Aj keď sú v súčasnosti okuliare stále najrozšírenejšou optickou pomôckou, ktorá nám pomáha riešiť problémy s videním, tak stále viac ľudí začína nosiť kontaktné šošovky, ktoré majú množstvo výhod. Okuliare samozrejme stopercentne nikdy nenahradia, ale či už idete športovať, alebo napríklad večer do spoločnosti, okuliare sú niekedy skôr na obtiaž a v takýchto prípadoch sú kontaktné šošovky neoceniteľným pomocníkom. Na tvári ich necítite, nezahmlievajú sa, nešpinia sa a nikto vlastne ani nevie, že ich máte.

 

Funkčné výhody kontaktných šošoviek sú cenené hlavne v oblastiach ako šport, práca vo vlhkom prostredí a taktiež v zamestnaniach a činnostiach, kde by okuliare mohli byť nepohodlné, prípadne mohli prekážať v mnohých ďalších prípadoch. Kontaktné šošovky poskytujú estetické výhody, nemenia vzhľad a výzor osoby, ktorá ich nosí. 

O kontaktných šošovkách

Kontaktné šošovky boli vyrobené ako úžasný vynález pre potrebu ľudí s cieľom nájsť alternatívu k okuliarom a priniesť zlepšenie v podobe skvelého zdravotníckeho doplnku. Takmer 40% populácie potrebuje nejakú formu korekcie zraku. Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku.

Vďaka povrchovému napätiu povrchu kontaktnej šošovky, šošovka dokonale priľne k slznému filmu ktorý pokrýva rohovku. Kontaktné šošovky pomáhajú usmerniť svetelné lúče prichádzajúce do oka na sietnicu a vďaka tomu sa obraz zaostrí. Jednoducho povedané, kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky, ktoré využívajú ľudia s určitou zrakovou vadou a pomáhajú im zlepšovať videnie.

Kontaktnou šošovkou dnes dokážeme korigovať takmer každú refrakčnú chybu ako myopiu, hypermetropiu, astigmatizmus a presbyopiu. Taktiež je možné využiť kontaktné šošovky na zmenu farby očí alebo sa využívajú ako terapeutická pomôcka, napr. po refrakčných mikrochirurgických zákrokoch alebo pri ochoreniach ako keratokonus. Pri dodržiavaní určitých podmienok nosenia, kontaktné šošovky poskytujú bezpečný a efektívny spôsob ako korigovať očnú chybu.

Lepší zrak s kontaktnými šošovkami

Vďaka neustálemu vývoju, novým moderným materiálom, technológiám a prístrojom môže kontaktné šošovky už dnes nosiť takmer každý, dokonca deti s určitými očnými problémami nosia kontaktné šošovky. Dnes sú kontaktné šošovky vyrábané predovšetkým z mäkkých pružných materiálov, takže pri vhodne zvolenej kontaktnej šošovke nie je oko dráždené ako to bývalo v minulosti. Jednou z najdôležitejších výhod kontaktných šošoviek je to, že pri pozeraní do strán nie je obmedzované periférne videnie ako v prípade okuliarov, nevadia vám žiadne okuliarové rámy, takže vás nič neobmedzuje. Kontaktné šošovky navyše nevytvárajú skreslený obraz ani odlesky a v porovnaní s okuliarmi sa nezahmlievajú.

Ak sú kontaktné šošovky vhodne zvolené a nosia sa správne, videnie je takmer bez skreslenia a podobá sa prirodzenému videniu. Objekty sa zobrazujú v skutočnej veľkosti a pozícií bez akéhokoľvek skreslenia. V prípade okuliarov je tam určitá vzdialenosť medzi rohovkou a šošovkou, čo ovplyvňuje výsledný obraz.

Dobrý vzhľad s kontaktnými šošovkami

Kontaktné šošovky nezmenia váš prirodzený image, ukážete svetu svoj prirodzený vzhľad a make-up bez okuliarov. V porovnaní s okuliarmi, kontaktné šošovky nezakrývajú vašu tvár a nerozširujú ani nezmenšujú vaše oči, ako je tomu v prípade okuliarových šošovieki. Ocenia to najmä ľudia s vyššou hodnotou refrakčnej chyby, pre ktorých majú kontaktné šošovky veľmi veľký estetický význam. Nemusia totiž nosiť okuliare s hrubými sklami. Počas prázdnin a spoločenských udalostí tak budete vyzerať stále skvelo. Ďalšou výhodou je aj to, že si budete môcť bez problémov vybrať zo širokej ponuky slnečných okuliarov, bez toho aby ste si priplácali za vyhotovenie slnečných dioptrických šošoviek.

