Dnešná uponáhľaná a náročná doba na nás kladie stále väčšie nároky či už v osobnom živote, ale predovšetkým v zamestnaní. Ak chceme dosiahnuť všetky naše ciele a byť úspešný, je nevyhnutné sa čo najlepšie prispôsobiť rýchlemu a náročnému spôsobu života. Naše oči v tomto prípade nie sú žiadnou výnimkou. Každý deň ich vyťažujeme na maximum a dostávajú poriadne zabrať. Len porozmýšľajte, ako dlho každý deň presedíte za počítačom, koľko času trávite v suchom klimatizovanom alebo zafajčenom prostredí a podobne. Treba si uvedomiť, že práve na videnie vynakladáme značné množstvo energie.

okuliare najpouzivanejsia pomocka na korekciu a ochranu zraku

Požiadavky na čo najlepšie videnie sú stále väčšie a vôbec nezáleží na tom, či ste podnikateľ, lekár, pokladník, účtovník, učiteľ, športovec alebo žena v domácnosti. Každé zamestnanie vyžaduje, aby ste dosahovali tie najlepšie výsledky a vaša výkonnosť bola stále väčšie. Toto sa však bez dokonalého videnia dosiahnuť nedá. Akoukoľvek námahou očí výkonnosť značne klesá a teda aj pracovné výsledky nie sú na takej úrovni, ako by mali byť. V prípade, že už naše oči danú záťaž nezvládajú sami, je potrebné im pomôcť.

Stále najrozšírenejším spôsobom korekcie a ochrany zraku sú okuliare a to bez ohľadu na to, či potrebujete korigovať diaľku, blízko, obe vzdialenosti, poprípade je potrebné chrániť oči pred slnkom alebo proti iným vonkajším vplyvom.

Najčastejšie používaným typom okuliarov sú dioptrické okuliare. Okrem dioptrických okuliarov pre korekciu zraku sú samozrejme najpoužívanejšie slnečné okuliare, stále viac športové a využívané sú, aj keď v menšej miere ochranné okuliare. Okuliare, či už korekčné, slnečné alebo športové sa stále viac stávajú aj módnym doplnkom a nielen len pomôckou na korekciu alebo ochranu zraku. Jednoducho povedané, kto má moderné okuliare, tak je "in".

Dioptrické okuliare

Dioptrické okuliare sú nielen najstaršou, ale aj najpoužívanejšou pomôckou korekcie zraku v súčasnosti. Ani chirurgickým zákrokom alebo kontaktným šošovkám sa nepodarilo dioptrické okuliare nahradiť. Väčšina ľudí stále preferuje ako možnosť korekcie zraku práve dioptrické okuliare. Dôvodov, prečo to tak je, je samozrejme viacej. Dioptrické okuliare dokážu korigovať každú refrakčnú poruchu, nie je problém so znášanlivosťou, žiadnym spôsobom negatívne neovplyvňujú oči a ak je nejaký problém, vždy je možné si ich dať dole, čo je napríklad problém operačných zákrokov, kedy už nie je možné zákrok vrátiť späť. Keď sa teda niečo nepodarí, následky môžu byť veľmi nepríjemné a hlavne nevratné.

Dioptrické okuliare nosia predovšetkým ľudia trpiaci nejakou refrakčnou chybou ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus alebo presbyopia. Okuliare im pomáhajú zlepšiť ostrosť videnia a znížiť námahu očí, čo v konečnom dôsledku vedie k lepšiemu komfortu pri videní. V posledných rokoch sa však dioptrické okuliare stávajú aj výrazným módnym doplnkom, ktorý dotvára celkový imidž ich nositeľa.

Slnečné okuliare

Čo sa slnečných okuliarov týka, tak tie už v dnešnej dobe používa asi každý z nás a to nielen v letných dňoch, ale takmer počas celého roka. Základnou a prvoradou úlohou slnečných okuliarov je ochrana zraku pred škodlivým ultrafialovým žiarením a nepríjemným oslnením. Stále častejšie a to nielen v poslednej dobe, ale už dlhšie roky hrá veľmi podstatnú úlohu  pri výbere slnečných okuliarov dizajn a predovšetkým značka. Taktiež je veľmi dôležité vybrať slnečné okuliare na základe kvality okuliarových šošoviek (skiel), ktoré majú najdôležitejšiu úlohu pri ochrane zraku a pri komforte videnia.

