Dnes je možné lacné dioptrické okuliare kúpiť nielen v špecializovaných optikách, ale aj na trhoviskách, v hypermarketoch, lekárňach a dokonca aj cez internet. Kvôli ich výhodnej cene po nich siaha stále veľké množstvo ľudí. Treba si však uvedomiť, že takéto okuliare zďaleka nespĺňajú kvalitu a vlastnosti, ktoré by mali a môžete si ich používaním skôr uškodiť ako pomôcť.

lacne dioptricke okuliare sa nemusia oplatit

Korekcia zraku jednorázovými dioptrickými okuliarmi

Aj keď by v zásade takéto lacné (jednorázové) dioptrické okuliare nemali spôsobiť organické poškodenie, môžu vyvolávať rôzne zdravotné problémy od bolesti hlavy, cez únavu až po začervenanie očí. a to predovšetkým pri dlhodobom používaní.

Problém je predovšetkým v tom, že takéto lacné dioptrické okuliare sa predávajú už hotové a nie je ich možné prispôsobiť konkrétnemu nositeľovi. Najväčší problém je v tom, že veľké množstvo ľudí nemá rovnakú korekciu na obe oči, poprípade má astigmatizmus a v prípade už spomínaných okuliarov, nie je možné zvoliť si rôznu dioptriu na každé oko a už vôbec nie nájsť okuliare s cylindrickými sklami. Dioptrie sú vždy rovnaké pre obe oči a vždy bez cylindrov.

Keď náhodou patríte medzi tých, ktorí majú rovnakú hodnotu dioptrie na obe oči, a nemáte astigmatizmus taktiež to nemusí byť výhra. Každý z nás totiž môže mať rôznu hodnotu PD (pupilárna dištancia), to znamená že je rôzny rozstup očí a dokonca iný pre každé oko. Pri zhotovovaní okuliarov je nutné zohľadniť aj tento parameter. V lacných jednorázových okuliaroch je pevne stanovená táto vzdialenosť a nie je možné ju upraviť podľa potrieb nositeľa. Pokiaľ sa tento parameter nezohľadní, dôsledkom toho môže dochádzať k tzv. prizmatickému efektu, kedy je obraz odtláčaný dioptriou, ktorá je tam navodená niektorým smerom. Toto následne kompenzuje motorický aparát zrakového analyzátora, ktorý sa snaží túto chybu eliminovať. Zapája určité svalové skupiny, ktoré potom vedú k únave, začervenaniu a bolestiam hlavy.

Kvalita lacných dioptrických okuliarov - rámov a skiel

Ďalšou nevýhodou týchto lacných dioptrických okuliarov je samotná kvalita okuliarových skiel. Väčšinou sú to obyčajné lisované fólie, ktoré zďaleka nespĺňajú potrebné optické vlastnosti, nehovoriac o povrchových úpravách ako antirefex, tvrdenie voči poškriabaniu alebo hydrofóbna a olejofóbna úprava, ktoré tam vôbec nie sú. Následkom je zvýšená námaha očí.

Pokiaľ vám okuliare nesedia a je potrebné ich upraviť, poprípade objednať náhradný diel alebo vymeniť sklá, tak to je v podstate nemožné. Materiály, z ktorých sú takéto okuliare vyrábané, nie je možné upravovať, rozoberať alebo vymieňať jednotlivé diely. Taktiež zo zdravotného hľadiska môžu takéto materiály spôsobovať problémy, hlavne u alergikov.

V poslednej dobe vznikajú internetové obchody, ktoré vám síce urobia dioptrické okuliare na mieru, to znamená, že vám ich urobia podľa vašich individuálnych parametrov, aj kvalita skiel a rámov je v tomto prípade väčšinou v poriadku, ale problém je v tom, že vás nevidia a nedokážu posúdiť, či tie parametre, ktoré ste zadali sú naozaj správne a aj voľba samotného skla je na vás a pre rôzne typy rámov môže byť vhodný iný typ a materiál. Je preto dobré, keď vám je schopný niekto odborne pomôcť a poradiť a to na diaľku nie je ideálne možné.

Preto odporúčame kupovať si dioptrické okuliare v špecializovaných očných optikách.