Kontaktné šošovky tak isto nezanechávajú na nose odtlačky a podliatiny a nosia sa veľmi pohodlne. Za ušami ani na nose necítite žiadny tlak. Ako už bolo spomenuté, kontaktné šošovky nemenia vzhľad človeka. Sú výhodné pre deti, ktorým sa v škole často posmievajú, pretože nosia okuliare. Kontakté šošovky zabezpečujú používateľom fyzické a psychologické pohodlie.

Sloboda pohybu s kontaktnými šošovkami

Eliminácia nosenia okuliarov je obzvlášť dôležitá pre športovcov, fotografov a ľudí, ktorí majú aktívny spôsob života. S kontaktnými šošovkami je pre vás akýkoľvek šport vhodný a bezpečný. Okuliarové rámy už nebudú kĺzať po vašom nose a nebudete cítiť váhu okuliarov na nose. Zaostrenie s kontaktnými šošovkami je vždy dobré, v akéj koľvek situácií, ako napr. pri športe, šoférovaní alebo pri zlých svetelných podmienkach. Užijete si tak čisté a pohodlné videnie.

Stabilita kontaktných šošoviek nie je ovplyvňovaná pohybmi tela v prípade rôznych druhov športov alebo iných pohybových aktivít. Zostávajú stabilnejšie a nositeľ má stále jasné a neobmedzené videnie. Kontaktné šošovky navyše poskytujú lepšie a širšie periférne videnie, čo je pri mnohých fyzických aktivitách veľmi dôležité. Kontaktné šošovky sa pohybujú súčasne s pohybmi očí, takže udržujú oko v strednej časti šošovky a výsledný obraz je tak jasný a ostrý. Jednoducho povedané, kontaktná šošovka sa pohybuje v rovnakom smere, akým sa pozerajú vaše oči.

Kontaktné šošovky taktiež neovplyvňuje zvýšená telesná teplota ani potenie. Nezahmlievajú sa dokonca ani keď sú vystavené chladnému počasiu a následne sa presuniete do vyhriatej miestnosti, ani v daždivom počasí, pretože kontaktným šošovkám dažďové kvapky neprekážajú.

Nezabudnite na očné vyšetrenie!

Pokiaľ uvažujete o nosení kontaktných šošoviek, najprv by ste mali navštíviť vášho kontaktológa, či už lekára alebo optometristu, ktorý urobí potrebné očné vyšetrenia a odporučí najvhodnejší typ kontaktných šošoviek na základe výsledkov merania ale aj vašich potrieb a požiadaviek.

Nezabudnite dodržiavať správne pravidlá nosenia kontaktných šošoviek!

Taktiež je potrebné si uvedomiť, že nosenie kontaktných šošoviek nesie aj určité riziká a to predovšetkým vtedy, keď nie sú dodržané správne pravidlá nosenia kontaktných šošoviek, hygiena a ďalšie. S týmito pravidlami by ste mali byť vždy zoznámení pri samotnej aplikácii šošoviek a pre bezproblémové nosenie šošoviek je aj potrebné dodržiavať pravidelné kontroly u oftalmológa.

Výrobci kontaktných šošoviek

Medzi najpredávanejšie, najobľúbenejšie a overené kontaktné šošovky na našom trhu patria produkty štyroch najväčších výrobcov šošoviek na svete.

Johnson & Johnson
1-day Acuvue Moist, 1-day Acuvue TruEye, 1-day Acuvue for Astigmatism, Acuvue Oasys, Acuvue Advance Plus, Acuvue Oasys for Astigmatism, Acuvue Bifocal, Acuvue 2 Colours

Ciba Vision/Alcon
Focus Dailies, Focus Dailies Toric, Focus Dailies Progressives, Dailies Aquacomfort Plus, Air Optix Aqua, Air Optix Aqua Night&Day, Air Optix for Astigmatism, Air Optix Aqua Multifocal, Freshlook Colors, Freshlook Colorblends, Freshlook Dimensions

Cooper Vision
Proclear 1-day, Proclear, Proclear Toric, Proclear Multifocal, Biofinity, Biofinity Toric, Biofinity Multifocal, Avaira, Frequency 55, Frequency XC, Frequency 55 Aspheric, Frequency XC, Frequency Toric, Frequency Multifocal

Bausch and Lomb
Soflens Daily Disposable, Soflens Daily Disposable for Astigmatism, Soflens 59, Soflens Toric, PureVision, PureVision Toric, PureVision Multifocal, PureVision 2 HD, PureVision 2 HD for astigmatism, Soflens Natural Colors