Deti, predovšetkým tie najmenšie, pri výbere slnečných okuliarov zväčša neprejavujú príliš veľký záujem o to aby si okuliare vybrali a o to menej kladú dôraz na to, ako okuliare vyzerajú. Z toho dôvodu je výber detských slnečných okuliarov pre menšie deti zväčša na rodičoch. Čím sú však deti staršie a najmä v období puberty, sa chcú stále viac podobať dospelým, chcú mať to najnovšie a najmodernejšie, aby boli „in“, tak tomu podmieňujú aj výber detských slnečných okuliarov.

detske slnecne okuliare

Vzhľadom na to, že deti často krát trávia vonku oveľa viac času ako dospelý a sú tak vystavené priamemu slnečnému žiareniu, kvalitné detské okuliare a tým aj ochrana pred škodlivým UV žiarením je obzvlášť dôležitá.

Mnoho expertov sa prikláňa k názoru, že až neuveriteľných 80% z celkového celoživotného vystavenia sa škodlivému UV žiareniu sa uskutoční do osemnásteho roku života. Tým, že slnečné žiarenie má vplyv na vznik katarakty a ďalšie očné ochorenia, nie je nikdy dosť skoro začať si oči chrániť pre možným poškodením a to predovšetkým u detí. Preto slnečné okuliare vyberajte veľmi svedomito a veľmi na nich nešetrite.

Pokiaľ sú okuliare nasadené na tvári a sú naozaj kvalitné, tak oko je dokonale chránené pred škodlivým UV žiarením a je v podstate nulové riziko vzniku nejakého poškodenia oka týmto žiarením. V súčasnej dobe dokonca aj kvalitné číre dioptrické okuliare majú 100% UV filter, takže pokiaľ nemáte možnosť kúpiť vašim deťom dioptrické slnečné okuliare, tak môžu používať aspoň číre a oči budú taktiež v bezpečí.

Dizajn detských slnečných okuliarov

V súčasnosti nie je žiaden problém vybrať moderné kvalitné slnečné okuliare aj pre tie najmenšie deti.

Pre najmenšie deti sú preferované predovšetkým farebné, oválnejšie slnečné okuliare s jednoduchším dizajnom a doplnené rôznymi motívmi (Barbie, Mickey Mouse, Harry Potter a ďalšie známe filmové postavy, poprípade rôzne srdiečka a iné tvary), na ktorých si malé deti nechajú záležať.

Čím sú deti staršie, tak kladú väčší dôraz na módnejšie a trendové slnečné okuliare a samozrejme na značku. Preto veľa firiem začalo vyrábať detské varianty modelov, ktoré sú určené pre dospelých (napr. Ray-Ban, J.F.Ray a ďalšie).

Kde kupovať slnečné okuliare pre deti?

Pokiaľ chcete naozaj kvalitné detské slnečné okuliare, tak jednoznačne navštívte očnú optiku, kde by mala byť záruka naozaj kvalitných slnečných okuliarov a kde vám aj poradia a pomôžu z výberom okuliarov. V poslednej dobe dokonca začínajú vznikať aj špecializované optiky výlučne na detské okuliare, kde určite budú mať veľký výber. Neodporúčame kupovať okuliare pre deti niekde na trhu, na ulici, v hračkárstve a na podobných miestach.

Na čo si dávať pozor pri kúpe detských slnečných okuliarov

Samozrejme na prvom mieste by mala byť kvalita samotných okuliarových skiel, ktoré by mali byť schopné absorbovať 100% škodlivého UV žiarenia. Pri výbere si pokojne nechajte skontrolovať absorpciu vami vybratých slnečných okuliarov. V každej dobrej optike by mali mať prístroj, ktorým to zistia a vy tak budete mať istotu. Máloktorá, v podstate žiadna optika si však nedovolí ponúkať nekvalitné slnečné okuliare bez UV filtra, takže pri kúpe okuliarov v optike nemusíte mať starosti.

Okuliarové sklá by mali spĺňať ešte ďalšie optické vlastnosti, ktoré je však veľmi ťažké na mieste overiť a skontrolovať, takže sa budete musieť spoľahnúť na to, že vám bude daná optika garantovať kvalitu skiel. Ak si však chcete byť úplne istý, kupujte overené značky aj napriek tomu, že budú cenovo nákladnejšie.

Ďalšia vec na ktorú si treba dať pozor je, aby slnečné okuliare dokonale sedeli na tvári, aby nepadali, netlačili, jednoducho aby sa v nich dieťa cítilo pohodlne a príjemne. Ideálne je, pokiaľ sú vyrobené z materiálu, ktorý sa dá upraviť a prispôsobiť anatómii tváre. Materiál taktiež ovplyvňuje pevnosť okuliarov. Môže byť plastový alebo kovový, najlepšie keď bude aj antialergický. Najpevnejšie budú titánové materiály, ktoré sú v prípade detských slnečných okuliarov však používané skôr výnimočne a to predovšetkým kvôli cene.

Posledné, na čo sa vopred spýtajte, tak to je servis a záruka detských slnečných okuliarov. V prípade predovšetkým menších detí zistíte, že slnečné okuliare budú behom niekoľkých dni poriadne zdeformované a vy budete navštevovať optiku veľmi často, aby ste ich nechali upraviť a opraviť. Je preto dobré, aby bolo na daný model možné objednať náhradné diely a dali sa jednoducho upravovať. Nebudete tak musieť kupovať stále nové slnečné okuliare.