Pracovné zaťaženie, prostredie, stres a iné faktory stále viac ovplyvňujú náš zrak a naše oči, ktoré dostávajú zabrať stále viac a viac. U veľkého množstva ľudí sa stále častejšie začnú prejavovať aj tie najmenšie očné chyby, ktoré je potrebné korigovať. Jednoducho povedané, nároky na naše oči a zrak sa stále zvyšujú a aj to, čo v minulosti nikto neriešil je potrebné korigovať.

korekcia zraku

Okuliare

Možností, ako korigovať zrakovú ostrosť je v súčasnosti viac. Najrozšírenejším spôsobom sú samozrejme okuliare, pomocou ktorých je možné korigovať v podstate všetky očné chyby ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, presbyopiu a dokonca aj také špecifické chyby ako poruchu farbocitu alebo prizmy, čo je výlučne možné len pomocou okuliarov. Výhodou korekcie zraku okuliarmi je ich jednoduché používanie a samozrejme možnosť ich rýchlo nasadiť a dať dole.

Kontaktné Šošovky

Ďalším veľmi častým spôsobom korekcie je nosenie kontaktných šošoviek. V dnešnej dobe je to už veľmi bezpečný a pohodlný spôsob ako korigovať zrakovú chybu. Oceníte ich predovšetkým pri športe a pri aktivitách, kedy okuliare prekážajú. Vhodné sú aj pre nositeľov s vyššou korekciou, kedy hrúbka skiel v okuliaroch už nevyzerá veľmi pekne. Nevýhodou šošoviek môže byť predovšetkým to, že nie každý ich ideálne znáša, keďže sa vkladajú priamo do oka a taktiež nie každý s nimi vie manipulovať, aj keď to sa dá časom naučiť. Taktiež šošovky nedokážu korigovať všetky očné chyby a to predovšetkým vysoký astigmatizmus a prizmy.

Operácia očí

Stále rozšírenejším spôsobom korekcie zraku je chirurgický zákrok a to predovšetkým laserová operácia očí. Tento spôsob už je podstatne bezpečnejší a presnejší ako v minulosti, ale stále nie je stopercentne bezproblémový a hlavne zákrok už nikdy nie je možné vrátiť späť. Preto si predtým, ako takúto operáciu absolvujete, zvážte všetky možné riziká, klady a zápory a zvážte si, či je takýto zákrok pre Vás naozaj nevyhnutný. Po zákroku totiž u mnohých ľudí dochádza k problémom s vysychaním, svetloplachosťou a k iným menším, či väčšom problémom, ktoré potom môžu obťažovať viac, ako bolo nosenie okuliarov. Taktiež pomocou operácie nie je možné vyriešiť všetky očné chyby a nie každý je na takýto zákrok vhodný adept.

Očná jóga

Posledná možnosť, ktorú ale treba brať s rezervou, je korekcia očných chýb pomocou rôznych cvičení, napríklad tzv. očnej jógy. Výsledky však pri tomto spôsobe nie sú stopercentne vedecky dokázané a fungujú predovšetkým len pri určitých očných chybách a nie u každého. Taktiež je potrebné aj pevnú vôľu a takéto cvičenia robiť pravidelne.

Určite sa niekde dočítate, alebo sa dopočujete aj o rôznych iných možnostiach korekcie zrakovej chyby napríklad pomocou rôznych tabletiek alebo pomôcok, ale verte, že tie naozaj účinné nebudú.