Pokiaľ nosíte kontaktné šošovky alebo o ich nosení uvažujete a vaším očiam chcete dopriať čo najväčší komfort a beriete ohľad aj na zdravotné hľadisko, tak ideálnou voľbou sú pre vás jednodňové kontaktné šošovky. Stále väčšie percento nositeľov kontaktných šošoviek na celom svete prechádza na tento spôsob nosenia a postupne zisťujú, že je to naozaj to najlepšie, čo môžu pre svoje oči a pre seba urobiť.

Prečo práve jednodňové kontaktné šošovky?

Nosenie jednodňových kontaktných šošoviek má niekoľko veľmi významných výhod.

1) Odpadá akákoľvek starostlivosť o kontaktné šošovky

Ak vás už nebaví každý večer svoje kontaktné šošovky vkladať do púzdra, oplachovať a čistiť v roztoku a ráno ich opäť z púzdra vyberať, tak jednoducho zvoľte jednodňové kontaktné šošovky. Ráno si ich nasadíte a večer, keď prídete domov, tak nie je nič jednoduchšie ako šošovky vybrať z oka a vyhodiť. Nepotrebujete žiadne roztoky ani púzdro.

2) Nebudete rozmýšľať, kedy kontaktné šošovky vymeniť za nové

Stále si nemôžete spomenúť či už nemáte vaše staré šošovky vymeniť za nový pár, nie ste si istý, kedy je potrebné otvoriť nový alebo vám ešte ostáva niekoľko dní. Naozaj sa neoplatí riskovať, že šošovky budete nosiť dlhšie, ako sa odporúča, ale samozrejme by tiež bola škoda ich vyhadzovať skôr, ako je nutné. S jednodňovými šošovkami takýto problém neriešite.

3) Vaše oči ocenia jednodňové kontaktné šošovky

Pri nosení jednodňových kontaktných šošoviek sa na šošovke neukladá také veľké množstvo nečistôt a lipidov ako pri šošovkách určených na dlhodobejšie nosenie, čím sa znižuje riziko zavlečenia infekciej. Ale čo je tiež dôležité, tak pocit pohodlia v čistých kontaktných šošovkách je jednoznačne vyšší ako v znečistených kontaktných šošovkách. Taktiež priepustnosť kyslíku k rohovke je cez jednodňové šošovky vyššia, čo redukuje riziko vzniku vaskularizácie. Ak pracujete napríklad veľa s počítačom, zdržiavate sa dlhodobejšie v klimatizovanom, suchšom alebo prašnom prostredí, tak často krát býva pocit nepríjemného vysychania, dokonca môže byť pocit, že máte v očiach piesok. Vďaka jednodňovým šošovkám je problém s vysychaním očí minimálny. Celkový dojem z nosenia šošoviek tak bude na oveľa vyššej úrovni.

4) Stratíte vašu šošovku, nič sa nedeje

Pokiaľ napríklad aktívne športujete, môže sa vám stať, že šošovka z oka vypadne a vy ju už nenájdete. Musíte si tak otvoriť novú šošovku a to aj napriek tomu, že stratenú šošovku ste mali nasadenú len niekoľko minút. V prípade, že stratíte šošovku jednodňovú, tak vás to určite nebude tak veľmi mrzieť.

Po prečítaní predchádzajúcich riadkov ste si povedali, že by ste to tiež radi skúsili, ale vaša finančná situácia vám to nedovolí. To už dnes nie je až tak úplne pravda, pretože za posledné roky ceny jednodenných šošoviek radikálne klesli a stále klesajú. Taktiež nepotrebujete roztoky a púzdra, čo tiež nie je lacná záležitosť a v neposlednom rade platíte za šošovky vtedy, keď ich naozaj nosíte, pretože napríklad mesačné šošovky musíte po mesiaci vyhodiť aj napriek tomu, že ste ich mali nasedené napríklad len 15 krát. Jednodňové šošovky si otvoríte len vtedy, keď viete, že ich budete potrebovať.

Nechceme tvrdiť že nosenie jednodenných šošoviek tak vyjde lacnejšie ako používanie mesačných alebo dvojtýždňových šošoviek, ale cenové rozdiely už nie sú také veľké ako v minulosti. Taktiež by malo platiť, že na prvom mieste je zdravie vašich oči a až potom by mali hrať rolu financie.