Športové okuliare

Ďalším typom okuliarov, ktoré sa dostávajú stále častejšie do popredia sú okuliare určené na šport. V minulosti boli športové okuliare určené pre konkrétny druh športu využívané predovšetkým profesionálnymi športovcami. So zvyšujúcim sa počtom ľudí, ktorí pravidelne športujú sa pochopiteľne zvyšuje záujem aj o tento typ okuliarov. Či už ste milovník golfu, radi lyžujete alebo jazdíte na bicykli, poprípade vykonávate akýkoľvek iný šport, tak aj samotný výkon môže závisieť od toho, či zvolíte tie správne športové okuliare.

Okuliare na ochranu zraku

Keďže naše oči je potrebné si chrániť aj pri rôznych povolaniach, tak značný význam majú aj tzv. ochranné okuliare, ktoré väčšinou neslúžia ako korekčná pomôcka alebo módny doplnok, ale ich hlavnou úlohou je ochrana našich očí pred vonkajšími vplyvmi alebo mechanickým poškodením. Či už pracujete v laboratóriu, v lese, v dielni alebo kdekoľvek, kde by mohlo dôjsť k úrazu oka, je na mieste mať ochranné okuliare.

Ako je to s výberom okuliarových rámov a okuliarových šošoviek?

Okuliare samotné sa skladajú z okuliarových šošoviek (skiel) a rámu. Výhodou okuliarov je, že sa dajú zhotoviť aj na mieru presne podľa požiadaviek zákazníka. Podľa očnej chyby, parametrov tváre alebo požiadaviek zákazníka sa vyberie najvhodnejší typ rámu a samozrejme okuliarových šošoviek. V prípade silnejšej korekcie, alebo z dôvodu voľby špecifického napr. prehnutého rámu je možné okuliarové šošovky stenčovať, alebo nechať zhotoviť podľa zakrivenia rámu. Ak máte záujem o farbu, tak to taktiež nie je dnes už žiaden problém. Dokonca väčšinu slnečných okuliarov je už dnes možné zhotoviť aj s korekciou a to tak, že budú na nerozoznanie od pôvodných.

Sortiment okuliarových šošoviek je široký. Na korekciu krátkozrakosti, ďalekozrakosti, astigmatizmu, resp. všetkých vzdialeností existuje množstvo rôznych riešení. Kvalitu a komfort videnia môžu napríklad zvyšovať individuálne alebo asférické šošovky. Sklá sa navyše dajú rôzne upravovať a nanášať na ne rôzne úpravy ako antireflexné, hydrofóbne a olejofóbne vrstvy. Ak chcete aby sa sklá sfarbovali podľa intenzity UV žiarenia, môžete zvoliť fototropné/fotochromatické okuliarové šošovky, ktoré regulujú priepustnosť svetla.

Keďže okuliare sú nielen pomocníkom, ale aj unikátnym doplnkom vašej osobnosti, je dôležité, aby ste si vybrali tie, ktoré vás oslovia najviac. To určite nebude predstavovať žiadny problém, pretože sortiment okuliarov je dnes obrovský. Rôzne módne, luxusné a exkluzívne značky, rôzny dizajn či farby, použitý materiál a povrchová úprava – je si z čoho vyberať. Pre tých najnáročnejších sú aj okuliare zo zlata, platiny alebo doplnené rôznymi vzácnymi drahokamami. Naopak tí, ktorí dávajú prednosť strohému a nadčasovému dizajnu, moderným technológiám a materiálom tak môžu siahnuť po okuliaroch napríklad z titánu, karbónu, polyamidu, trivexu a rôznych ďalších hi-tech kúskoch. Či už okuliarové šošovky alebo rámy sú dnes vyrábané špičkovými technológiami a z rôznych materiálov, čo potom zo samotných okuliarov robí ozajstný skvost, či už technologický, módny alebo exkluzívny.

Či už máte radšej decentnejší alebo extravagantnejší štýl, klasiku alebo moderné veci, zo širokého výberu okuliarov si zaručene vyberiete.