Šedý zákal, odborne nazývaný katarakta, postihuje zvyčajne ľudí nad 60 rokov. Spôsobuje ho zakalenie prirodzene čírej šošovky. To znamená, že sa na sietnicu nedostáva dostatočné množstvo svetelných lúčov. Spočiatku nemusí šedý zákal spôsobiť zhoršené videnie, to prichádza až v pokročilom štádiu – máte pocit, že vidíte horšie do diaľky, obraz sa vám zdá skreslený, ste citlivý na svetlo a vidíte mierne zahmlene.

sedy zakal nebezpecenstvo pre starych ludi

Časom môže šedý zákal spôsobiť aj väčšie problémy a vedie až k úplnej slepote. Niekedy trvá tento proces niekoľko rokov, no niekedy ide len o pár mesiacov.

Na odstránenie šedého zákalu neexistujú nijaké kvapky, ani očné cvičenia. Jediná možnosť je podstúpiť chirurgickú operáciu. Aj keď to môže pôsobiť desivo, netreba sa zbytočne báť. Operácia šedého zákalu patria medzi najbezpečnejšie chirurgické zákroky a trvá len niekoľko minút.

Liečba šedého zákalu prebieha rýchlo a bezbolestne. Po príchode pôjdete na niekoľko bezbolestných prístrojových meraní, ktoré vám skontrolujú vnútroočný tlak, výpočet optickej mohutnosti umelej šošovky a pod. Následne bude vaše oko znecitlivené očnými kvapkami.

Behom nasledujúcich minút vám lekár odstráni zakalenú očnú šošovku z oka tak, že ju rozdelí na drobné častice. Potom musí oko vyčistiť od týchto častíc a následne do oka implantuje novú umelú šošovku. Implantovaná šošovka sa následne v oku rozvinie a zaistí kvalitné videnie.

Po skončení operácie sa videnie obnovuje veľmi rýchlo. Spravidla už na druhý deň vidíte dobre. Vo výnimočných prípadoch môže byť aj na druhý deň pohľad zahmlený, no behom niekoľkých ďalších dní už bude všetko v poriadku. Nemusíte sa báť dlhodobej pracovnej neschopnosti. Najčastejšie už po pár dňoch, výnimočne týždňoch, ste schopný pracovať.

K úplnej stabilizácii videnia dôjde približne do 2 až 4 týždňov. Následne je už možné predpísať nové okuliare. Väčšina pacientov po operácií vidí lepšie do diaľky, no na čítanie stále potrebujú okuliare.

Všeobecne sa teda pacienti nemusia ničoho obávať. V súčasnej dobe je šedý zákal bežné očné ochorenie a vďaka najmodernejším technológiám ide o jednu z najbezpečnejších a najúspešnejších operácií.