickí pomocníci

V prípade, že bojujete s častými opuchmi alebo tmavými kruhmi, pomôže vám precízne ošetrovanie pokožky v oblastí očí. Základom je pravidelné čistenie pleti minimálne dvakrát denne, a to vhodnými prípravkami na citlivé očné okolie – najlepšie na báze oleja.

Na dokonale ošetrenú pokožku naneste kvalitný očný krém. Popozerajte sa po prípravkoch s obsahom kaviáru a kofeínu, ktoré účinne pôsobia na tmavé miesta pod očami. Kaviár zvyšuje pružnosť a hustotu pokožky, kofeín aktivuje mikrocirkuláciu, vďaka čomu budete pôsobiť mladšie a oddýchnutejšie.

Záver

Kruhy pod očami nemusia byť dôvodom prečo sa vyhýbate zrkadlu. S trochou snahy a starostlivosti sa im môžete úspešne vyhnúť a tešiť sa zo žiarivého a zdravého vzhľadu.

Sponzor článku: reasalon.sk