Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď nás začne trápiť bolesť očí, tak to môže mať neblahý vplyv na naše každodenné fungovanie. Dôvodov bolesti očí môže byť mnoho a ešte je potrebné rozlišovať, či dochádza k bolestiam očnej buľvy, alebo nás trápi bolesť ostatných štruktúr okolo oka.

bolesti oka

Oko samotné je zložené z viacerých častí, ktoré musia dokonale fungovať, aby nedochádzalo k obmedzeniu videnia, ale aj k samotnej bolesti. Medzi tieto jednotlivé časti patria rohovka, dúhovka, šošovka, sietnica, makula, zrakový nerv, cievnatka, sklovec a ďalšie.

Bolesti oka (ide o bolesť, ktorá nebola spôsobená zranením) môžu byť popisovaná ako pálenie, pulzovanie, tlak alebo bodaví pocit v okolí oka. Taktiež môže byť bolesť vnímaná podobne, ako keby bolo v oku cudzie teliesko. Bolesť očí, aj keď nie je často vnímaná veľmi vážne, môže byť dôležitý príznak niečoho oveľa vážnejšieho. To znamená, že pokiaľ sa bolesť oka vracia alebo pretrváva dlhšiu dobu, bolo by dobré navštíviť vášho lekára. Je dôležité pokúsiť so čo najpodrobnejšie popísať druh bolesti, aby tak bolo možné urobiť ďalšie vyšetrenia, ktoré by mohli zistiť vážnejšie ochorenie.

Ako už bolo spomenuté, bolesti oka môžu mať veľmi veľké množstvo príčin. Všeobecne platí, pokiaľ je bolesť trvalá, silná, alebo sa pridruží aj zníženie zrakovej ostrosti, je nutné vyhľadať odborné lekárske ošetrenie v čo najkratšom čase. Určite to neodkladajte.

Najčastejšou príčinou bolesti očí je obyčajná únava. V súčasnej dobe sú kladené veľmi veľké nároky na videnie predovšetkým na stredné a bližšie vzdialenosti (predovšetkým práca na počítači), kde dochádza k značnej námahe oka predovšetkým u ľudí po štyridsiatke. Pokiaľ ste napríklad typ, ktorý pracuje s počítačom viac ako osem hodín denne, tak skôr či neskôr sa podobným problémom pravdepodobne nevyhnete. Následkom tejto únavy môžu byť nielen bolesti očí, ale aj hlavy alebo chrbtice.

Taktiež, pokiaľ používate okuliare alebo kontaktné šošovky a nemáte správne zvolenú korekciu, tak výsledkom môžu byť bolesti oči a hlavy, ale aj napríklad točenie hlavy alebo závrate. Nesprávna, alebo nedostatočná korekcia môžu naozaj spôsobovať značné komplikácie a znižovať napríklad pracovnú výkonnosť. Pritom nie je nič jednoduchšie nechať si urobiť refrakčné vyšetrenie, kde sa nutnosť alebo správnosť overí. Správne okuliare Vám môžu až nečakane vylepšiť život.

V súčasnosti je veľmi aktuálny problém so suchým okom. Keďže takmer každý z nás denne trávi množstvo hodín za počítačom, v klimatizovanom, suchom alebo zafajčenom prostredí, zvyšuje sa tak riziko zníženia kvality slzného filmu, čo môže následne viesť ku vzniku syndrómu suchého oka. Bolesti pri tomto ochorení sú veľmi nepríjemné a určite ich netreba podceňovať. Prejavujú sa nepríjemným rezaním, škriabaním, dokonca môže byť pocit, ako keby Vám niekto sypal piesok do oka. Ak takéto bolesti pociťujete, jednoznačne treba vyhľadať očného lekára.

Ďalšou, relatívne častou príčinou bolesti oka sú zápaly spojiviek. Zápaly spojiviek patria medzi najčastejšie očné ochorenia a niekedy takýto zápal prekonáme a ani o tom nevieme. Samozrejme ho netreba brať na ľahkú váhu. Prejavuje sa začervenaním očí a príčiny môžu byť rôzne. Alergia, infekcia, alebo v spojitosti s iným ochorením. Môžu za ne baktérie a vírusy, parazity. Prevenciou by mohlo byť časté umývanie rúk a používanie vlastných uterákov. Aj v tomto prípade je návšteva očného lekára na mieste.

Keďže popísať každú možnú príčinu bolesti očí detailnejšie by vydalo aj na desať článkov, tak ich uvádzame aspoň v odrážkach.

  • ostatné zápaly očí
  • komplikácie s kontaktnými šošovkami
  • infekcie
  • alergie
  • problémy s dutinami
  • bolesti hlavy, migrény
  • vírusové infekcie
  • zvýšený vnútroočný tlak
  • iritácia rohovky