Internet je fenomén dnešnej doby a stále viac ľudí ho začína využívať aj na nakupovanie. Kúpiť si dnes cez internet elektroniku, knihy alebo kozmetiku je už dnes samozrejmosťou, ale rastie počet ľudí, ktorí začínajú využívať internet na nákup takých produktov ako sú práve kontaktné šošovky.

kupujeme-kontaktne-sosovky-cez-internet

Keďže kontaktné šošovky sú zdravotníckou pomôckou, môžeme si položiť otázku, či je nakupovanie šošoviek cez internet naozaj bezpečné. Na túto otázku samozrejme dostanete odlišnú odpoveď od prevádzkovateľa internetového obchodu s kontaktnými šošovkami a inú od lekára alebo pracovníkov očnej optiky. Podľa internetových predajcov je takýto nákup úplne bezpečný a nehrozia žiadne riziká. Lekári, optometristi alebo v očnej optike vám určite povedia presný opak a budú vás od nákupu týmto spôsobom odhovárať.

Pravda je v tomto prípade, ako to už väčšinou býva, niekde uprostred. Pádne argumenty určite nájdeme aj na strane internetových predajcov šošoviek, ale aj zo strany lekárov a očných optík.

Kupujeme kontaktné šošovky

Najčastejšie nakupovanou optickou pomôckou cez internet sú práve kontaktné šošovky a príslušenstvo k ním. Vzhľadom na to, že kontaktné šošovky, poprípade roztoky alebo očné - lubrikačné kvapky sú hotovým výrobkom, ich nakupovanie cez internet je vcelku bezpečné a nehrozí, že by ste dostali nekvalitný produkt, dokonca nejakú napodobeninu a nemôže to vášmu zraku ublížiť. To však platí len za predpokladu, že ste pred nákupom absolvovali odbornú aplikáciu šošoviek, viete aký typ potrebujete a musíte samozrejme vedieť aj parametre (dioptria, zakrivenie, priemer, poprípade cylinder a os alebo adíciu) samotných šošoviek. Šošovky by ste mali mať vyskúšané a pokiaľ potrebujete aj roztok, tak je dobré vedieť aký typ roztoku je vhodný k daným kontaktným šošovkám. Nikdy si teda nekupujte kontaktné šošovky bez vstupnej odbornej aplikácie. To však samozrejme platí aj pre nákup v optike alebo u lekára.

Hlavnou nevýhodou nákupu šošoviek cez internet, ktorou argumentujú optiky a lekári je, že internetové obchody vôbec neprichádzajú do priameho kontaktu so zákazníkmi a pacientmi. Je pravdou, že keď si zákazník príde kúpiť šošovky priamo do optiky alebo ambulancie, už len samotným pohľadom dokáže odborník posúdiť, či náhodou nie je nejaký problém s rohovkou, nadmerné začervenanie alebo iný problém, ktorý si nositeľ vôbec nemusel uvedomiť. Taktiež je dokázané, že väčšina ľudí, ktorí nakupujú šošovky pravidelne cez internet takmer nechodieva na pravidelné prehliadky, ktoré by mali absolvovať raz za 6 mesiacov. Ukážu sa len vtedy, keď pociťujú, že sa im zmenil zrak a je potrebné upraviť dioptriu.

Prečo je správny výber kontaktných šošoviek dôležitý?

Kontaktné šošovky v súčasnosti predstavujú veľmi jednoduchý a pohodlný spôsob ako upraviť refrakčnú poruchu. Ak plánujete večierok, spoločenskú akciu, alebo ak chcete zmeniť časť vášho vzhľadu, môžete siahnuť po farebných kontaktných šošovkách.

Skôr ako si kúpite kontaktné šošovky, nemali by ste zabúdať na jednu dôležitú vec: Nikdy nekupujte kontaktné šošovky bez vstupného vyšetrenia u vášho očného lekára.

