Pokiaľ nosíte okuliare a patríte k milovníkom zimných športov, uvítate možnosť športovať s kontaktnými šošovkami. Predovšetkým u športov ako lyžovanie alebo snowboard, kedy je potrebné nosiť lyžiarske okuliare, sú kontaktné šošovky skvelým riešením.

zimna dovolenka jedine v kontaktnych sosovkach

Podľa potrieb je možné kontaktné šošovky nosiť každý deň alebo len príležitostne. Pre príležitostné nosenie – ako doplnok k okuliarom, na šport, voľno časové alebo spoločenské aktivity – sú ideálne jednodenné šošovky, teda šošovky na jedno použitie. O jednorazové šošovky sa nemusíte starať a čistiť ich. Každý deň si vezmete nový pár šošoviek, ktorý na konci dňa jednoducho z očí vyberiete a vyhodíte. Preto sú obľúbeným variantom na dovolenky, nie je treba so sebou voziť roztoky pre starostlivosť o kontaktné šošovky.

Kontaktné šošovky DAILIES® AquaComfort Plus® sú jednodenné kontaktné šošovky s unikátnou zvlhčujúcou technológiou. Zvlhčujúce zložky sa uvoľňujú s každým žmurknutím, vďaka tomu sú tieto šošovky pohodlné po celý deň. Navyše je do roztoku, v ktorom je šošovka uchovávaná, pridaný lubrikant. Tým sa zvyšuje pohodlie bezprostredne po aplikácii. Môžete športovať bez zábran a strachu o svoje okuliare a užiť si každú chvíľu naplno.

Výhody kontaktných šošoviek pri športovaní v zime

 • PERIFÉRNE VIDENIE: Oproti klasickým okuliarom vám kontaktné šošovky poskytnú presnú zrakovú korekciu v celom zornom poli, vidíte ostro pohyby ostatných lyžiarov okolo seba.
 • VOĽNOSŤ: Pod lyžiarskou helmou môžu okuliarové rámy tlačiť, prípadne sa nevhodne posúvať z nosa. Pri zmenách teploty sa môžu okuliarové skla zahmlievať. K týmto komplikáciám so šošovkami nikdy nepríde.
 • EKONOMICKÁ VOĽBA: Lyžiarske okuliare, ktoré sú dioptrické, a majú ochranný UV filter, sú drahšie než jedno balenie šošoviek, šošovky navyše môžete použiť pre akúkoľvek inú príležitosť, nie len šport
 • BEZPEČNOSŤ: Pri páde sa kontaktné šošovky nerozbijú, k čomu pri športovaní v okuliaroch môže dôjsť

Ako začať s kontaktnými šošovkami?

Používanie kontaktných šošoviek je jednoduché a pri dodržiavaní pokynov od očného špecialistu úplne bezpečné. Majte však na pamäti, že pred prvým vyskúšaním či zmene druhu kontaktných šošoviek je nevyhnutné navštíviť očného lekára alebo optometristu v očnej optike, ktorý vám zmeria zrak a odporučí vhodné kontaktné šošovky presne pre vás. Pravidelná návšteva očného špecialistu aspoň 2x ročne by sa mala stať pravidlom.

Ani kontaktným šošovkám sa nevyhol nástup internetových obchodov. Musíme však upozorniť všetkých nakupujúcich na internete, že by mali aspoň 1x za pol roka vyhľadať svojho očného špecialistu a nechať si vyšetriť zrak! Výber vhodných kontaktných šošoviek je vždy nutné konzultovať s očným lekárom alebo optometristom.

Vedeli ste, že...

 • Pri používaní jednodenných šošoviek sa ich dotýkate len raz, čo značne znižuje riziko vzniku infekcie?
 • O jednodenné kontaktné šošovky sa nemusíte nijako starať? Ráno ich vyberiete z nového balenia, nasadíte a večer ich jednoducho vyhodíte?
 • Pri používaní kontaktných šošoviek na nich vznikajú usadeniny, ktoré sa musia každý deň starostlivo očistiť? Túto starosť nemáte s jednodennými šošovkami, pretože každý deň vkladáte do oka novú, v podstate sterilnú šošovku.
 • Jednodenné kontaktné šošovky sú tenšie než šošovky viac denné, preto ich v oku naozaj skoro necítite?
 • Pokiaľ nosíte kontaktné šošovky len 2 až 3-krát za týždeň, jednodenné kontaktné šošovky sú najlacnejším riešením?
 • Existujú kontaktné šošovky, ktoré ráno nasadíte a celý deň nepotrebujete okuliare na čítanie a pri tom vidíte perfektne i na diaľku?
 • Jednodenní kontaktní čočky jsou pro vás nejlepším řešením, pokud je chcete střídat s brýlemi a nenosit je každý den?
 • Jednodenní kontaktní čočky existují i v barevných verzích bez dioptrií?
 • Pokud chodíte plavat, představují pro vás jednodenní kontaktní čočky nejnižší riziko infekce i finanční ztráty při jejich poškození?

Sponzor článku: Alcon Vision Care, Novartis, s.r.o.