Či ste mladší a či starší, pravidelné očné vyšetrenie je veľmi dôležité pre zdravie vašich očí. Možno vás prekvapí, že aj ak nemáte žiadne subjektívne ťažkosti, mali by ste chodiť na pravidelné očné vyšetrenie. Väčšine ľudí sa odporúča navštevovať očného špecialistu najmenej raz za rok.

chcete dobre vidiet po cely zivot

Počas vyšetrenia zraku očný špecialista presne určí, či trpíte nejakou očnou chorobou. Potom vám, po konzultácii s vami, odporučí buď okuliare alebo kontaktné šošovky. Tým, že vám oči pred aplikáciou dôkladne vyšetria, súčasne určí, či netrpíte nejakou očnou chorobou, zhodnotí vaše binokulárne videnie a posúdi zdravie vašich očí. Očné vyšetrenie zároveň môže pomôcť odhaliť aj iné závažné ochorenia aj v ich počiatku. Ak ste vodič, nezabudnite, že pravidelné kontroly zraku sú rovnako podstatné pre vašu bezpečnosť ako revízia vášho auta. Nízka ostrosť videnia môže byť extrémne nebezpečná, hlavne ak šoférujete auto po zotmení.

Tisíce ľudí stratili zrak kvôli zelenému zákalu čiže glaukómu - očnej chorobe, ktorá sa často objavuje bez symptómov a bezbolestne. 40% ľudí môžu stratiť zrak skôr, než si uvedomí prítomnosť choroby, ktorá pritom môže byť diagnostikovaná jednoduchým vyšetrením.

Čo môžeme očným vyšetrením odhaliť:

  • Zrakové poruchy ako je napríklad: krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus alebo presbyopia.
  • Choroby očí: veľa chorôb, ako napr. glaukóm alebo diabetická retinopatia sa v počiatočných štádiách neprejavujú žiadnymi príznakmi. Špecialista skontroluje vaše oči a očné pozadie a preskúma, či netrpíte počiatočným štádiom týchto chorôb. Vo väčšine prípadov zníži včasná detekcia a liečba riziko permanentnej straty zraku či poškodenia zraku.
  • Ostatné choroby: špecialista môže odhaliť skoré príznaky chorôb tým, že skontroluje krvné cievy, sietnicu a ostatné tkanivové štruktúry oka. Očným vyšetrením je lekár schopný diagnostikovať vysoký krvný tlak či vysokú hladinu cholesterolu v krvi. Napríklad diabetes (cukrovka) môže spôsobiť presakovanie ciev, krvné zrazeniny v bulve alebo opuch a to môže viesť až k strate zraku. Pri dôkladnom očnom vyšetrení je očný lekár schopný odhaliť vyššie opísané symptómy chorôb a komplikácie, ktoré spôsobujú, často ešte skôr, než by ich detekoval internista.

Technológia sa neustále vyvíja a tak, aj keď už nosíte kontaktné šošovky alebo okuliare, navštívte očného odborníka, aby ste sa uistili, či používate najnovšie produkty a či máte k dispozícii dostatok informácií o dostupných možnostiach korekcie zraku a nových produktoch na trhu.

Sponzor článku: Johnson & Johnson Vision Care