Internet je fenomén dnešnej doby a stále viac ľudí ho začína využívať aj na nakupovanie. Kúpiť si dnes cez internet elektroniku, knihy alebo kozmetiku je už dnes samozrejmosťou, ale rastie počet ľudí, ktorí začínajú využívať internet na nákup takých produktov ako kontaktné šošovky, slnečné a dioptrické okuliare a ďalšie optické pomôcky. Vzhľadom na to, že dioptrické okuliare sú zdravotníckou pomôckou, môžeme si položiť otázku, či je ich nakupovanie cez internet skutočne bezpečné.
Na túto otázku samozrejme dostanete odlišnú odpoveď od prevádzkovateľa internetového obchodu a inú od lekára alebo pracovníkov očnej optiky. Podľa internetových predajcov okuliarov je takýto nákup úplne bezpečný a nehrozia žiadne riziká. Lekári, optometristi alebo v očnej optike vám určite povedia presný opak a budú vás od nákupu týmto spôsobom odhovárať.
Pravda je v tomto prípade, ako to už väčšinou býva, niekde uprostred. Pádne argumenty určite nájdeme aj na strane internetových predajcov, ale aj zo strany lekárov a očných optík. V prvom rade si je potrebné uvedomiť, aký produkt kupujete a či naozaj presne viete, čo chcete kúpiť.
Kupujeme dioptrické okuliare
Nákup dioptrických okuliarov cez internet je zatiaľ na Slovensku len v začiatkoch a počet ľudí ktorí ho využívajú je relatívne malý, ale určite bude časom rásť. V tomto prípade je ešte rozdiel či kupujete len samotný rám alebo si nechávate urobiť kompletné okuliare aj s dioptrickými sklami.
Ak kupujete iba okuliarový rám, tak vtedy sú klady a riziká rovnaké ako v prípade slnečných okuliarov.
Najväčší problém nastane vtedy, pokiaľ si chcete kúpiť kompletné dioptrické okuliare aj s okuliarovými sklami. Máloktorý laik si vie sám vybrať vhodné okuliarové sklá. Nestačí len vedieť aké máte dioptrie.
Do každého rámu môže byť vhodný úplne iný typ skla, je rozdiel či vyberáte typ skla pre plusovú alebo mínusovú dioptriu, iný typ skla je vhodný do celorámu, iný do polorámu alebo vŕtaných okuliarov. Výber rámu a skiel tiež závisí od výšky dioptrie.
Okrem dioptrie musíte ešte zadávať PD (vzdialenosť zorníc), ktoré málokto ovláda. Je však možné si ju nechať zmerať v optike alebo u lekára, teda ak budú ochotní vám takú informáciu dať. Veľký rozdiel je aj v tom, či kupujete okuliare na diaľku alebo na čítanie. Pri čítaní oči konvergujú, takže PD sa zmenšuje cca o 2mm. To však neplatí pri asférických sklách. V tomto článku však nechceme dávať návod ako vyberať sklá, len chceme upozorniť na riziká.
V niektorých prípadoch je dobré zmerať aj výšku centrácie, ktorú však žiaden internetový obchod nevyžaduje.
Takže aby sme to zhrnuli, tak kupovať si cez internet dioptrické okuliare môže byť celkom riskantné a veľmi ho neodporúčame. Ak si totiž kúpite nevhodné dioptrické okuliare, môže vám to uškodiť. Môžu vám spôsobovať predovšetkým bolesti hlavy a očí, pocit únavy a ďalšie problémy.
Záverom by sme teda radi povedali, že rozhodnutie, či svoj nákup dioptrických okuliarov uskutočníte cez internet, alebo v optike poprípade u lekára je len na vašom rozhodnutí. Vždy si zvážte riziká a či ušetrené peniaze stoja za možné problémy pri kúpe okuliarov cez internet. Stále ešte platí, že pokiaľ sa rozhodnete pre nákup v optike alebo ambulancii, riziká sú o niečo menšie.
Čo sa záruky a reklamácii týka, tak aj pri dioptrických okuliaroch kúpených cez internet máte dvojročnú záruku a možnosť tovar reklamovať. Zložitejšie to však bude v tom, že budete musieť reklamované okuliare na posúdenie poslať poštou a že nebudete môcť s daným internetovým obchodom vo väčšine prípadov komunikovať osobne.