Výrobcovia kontaktných šošoviek sa dnes zameriavajú predovšetkým na zlepšenie priľnavosti šošoviek k oku. Vaše oči často ani nespoznajú, že sa na ich povrchu nachádza cudzorodý predmet. Šošovky teda môžete pohodlne nosiť počas celého dňa bez toho, že by ste ich na oku cítili. Avšak občas sa niektorým z nás prihodí, že sa po nasadení šošovky na oko dostaví nepríjemné pálenie v očiach. Zaujíma vás, čo je možnou príčinou tohto javu?

palia vas oci pri noseni kontaktnych sosoviek

Nesprávna hygiena

Je najčastejším pôvodcom pálenia očí. Stačí, aby ste si pred nasadzovaním kontaktných šošoviek na oči nedostatočne umyli ruky od nečistôt alebo vám na nich zostali pozostatky mydla (tento problém sa vyskytuje najmä pri tekutých mydlách, ktoré sa zmývajú horšie ako klasické „pevné“ mydlá). Pred nasadzovaním šošoviek si preto ruky dôkladne opláchnite vodou a nepoužívajte žiadne chemické prostriedky, ktoré by mohli vaše oči zbytočne podráždiť.

Zle prepláchnuté šošovky

Ak si nasadíte do očí nové, práve rozbalené šošovky a začnú vás páliť oči, je možné, že tento pocit spôsobuje udržiavací roztok, ktorý je obsiahnutý v uzatvorenom obale šošoviek (blistri) od výrobcu. Tieto roztoky majú iné zloženie ako tie, ktoré sa používajú na dezinfekciu šošoviek cez noc (roztoky na dezinfekciu sú šetrnejšie k oku).

Roztok vám teda môže spôsobiť alergickú reakciu, ktorej výsledkom bude onen popisovaný jav – pálenie v očiach. Preto by ste vždy mali šošovky pred prvým nasadením do očí pokvapkať fyziologickým roztokom, dôkladne pošúchať medzi prstami a znovu opláchnuť roztokom.

Ak sa podobný problém zrazu vyskytne pri šošovkách, ktoré používate už dlhšiu dobu (napr. pri mesačných šošovkách), skúste ich tiež dôkladne prepláchnuť a tým ich zbaviť nečistôt.

Nesprávne zvolený roztok

Väčšina výrobcov dodáva k šošovkám aj vlastný udržiavací roztok, ktorý sa používa na zvlhčenie šošoviek. Avšak existuje množstvo dezinfekčných roztokov a niektorým užívateľom s citlivejšími očami nemusí daný druh úplne vyhovovať a môže vyvolať nepríjemné pálenie. Ak sa stále nemôžete zbaviť pálenia očí, skúste vymeniť tento roztok za iný. Vo väčšine prípadov pálenie ustane.

Nesprávne nasadené kontaktné šošovky

Ak je pálenie spojené aj s neostrým videním, uistite sa, či nemáte šošovku nasadenú „naruby“.

Podráždené oči alebo očný zápal

Pálenie v očiach môže byť spôsobené aj začínajúcim alergickým zápalom spojiviek. Ak pociťujete neustále pálenie pri mrkaní oka, je veľmi pravdepodobné, že buď ste si predtým podráždili nejakým spôsobom oko (napr. nesprávnym nasadzovaním šošoviek) alebo sa jedná o začínajúci zápal spojiviek. V takomto prípade bezodkladne navštívte svojho očného lekára.

Sponzor článku: VašeŠošovky.sk