Pokiaľ používate iné ako jednodňové šošovky alebo šošovky na kontinuálne nosenie, musíte ich cez noc ukladať do puzdra s roztokom. Roztoky, ktoré sú určené pre kontaktné šošovky majú za úlohu vaše kontaktné šošovky dezinfikovať (odstrániť mikróby, baktérie, ktoré môžu spôsobiť očné infekcie), vyčistiť a zabrániť nadmernému usadzovaniu bielkovinových a tukových čiastočiek. Tie môžu znižovať pohodlie a ostrosť videnia pri nosení šošoviek.

Roztoky pre kontaktné šošovky a kvapky do očí

Pred každým použitím nového roztoku na kontakné šošovky je nutné skontrolovať, či bol správne uzatvorený. Je to dôležité kvôli sterilite. Pokiaľ by bol roztok čo i len trochu otvorený pred tým ako ho začnete používať, mohlo by to spôsobiť nepríjemnosti. Roztoky majú totiž po otvorení relatívne krátku expiráciu (3-6 mesiacov) a nie je dobré ich používať po vypršaní tejto lehoty. Na trhu je množstvo rôznych roztokov pre rôzne typy kontaktných šošoviek. Najčastejšie používané sú tzv. „all in one“ roztoky na šošovky, ktoré majú všetky potrebné funkcie pre udržanie šošoviek v čistote a zaistia dostatočné pohodlie.

Špecifickým „all in one“ roztokom sú takzvané peroxidové roztoky na kontaktné šošovky, ktoré sú zo zdravotného hľadiska najlepšie. Neobsahujú žiadne konzervačné látky a šošovka ošetrená týmto roztokom je vhodná aj pre citlivé oči, ktoré neznesú žiaden iný roztok. Je vhodný pre všetky typy mäkkých kontaktných šošoviek, ktoré sa nosia viac dní po sebe. Obsahuje peroxid, ten sa v špeciálnom púzdre neutralizuje pomocou katalyzátoru a tak šošovku čistí. Šošovka musí ostať v uzatvorenom púzdre asi 6-8 hodín, aby čistiaca reakcia bola dokončená a celý roztok bol zneutralizovaný. Reakciou roztoku s katalyzátorom vzniká len voda bez konzervačných látok, šošovky nie je potrebné oplachovať a môžu sa hneď nasadiť do oka.

Ďalším typom roztokov pre kontaktné šošovky, ktoré u nás nie sú veľmi používané, sú roztoky na tvrdé kontaktné šošovky. Pokiaľ roztoky používate pravidelne, odporúča sa roztoky pre kontaktné šošovky občas striedať, aby nevznikla alergická reakcia na niektorú zo zložiek roztoku. Vždy požívajte len tie výrobky, ktoré vám odporučí váš lekár alebo optometrista. Iné alebo podobné prípravky by mohli poškodiť oči alebo šošovky.

Kvapky do očí

Oči sú dôležitým ľudským zmyslom. Sú veľmi citlivé na rôzne prostredia a často sa môžeme stretnúť s tým, že v zafajčených miestnostiach, pri počítači alebo v suchých miestnostiach, sú vaše oči podráždené a objavuje sa pocit sucha v očiach. Ak ste nositeľom kontaktných šošoviek, u vás sa tento problém môže objaviť ešte častejšie. Najoptimálnejším riešením tohto problému sú očné kvapky.

Kvapky do očí zvlhčia vaše oči a odstránia tým pocity sucha v očiach. Je však dôležité, aby ste vybrali tie najvhodnejšie očné kvapky ak nosíte kontaktné šošovky, aby ste ich nepoškodili.

Niektoré druhy očných kvapiek ako Hylo-Care alebo Optive či iné, majú antibakteriálne účinky. Tým eliminujú riziko vzniku zápalu a regenerujú epitel rohovky, ktorý býva často z nosenia šošoviek podráždený. Zamedzujú vzniku vaskularizácie, ktorá vzniká znížením prístupu kyslíku k rohovke a zlým vlhčením.

Nielen nositelia kontaktných šošoviek môžu používať lubrikačné kvapky, ktoré uľavia podráždeným a vysušeným očiam z počítača, klimatizácie, zafajčených alebo klimatizovaných miestností.