Jednotlivé kontaktné šošovky sú samostatne uložené v blistroch (plastových puzdrách) so sterilným roztokom na kontaktné šošovky a majú zapečatený kryt - nikdy nepoužívajte kontaktné šošovky z poškodených alebo už otvorených blistrov! Potraste púzdrom, aby sa šošovka v sterilnom roztoku uvoľnila a dala sa ľahko vybrať. Následne strhnite fóliu z blistra.
Kontaktné šošovky je možné opatrne vybrať prstami alebo sa môžu spolu so sterilným roztokom naliať do dlane. Pri vyberaní šošoviek nepoužívajte nechty - mohli by ste ich ľahko poškodiť! Dnes existujú už aj špeciálne silikónové pinzety, s ktorými je možné ľahko vybrať šošovku bez poškodenia.
Prv než si vložíte kontaktné šošovky do očí
Pre ľahkú orientáciu pri manipulácii so šošovkami, ktoré používate začnite vždy šošovkou, ktorá je určená pre rovnaké oko (je len na vás či sa rozhodnete pre pravú alebo ľavú), aby ste sa vyhli zámene šošoviek.
Pri vyberaní kontaktnej šošovky z roztoku, ktorá sa cez noc čistí, môže dôjsť k jej zlepeniu. V takom prípade si ju položte do dlane, zľahka navlhčite roztokom na kontaktné šošovky a veľmi jemne naneste lineárnymi pohybmi ukazováka druhej ruky. Ak to nepomôže, vložte šošovku na určitý čas naspäť do púzdra s roztokom. Po určitej dobe by šošovka mala nadobudnúť svoj pôvodný tvar.
Kontaktnú šošovku položte na bruško vášho ukazováka. Ak sa stane, že šošovka nemá tvar mištičky a lepí sa vám na prst, znamená to, že je príliš mokrá. V tomto prípade môže pomôcť presúvanie šošovky z jedného prsta na druhý - šošovku tak zbavíte prebytočnej vlhkosti, nadobudne správny tvar a ľahšie sa bude vkladať.
Uistite sa, že kontaktné šošovky sú čisté a nepoškodené - zabudnite na lúpanie alebo trhanie očnej šošovky! Pri pohľade zboku skontrolujte, či je kontaktná šošovka prevrátená hore nohami. Podľa toho rozoznáte tvar šošovky (tvar mištičky je správny, tvar taniera nesprávny). Ďalej na základe číselného alebo alfa údaju na hornom okraji šošovky (ak ho čítate hore nohami, šošovka je naruby) alebo ak okraje šošovky akoby sa snažili zvinúť stred (to je správne).
Ak si šošovku nasadíte hore nohami, nestane sa nič - oko ani šošovka sa nepoškodí. Nesprávne zavedenie však znižuje vaše pohodlie. Takto umiestnená šošovka v oku spôsobí, že budete častejšie žmurkať.
Vloženie kontaktnej šošovky do oka
Šošovka sa teraz nachádza na špičke ukazováka. Pre zavedenie šošovky priblížte ruku k oku, prostredník na rovnakej ruke položte pod spodné mihalnice oka a ťahajte spodné očné viečko smerom nadol. Prstami druhej ruky si zdvihnite horné viečko. Mierne skloňte hlavu, ale pozerajte sa hore. Teraz sa nachádzate v optimálnej pozícii potrebnej pre zavedenie šošovky na rohovku prostredníkom.
Kontaktné šošovky je lepšie zavádzať pred zrkadlom, pretože tak vydržíte mať oči lepšie otvorené a nebudete žmurkať. Jemne vložte šošovku do oka, keď je viditeľná celá plocha oka, nechajte oko otvorené, šošovka sa sama začne centrovať v strede oka až je stabilná na rohovke.
Pozrite sa dole a jemne stlačte najprv spodné a potom horné viečko a pomaly zatvorte oko. Ak ste zatvorili oči príliš prudko, mohli by ste šošovku z oka vytlačiť. Žmurknite a pozrite sa či je šošovka v oku správne zavedená. Mali by ste vidieť jasne a nemali by ste mať pocit nepohodlia. To isté zopakujte s druhou šošovkou.
