Zápal a infekcia oka
Zápal oka býva zapríčinený vniknutím mikroorganizmov do oka alebo jeho okolia a ich následným rozmnožením. Infekcia sa môže preniesť vzduchom, priamym telesným kontaktom, nepriamym kontaktom alebo môže preniknúť do oka aj zo vzdialenejších ložísk prebiehajúcej infekcie v organizme. Môže postihovať takmer každú časť oka a rozdeľujeme ich na vnútroočné zápaly a zápaly v okolí oka. Medzi najčastejšie patria zápaly spojiviek (conjuctivitis). Príčiny môžu byť infekčné, neinfekčné, alergické alebo pridružené k inému ochoreniu. Pôvodcami sú baktérie, vírusy alebo parazity. Medzi najhlavnejšie zásady prevencie vzniku očných zápalov patrí časté umývanie rúk, nedotýkanie sa očí, nepoužívanie spoločných uterákov a nepozeranie sa priamo do slnka.
Súvisiace odkazy
Odporúčané odkazy
Najnovšie články


Hlavnými príznakmi zápalu spojiviek je silné začervenanie očí, bolesť alebo svrbenie a vodnatá alebo hlienovitá sekrécia. Zápal spojiviek nie je zvyčajne nebezpečný a jeho liečbu zvládnete aj sami doma. Najčastejšie sa používajú Ophtalmo-septonex kvapky alebo oplachy bórovou vodou. Každé oko treba ošetrovať zvlášť.
Zápaly rohovky (keratitídy) bývajú oveľa nebezpečnejšie a môžu spôsobiť zníženie zrakovej ostrosti a v najhoršom prípade až stratu zraku. Príčinou zápalu bývajú bakteriálne alebo vírusové infekcie, nedostatok vitamínu A či alergická reakcia. Prejavuje sa očnou bolesťou rôzneho druhu, pocitom cudzieho telesa v oku, stratou lesku rohovky, začervenaním očí, napuchnutím, svetloplachosťou a poruchou videnia. Liečba spočíva v použití kvapiek, ktoré sa predpisujú podľa vyvolávajúcej príčiny. V krajnom prípade môže byť nevyhnutný aj operačný zákrok, kedy sa odstráni odumreté tkanivo rohovky.
Iridocyklitída (zápal dúhovky a vráskovca) je zapríčinená infekciou pri perforujúcich poraneniach oka alebo krvnou cestou. Inou príčinou môže byť chronické reumatické ochorenie. Podobné príčiny, ale aj parazitárna infekcia môže vyvolať chorioretinitídu (zápal cievovky a sietnice).
K častým zápalom patrí jačmeň oka (hordeolum). Ide o hnisavý zápalový proces mazovej žľazy pri koreni riasy na vonkajšom okraji mihalníc. Vážnejším ochorením je akútny alebo chronický zápal slzných žliaz. Zvlášť nepríjemný je zápal slzníka, ktorý vzniká u novorodencov pri nepriechodnosti slzných bodov. Medzi ďalšie pomerne časté ochorenia patrí blefaritída a akantaméba.
Prevencia pred očnými zápalmi
Pri všetkých zápalových ochoreniach oka platí niekoľko dôležitých zásad:
- často si umývajte ruky
- nedotýkajte sa očí
- nepozerajte sa priamo do slnka
- v jednej domácnosti nepoužívajte spoločné uteráky
Čo je to akantaméba a prečo je tak nebezpečná?
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Zápal a infekcia oka
- Napísal: VašeŠošovky.sk
Acanthamoeba (akantaméba) je rod měňavkovitých prvokov z ríše Amoebozoa. Jedná sa o bežný kozmopolitný druh meňavky, ktorá sa vyskytuje v čistých vodách, kde sa živia baktériami. Vyskytuje sa v dvoch formách, pohyblivých trofozoitov a nepohyblivých cystách. V oku však táto meňavka spôsobuje infekciu
Najčastejšie zápaly oka
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Zápal a infekcia oka
- Napísal: Videnie.sk
Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto článku ich popíšeme len veľmi stručne a postupne budeme pridávať podrobnejšie články o konkrétnych zápalových ochoreniach oka. Zápaly očí môžu postihovať takmer každú časť oka a jeho okolia. Stručne ich môžeme rozdeliť na zápaly predného a zadného segmentu oka - vnútroočné zápaly a zápaly v okolí oka.