Problémy spojené s očnými poruchami

unavene-ociRefrakčné poruchy môžeme jednoducho rozdeliť na veľké a malé. U veľkých porúch je videnie podstatne znížené, zahmlené a nepresné. Oko nie je schopné túto vadu samo vykorigovať a preto sa o to ani nesnaží. Porucha začína a končí zníženým videním a jej odhalenie nie je problematické.

Malú refrakčnú poruchu sme do určitej miery schopní sami vykorigovať. Táto činnosť však následne vedie ku svalovému a nervovému vyčerpaniu, sprevádzanému radou symptómov. Príčinou problémov však nie je sama refrakčná porucha, ale skôr úsilie spojené s jej korekciou. Pretože videnie býva normálne, tieto poruchy sa zisťujú problematickejšie a pôvod problémov býva často krát hľadaný bez úspechu niekde inde.

Príznaky sprevádzajúce veľké refrakčné poruchy nie sú príliš viditeľné. Dominujúcim znakom je znížená zraková ostrosť. Dôsledky môžeme najlepšie pozorovať u nekorigovaných krátkozrakých detí. V porovnaní s ostatnými sa javia ako málo inteligentné a neohrabané. Po správnej korekcii tieto príznaky nielen že zmiznú, ale tieto deti často vykazujú v škole aj nadpriemerný prospech. Bývajú však viac samotárske, vyhýbajú sa športu a často vyrastajú s odlišným duševným rozhľadom.

Príznaky malých refrakčných porúch sú omnoho pestrejšie. Snaha po vykorigovaní týchto anomálií vedie k poruche vzťahu medzi akomodáciou a konvergenciou. Ďalekozraké deti musia akomodovať aj na diaľku. Krátkozraký v snahe vidieť ostro približuje pozorovaný predmet bližšie k oku. Tým sú viac namáhané oba vnútorné priame svaly. Problémy narastajú pri astigmatizme, pri anizometropiách a pri poruchách súhry okohybných svalov. Bolesť spôsobená zvýšeným napätím svalov ešte zvyšuje únava z rozlišovania neostrých obrazov vy vyšších zrakových centrách. Týmto problémom podliehajú obzvlášť neurastenci, ženy s panvovými chorobami, predovšetkým v dobe menštruácie a menopauzy, ale ja zdraví ľudia v období zvýšeného stresu a úzkosti, po dlhodobej práci na počítači alebo dlhodobom sledovaní televízora.

Problémy pochádzajúce z malých refrakčných porúch môžu byť zrakové, očné alebo prídatné. Zraková ostrosť býva normálna. Za zhoršených podmienok, obzvlášť pri zlom osvetlení, sa videnie stáva zahmleným. Uvoľnenie napätia ciliárneho svalu vedie k rozostreniu obrazu, uvoľnenie napätia okohybných svalov potom k dvojitému videniu.

Očné problémy sa prejavujú pocitom tlaku, pálčivosti, nepohodlia a cudzích teliesok pod viečkami, ktoré pripadajú človeku veľmi ťažké. Odpočinok, poprípade pretrenie viečok prináša dočasnú úľavu. Pokračovanie v práci spôsobuje skutočnú únavu až bolesť očí. Viečka, predovšetkým ich okraje, bývajú začervenané, podráždené a často dochádza k zápalom okrajov viečok. Spojivky bývajú prekrvené a oči slzia. Ľudia s týmito problémami majú ospalý vzhľad.

Z ostatných problémov sa stretávame hlavne s netypickou bolesťou hlavy. Môže byť lokalizovaná do očí, hĺbky očnice poprípade do temena hlavy. Môže sa šíriť aj do šije alebo ramien. Neraz býva spojená s nevoľnosťou a zvracaním. Obyčajne prichádza po celodennej práci, ale môže sa vyskytovať aj ráno, po prebudení.

Predpokladom úspešnej liečby a korekcie je podrobné vyšetrenie pacienta. Príčina býva často krát hľadaná inde, nie v očiach. U veľkých refrakčných porúch býva často príčinou problémov nedokonalá korekcia, ktorá robí z veľkej refrakčnej poruchy malú. To však neznamená, že každá malá refrakčná vada musí byť korigovaná.

Emetropiu (žiadnu refrakčnú poruchu) nachádzame len u veľmi malého percenta ľudí. Porucha refrakcie, ktorá nie sprevádzaná žiadnymi problémami, obzvlášť keď je zistená za nefyziologických podmienok cykloplégie, nemá byť korigovaná. Korekcia totiž môže narušiť rovnovážny stav a viesť ku vzniku problémov.

Oko nie je možné korigovať ako izolovaný optický prístroj, musí byť korigované ako súčasť celého tela. Očné problémy môžu byť prvým príznakom závažnej choroby a môžu pomôcť k včasnému a tým často jedinému úspešnému liečeniu prvotnej choroby.

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...