Ak je pod šošovkou vzduch, alebo ak šošovka nie je správne vycentrovaná, videnie je rozmazané. V prípade drobných nečistôt je pre vás šošovka nepohodlná. Zatvorte oči a jemne prechádzajte prstom po hornom viečku, aby sa šošovka posunula. Šosovku je možné posunúť prstom priamo v oku pohybom od nosa a späť, šošovka sa tak vycentruje sama. Tento pohyb väčšinou vyplaví všetky malé častice z oka.
Ak je šošovka v oku stále v nesprávnej polohe, vyberte ju z oka a opláchnite roztokom. Ak by umiestnenie bolo aj naďalej nepohodlné, okamžite vyberte šošovku z oka a navštívte svojho očného lekára.
Po prvom vložení kontaktných šošoviek neočakávajte, že budete mať pocit úplného pohodlia, alebo že umiestnenie šošovky bude pre vás bezproblémové. Chce to len čas a opakovanie a bude to pre vás čoraz jednoduchšie. Existuje niekoľko spôsobov ako vkladať kontaktné šošovky, napríklad metóda s rukou ponad hlavu, alebo zavádzanie len jednej čiapočky, pomôže vám to pri hľadaní vlastného spôsobu. Svoj vlastný postup môžete nájsť aj v prípade, ak so šošovkami súčasne používate aj make-up. Použitím make-upu môže dôjsť k miernemu znečisteniu šošovky.
Odstránenie kontaktnej šošovky z oka
Pre väčšinu nových používateľov kontaktných šošoviek je jednoduchšie odstránenie ako vkladanie šošovky. Zvyknite si vždy ako prvú odstrániť kontaktnú šošovku z rovnakého oka, aby nedošlo k zámene šošoviek. Pred manipuláciou si dôkladne umyte ruky. Kontaktné šošovky je lepšie odstrániť skôr ako si zmyjete make-up.
Pred odstránením kontaktných šošoviek sa uistite, či je šošovka na rohovke a v správnej pozícii. Ak je videnie rozmazané, šošovka sa posunula do bielka alebo sa v oku vôbec nenachádza. Ak sa šošovka posunula do bielka, môžete ju nájsť tak, že prezriete očné viečka pri pohľade do zrkadla. Po umiestnení do správnej polohy, môžete pokračovať v odstraňovaní kontaktných šošoviek podľa pokynov.
Opatrne natiahnite spodné viečko oka v strede, aby ste odstránili kontaktnú šošovku. Bruškom prsta na rovnakej ruke presuňte kontaktnú šošovku kolmo nadol v smere od horného viečka alebo priečne v smere od vnútorného k vonkajšiemu kútiku bielka. Potom pridajte palec a jemným stlačením dvoch prstov odstráňte šošovku z oka. Kontaktnú šošovku nevyhladzujte nechtami, mohla by sa poškodiť! Kontaktné šošovky je možné odstrániť aj profesionálnejším spôsobom - odstránenie pomocou dvoch prstov priamo na rohovke.
Ak nosíte jednodňové kontaktné šošovky, šošovku môžete zakaždým zahodiť. Ak nosíte kontaktné šošovky určené na dlhšie obdobie (14 dní, mesiac), uložte šošovku do roztoku.
Po dni nosenia sa môže stať, že šošovka bude vysušená. Ak je šošovka zlepená, nesnažte sa ju nasilu alebo nechtami rozlepiť. Mohla by sa roztrhnúť. Opláchnite ju roztokom a jemnými pohybmi masírujte, nadobudne tak svoj pôvodný tvar. Ak to nepomôže, nechajte ju namočenú v roztoku dlhšiu dobu a celý proces zopakujte.
Niekedy môže nastať situácia, kedy sa kontaktné šošovky akoby “prilepia” na oko a nedajú sa pohnúť, nazýva sa to priľnavosť. V takejto situácii je vhodné zvlhčiť kontaktnú šošovku trochou roztoku alebo kvapkami a čakať pokiaľ sa šošovka začne pohybovať - šošovku uvediete do pohybu bruškom prsta a následne ju odstránite. Šošovku je tiež možné jemným tlakom prsta odsunúť na okraj oka, odkiaľ sa nebude odstraňovať ľahko. Ak priľnutie šošovky pretrváva ďalších 5 minút, okamžite kontaktnujte svojho očného lekára! Ak dôjde k opätovnému priľnutiu, problémom môže byť kontaktná šošovka alebo roztok!