Pokiaľ máte prácu, kde musíte veľmi dlhú dobu stráviť za počítačom, určite sa vám už niekedy stalo, že po určitom čase vás začínajú bolieť oči, hlava, krk a chrbtica. Začínate byť veľmi unavený a boli by ste už najradšej doma. Tieto symptómy pociťuje väčšina ľúdí, ktorý dlhodobo pracujú s počítačom. Otázka znie, či počítač naše oči naozaj ničí alebo sa týmto problémom dá predchádzať?

oci a pocitac

Odpoveď je niekde uprostred. Zatiaľ sa stopercentne nedokázalo, že práca s počítačom má vplyv na zhoršovanie vášho zraku. Je však ale pravda, že hore uvedené symptómy trápia väčšinu ľudí, čo pracujúcu s počítačom. Tieto problémy nie sú však stále. Pokiaľ si na niekoľko dní oddýchnete od práce za počítačom, je viac ako pravdepodobné, že sa znovu budete cítiť dobre. Bolesti očí, hlavy, krku a chrbtice väčšinou ustúpia a únava sa tiež vytráca.

Čo spôsobuje únavu, bolesti a pálenie očí, bolesti hlavy, krku a chrbtice?

Pri práci za počítačom sa jedná o jednostránnú činnosť bez zmeny polohy tela, pri ktorej sú kladené veľké nároky na videnie. Využíváná je predovšetkým veľmi krátka pracovná vzdialenosť od 30 do 80 cm. Častá zmena pohľadu medzi monitorom, predlohou a klávesnicou má zá následok extrémnu námahu vnútroočných svalov, ktoré sú bez prestávky neustále zapojené do činnosti. Nepríjemné sú taktiež odlesky od obrazovky, zapnutá klimatizácia, nevhodné osvetlenie, nesprávne sedenie a pod..

Keď sa všetky tieto nežiadúce faktory zrátajú, veľmi rýchlo sa dostaneme za hranicu našich možností a ďalšia práca za monitorom je utrpením.

Ako teda správne pracovať za pocítačom?

Osvetlenie

Priestor v okolí pracoviska by mal byť dostatočné osvetlený, nie je veľmi ideálne používať žiarivky, pretože kmitanie žiarivky, ideálnejšie je denné svetlo alebo klasická žiarovka.

Monitor

V tom prípade platí, čím kvalitnejší, tým lepšíe pre vaše oči. Mal by byť dostatočne veľký, aby ste nemuseli zaostrovať na veľmi malé písmenká, ideálne je mať LCD monitor, pretože klasický CRT monitor na rozdiel od LCD funguje na princípe kmitania (to znm. že bliká) - pokiaľ máte CRT monitor, je dobré ho nastaviť na čo možno najvyššiu frekvenciu. Taktiež vysoký jas monitora môže nadmerne unavovať oči. Je dobré nastaviť jas monitora podľa podmienok v ktorých aktuálne pracujete (umelé osvetlenie, denné svetlo atď.).

Vzdialenosť od monitora a klávesnice

Je dobré dodržiavať vzdialenosť cca 60cm od monitoru a cca 40cm od klávesnice.

Správne držanie tela

Ideálne je, keď môžete nastaviť stoličku v rôznych polohách - ako výškovo, tak aj polohu operadla. Je dobré sedieť vystreto, nehrbiť sa. Všetko potrebné pre vašu prácu by ste mali mať v takej vzdialenosti od seba, aby ste nemuseli vykonávať komplikované pohyby.

Mrkanie

Vzhľadom na to, že pri práci na počítači mrknete až 15 krát menej ako pri iných činnostiach, dochádza k nadmernému vysychaniu rohovky, čo môže mať za nasledok pocit rezania a škriabania (predovšetkým u nositeľov kontaktných šošoviek). Takže okrem toho, snažiť sa čo najviac mrkať, je dobré mať po ruke lubrikačné kvapky (umelé slzy), ktoré dokážu udržať vlhkosť aj keď menej mrkáte.

Eliminácia odleskov

Práca v prostredí kde sa všeko leskne je veľmi rušivá. Je dobré preto vyvarovať sa veľmi lesklej pracovnej plochy, predmety okolo vás by sa tiež nemali príliš lesknúť. Je dobré používať tmavší matný nábytok. Odlesky sa týkajú aj vašich okuliarov (ak nejaké nosíte), pretože vo vašich okuliarových sklách sa vám odráža predovšetkým monitor, čo zmenšuje ostrosť videnia. Preto je dobré nechať si urobiť okuliare s kvalitnými antireflexnými sklami.

Správna korekcia vašej zrakovej vady

Odporúča sa raz za rok navštíviť vášho kontaktológa a nechať si premerať zrak.