To aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás závisí od mnohých faktorov. Je to napríklad závislé na tom, v akom prostredí sa najčastejšie pohybujete, akú máte prácu, ako často kontaktné šošovky nosíte, akú refrakčnú poruchu potrebujete korigovať a ešte mnoho ďalších vecí ovplyvňuje výber vhodnej kontaktnej šošovky.

ake kontaktne sosovky su pre mna najlepsie

Aké kontaktné šošovky si vybrať?

Ak potrebujeme docieliť čo najostrejšie videnie, najlepšou voľbou sú tzv. plynopriepustné kontaktné šošovky (RGP šošovky). Sú vhodné predovšetkým pre vyššie formy astigmatizmu alebo vyššie dioptrie. Keďže u nás sa tento typ šošoviek vôbec neaplikuje, tak ho podrobne rozoberať nebudeme.

V prípade, že máte astigmatizmus, tak najvhodnejším typom budú tórické kontaktné šošovky, ktoré sú vďaka špecifickému vypracovaniu schopné korigovať túto vadu. Pri nižších formách astigmatizmu je možné použiť aj kontaktné šošovky s asférickou plochou.

Ak chceme docieliť čo najlepší komfort pri nosení, tak voľbou číslo jeden budú mäkké kontaktné šošovky. Tie sú jednoznačne nositeľmi najlepšie znášané a pre oko najpohodlnejšie. Lepší komfort môžeme navyše docieliť aj voľbou šošovky s častejšou výmenou, najlepšie je zvoliť jednodňové kontaktné šošovky.

Ak máte problémy s vysychaním rohovky, tak taktiež by boli najvhodnejšie jednodňové šošovky, ale aj šošovky so silikon-hydrogélových materiálov sú vhodnou voľbou.

Keď sa vám o šošovky nechce veľmi starať, tak opäť asi siahnete po jednodňových kontaktných šošovkách. Nemusíte používať žiadne roztoky a púzdra, šošovka nemusíte na noc nikam ukladať a starať sa o ne. Jednoducho šošovky ráno nasadíte a večer vyhodíte.

Športujete, alebo chcete šošovky nosievať len príležitostne, tak ako už niekoľko krát bude pre vás voľba číslo jeden jednodňová kontaktná šošovka. Nový pár šošoviek si otvoríte len vtedy, keď potrebujete.

Dostali ste sa do veku, kedy potrebujete rôznu korekciu do diaľky a do blízka? Aj tento problém už dnes kontaktné šošovky dokážu riešiť. Jednoducho zvolíte multifokálne alebo bifokálne kontaktné šošovky.

Radi na seba upriamujete pozornosť okolia a meníte svoj výzor. Taktiež existuje riešenie a tým sú farebné kontaktné šošovky. Vďaka ním môžete zmeniť vašu prirodzenú farbu očí a tým zmeniť váš pohľad na nepoznanie. Farebné kontaktné šošovky však neodporúčame na stále nosenie.

Nechce sa vám šošovky každý deň nasadzovať a vyberať z oka, alebo si budete chcieť predĺžiť nosenie na niekoľko dní bez toho, aby ste museli šošovky vysadiť. V takom prípade môžete zvoliť tzv. kontaktné šošovky na kontinuálne nosenie. O takomto spôsobe nosenia sa ale poraďte so svojim lekárom alebo optometristom, keďže z hľadiska zdravotného nie je tento spôsob práve najvhodnejší.

Mohli by sme tu vymenovať množstvo ďalších faktorov, ktoré majú vplyv na voľbu vhodnej kontaktnej šošovky, taktiež často krát je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov súčasne a skombinovať rôzne požiadavky na kontaktné šošovky.

Prvým krokom pri určovaní, ktoré kontaktné šošovky sú pre vás najlepšie, je odborné očné vyšetrenie a aplikácia šošoviek. Preto skôr, ako sa rozhodnete začať nosiť kontaktné šošovky alebo budete chcieť prejsť na iný typ šošoviek je nutné navštíviť vášho lekára alebo optometristu, ktorí vám pomôže s voľbou vhodnej kontaktnej šošovky na základe vašich požiadaviek, parametrov oka, zdravotného stavu atď. Nevhodná voľba kontaktných šošoviek môže totiž viesť k nežiaducim komplikáciám a je potrebné si uvedomiť, že oči máme len jedni, takže zbytočne neriskujte.