Na trhu je dostupných veľa druhov a typov kontaktných šošoviek, ktoré majú rôzne parametre a sú vyrobené z rôznych materiálov. Avšak nie každý typ kontaktných šošoviek vám musí vyhovovať. Nevhodný výber kontaktných šošoviek vám môže viac uškodiť ako pomôcť. Návšteva očného lekára je preto nevyhnutná.

Nesprávne používanie kontaktných šošoviek môže spôsobiť zmeny v oku, ktoré používateľ nepocíti, ale nebezpečenstvo je veľké a následky môžu byť trvalé. Ak si kontaktné šošovky vyberiete starostlivo a následne chodíte na pravidelné kontroly, tak sú tieto riziká prakticky vylúčné, pretože budete mať optimálne kontaktné šošovky a o zásadách správnej starostlivosti budete poučený.

Reklamácia kontaktných šošoviek

Čo sa záruky a reklamácii týka, tak rovnaké pravidlá platia pre všetkých rovnako, takže aj pri kontaktných šošovkách, kúpených cez internet máte dvojročnú záruku a možnosť tovar reklamovať, avšak to bude trochu zložitejšie v tom, že budete musieť reklamovaný tovar na posúdenie poslať poštou a že nebudete môcť s daným internetovým obchodom vo väčšine prípadov komunikovať osobne.

Kedy nemám nárok?

V prvom rade je dôležité povedať, že reklamácia kontaktných šošoviek nie je možná, ak šošovky boli kúpené bez porady s očným lekárom a nesedia vám - nie sú odskúšané odborníkom. Môžeme to prirovnať k liekom, ktoré vám nepredpísal lekár a spôsobia vám problémy. V takýchto prípadoch príčinou pravdepodobne nie je zlá šošovka, ale zle zvolené parametre, materiál atď.

Rovnako buďte opatrní pri kúpe kontaktných šošoviek - ak sa pri kúpe rozhodnete pre iný typ dioptrie alebo iné zakrivenie a otvoríte krabičku s blistrami alebo blistrom (plastová priehradka), v ktorej sú uložené šošovky. V takomto prípade je veľmi ťažké tovar vrátiť - kontaktné šošovky sú zdravotnícky tovar a ak je balenie porušené, tovar sa pokladá za použitý. Potom záleží už len na dohode s predávajúcim.

Tiež, ak dôjde k poškodeniu v dôsledku nesprávneho zaobchádzania s kontaktnými šošovkami, nevzniká nárok na reklamáciu.

Kedy mám nárok?

Môže sa stať, že kontaktné šošovky budú nejakým spôsobom poškodené predtým ako otvoríte krabičku so šošovkami. Tiež je možné, že sa kontaktné šošovky v blistri nebudú nachádzať alebo bude chýbať roztok či handrička. V tomto prípade hneď po obdržaní a kontrole zásielky kontaktujte predajcu.

Kontaktné šošovky sa vyrábajú za prísnych hygienických podmienok a výroba podlieha viacnásobnej kontrole kvality. Žiaľ aj napriek starostlivému triedeniu a kontrolovaniu kvality sa výnimočne nájdu zlé kusy kontaktných šošoviek. Všetky tieto a ďalšie podobné prípady vás oprávňujú kontaktné šošovky reklamovať.

Záver

Takže aby sme to zhrnuli, tak nakupovanie kontaktných šošoviek cez internet nepredstavuje veľké riziko, ale to len za predpokladu, že naozaj viete čo potrebujete, máte to odskúšané a taktiež absolvujete pravidelné očné prehliadky u vášho kontaktológa.

Záverom by sme teda radi povedali, že rozhodnutie, či svoj nákup kontaktných šošoviek uskutočníte cez internet, alebo v optike poprípade u lekára je vždy len na vašom rozhodnutí. Stále ešte platí, že pokiaľ sa rozhodnete pre nákup v optike alebo ambulancii, rizika sú o niečo menšie.