V dnešnej uponáhľanej dobe, kedy väčšina ľudí trávi takmer všetok svoj voľný čas v práci a potrebuje preto relaxovať po ťažkých dňoch, sa šport javí ako jedna z najobľúbenejších činností pri odpočinku. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý má vplyv na zvyšovanie počtu športujúcich je tiež rastúce riziko obezity.

vyberame sportove okuliare

Videnie a šport

Pre mnoho ľudí sa šport stáva koníčkom a životným štýlom a pre niektorých je to môže byť nutnosť. Bez ohľadu na to, kvôli čomu a s akým cieľom športujeme, tak sú pri športe kladené vysoké nároky na videnie, ktoré je okrem zdatnosti jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú výkonnosť pri športovaní. Vďaka zraku prijímame až 80% informácii z okolitého prostredia a z veľkej časti sa podieľa na našich športových výsledkoch.

Športu sa nevenujú len ľudia v produktívnom veku, ktorí trávia voľný čas športovaním najčastejšie, ale pribúda stále väčší počet osôb v mladšom ale aj seniorskom veku. Tým, ako šport získava na popularite takmer u všetkých vekových kategóriách, je potrebné prispôsobiť sa špecifickým požiadavkám ako vekových skupín, tak aj jednotlivých športov.

Prečo nosiť športové okuliare?

Tak ako sme si zvykli, že na rôzne športy používame iné topánky, oblečenie a vybavenie, mali by sme zvoliť aj vhodné športové okuliare pre konkrétny šport. Každý šport si vyžaduje špeciálne vybavenie, každý šport potrebuje špeciálnu korekčnú a ochrannú pomôcku. Výnimkou nie sú ani naše oči, ktoré je potrebné dokonale chrániť a zabezpečiť čo najlepšie videnie. Vhodne zvolené športové okuliare môžu mať tiež veľký vplyv na naše športové výsledky.

Športové okuliare by sme mali vyberať na základe určitých kritérií.

  • Prvým kritériom, ktoré hrá rolu pri voľbe športových okuliarov je prostredie, kde sa šport vykonáva.
  • Ďalším aspektom je dynamika športu. Iné nároky budú pri rýchlostných športoch a iné pri menej dynamických športoch.
  • Veľkú rolu môže hrať aj aktuálne počasie a svetelné podmienky.
  • Iný typ športových okuliarov zvolíme napríklad na golf, iný na beh alebo cyklistiku, iný na jachting, lyžovanie poprípade vysokohorskú turistiku alebo horolezectvo.

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí potrebujú určitú dioptrickú korekciu zraku, tak samozrejme tiež existuje veľa možností ako zvoliť vhodné športové okuliare. Najideálnejšou voľbou by v tomto prípade bolo použitie kontaktných šošoviek, čo vás následne nebude obmedzovať vo výbere samotných športových okuliarov. Ďalšou možnosťou sú okuliare, kde sa používa dioptrický klip, ktorý sa nasadí zo zadnej strany okuliarov. Poslednou variantov sú okuliare, ktoré sú navrhnuté na šport a spĺňajú všetky potrebné športové kritériá, ale je možné do nich priamo zasadiť dioptrické šošovky. Samozrejme že každá z uvedených alternatív nemusí byť vhodná pre každého, ale jednu z nich si určite dokáže vybrať každý. Pravdou je, že čím je dioptria vyššia, tým sa stáva voľba športových okuliarov zložitejšia.

Čo si všímať pri kúpe športových okuliarov

Treba si uvedomiť, aby športové okuliare naozaj splnili svoj účel, tak by mali spĺňať určité kritéria. Použité materiály by mali byť veľmi pevné, odolné voči mechanickému poškodeniu, nemali by podliehať vonkajším vplyvom ako napr. chlad, teplo, voda a iné. Mali by byť pohodlné a na tvári by nemali obťažovať. Najväčší vplyv na kvalitu videnia majú samotné okuliarové sklá. Musia spĺňať prísne optické vlastnosti, pre konkrétne športy a prostredia je nutné zvoliť vhodnú farbu a filter, poprípade by určitých prípadoch mali mať polarizačnú úpravu a antireflex.

Pokiaľ chcete kvalitné športové okuliare, odporúčame sa o nich poradiť s odborníkmi. Aj keď najviac športových okuliarov sa predáva v športových obchodoch, tak najlepšie by vám mali vedieť poradiť v dobrých očných optikách, kde pracujú odborníci, ktorí sa v danej problematike vyznajú.