Každý hráč golfu, či už je to amatér alebo profesionál si je vedomý významu dokonalého videnia a schopnosti rozlišovať detaily na zelených trávnatých plochách. Či už je to priamo pri hre alebo len pri sledovaní súpera, ostré a jasné videnie je základom úspechu.

golfove sportove okuliare

Hráči golfu zvyknú nosievať slnečné clony, aby chránili ich oči pred nepríjemným slnečným žiarením a aby ho redukovali na minimum. Tieto clony sú však často nepríjemné, nepohodlné a do určitej miery neestetické. Lepším riešením sú pre nich športové slnečné okuliare so špeciálnymi sklami, ktoré sú určené na zelený podklad. Pre golfistu takéto športové slnečné okuliare plnia potrebu ostrého a jasného videnia a zlepšujú tak vizuálnu presnosť. Navyše vyzerajú naozaj dobre, č je pre šport akým je golf veľmi podstatné.

Okuliarové šošovky v golfových okuliaroch

Mnoho golfových športových okuliarov, tak ako pri niektorých iných športoch majú polarizačné šošovky, ktoré majú za úlohu eliminovať nepríjemné odlesky spôsobené svetelnými vlnami, ktoré sa odrážajú od rôznych povrchov. Ak sa aj vám niekedy stalo, že ste počas slnečného dňa pozorovali na vodnej hladine, na kapote auta alebo na mokrej ceste nepríjemné odlesky, tak to je presne to, čo sa môže stať na golfovom ihrisku a na hru golfistu to môže mať veľmi negatívny účinok. Niektorí ľudia môžu mať z týchto nepríjemných odleskov aj bolesti hlavy. Práve preto používajú golfisti v slnečných okuliaroch už spomínané polarizované šošovky, ktoré im neutralizujú určité svetelné vlny.

Vizuálne podmienky na ihrisku môžu byť ovplyvnené aj pozíciou slnka, to znamená, že iné svetelné podmienku sú ráno, iné okolo poludnia a iné napríklad pri západe slnka. Farba a druhy šošoviek v slnečných okuliaroch pre hráčov golfu môžu pomáhať udržať ostrosť videnia a vykresliť reálne a čisté farby. Niektoré dokonca zvyšujú kontrast do takej miery, že je možné vidieť každé steblo trávy, každú nerovnosť povrchu v rôznych svetelných podmienkach a pomáhajú tak hráčovi dostať loptičku na to správne miesto. Takzvané jantárové šošovky navyše ešte odfiltrujú modré svetlo a docieli sa tým dokonalý kontrast golfového ihriska.

Golfové športové okuliare a ochrana pred UV žiarením

Pravdepodobne najdôležitejším aspektom kvôli ktorému sa športové okuliare všeobecne používajú a netýka sa to len slnečných okuliarov určených pre golf je ochrana očí pred škodlivým ultrafialovým žiarením. Škodlivé lúče ultrafialového žiarenia pochádzajúce zo slnka môžu byť príčinou vzniku rakoviny kože a iných nepríjemných ochorení. To je taktiež dôvod, prečo by sme si mali oči chrániť vždy keď je to nutné a ak trávite celý deň na golfovom ihrisku a na priamom slnku, kvalitné slnečné okuliare by mali byť samozrejmosťou. Dokonca aj keď slnko veľmi nesvieti a je pod mrakom, tak škodlivé ultrafialové žiarenie ostáva. Aj v takomto prípade existujú typy filtrov, ktoré pri golfe určite oceníte.

Začínajúci hráči golfu, profesionálni a skúsení hráči golfu, ale v podstate aj všetci ostatní by mali mať niekoľko typov golfových slnečných okuliarov z ktorých si môžu vybrať tie najvhodnejšie okuliare na dané podmienky. Mnoho výrobcov ponúka aj možnosť výmeny len samotných skiel alebo štítov, takže je možné mať jeden rám a len si meníte filtre podľa potreby. Je už potom len na vás, ktorý spôsob je pre vás ten najvhodnejší. Medzi najznámejšie svetové značky, ktoré sa venujú výrobe golfových slnečných okuliarov patria NYX, Oakley, Bollé, Rudy Project, Adidas a Tag Heuer. Dokonca ponúkajú športové, slnečné golfové okuliare s možnosťou dioptrickej korekcie buď pomocou dioptrických klipov alebo priamym zábrusom šošoviek.

Ak sa teda chcete stať úspešným hráčom golfu, tak okrem talentu, poctivého tréningu, dobrého vybavenia je nutné myslieť aj na vaše oči a na to, ako im pomôcť, aby vaše videnie bolo čo najlepšie a najostrejšie.