Občas sa stretávame s názorom ľudí, ktorí nám tvrdia, že kontaktné šošovky v očiach neznesú. Dotazy z našej strany temer vždy komunikáciu privedú k jednej z troch príčin:

neznesiem kontaktne sosovkyZdroj: Hızır Erdem Uygun, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

1) Chybne prevedená aplikácia

Pokiaľ máte pocit, že Vám šošovky nevyhovujú (nevidíte kvalitne, šošovky Vás dráždia, mlžia sa Vám), nezdráhajte sa do aplikačného strediska vrátiť. Zaplatením poplatku proces výberu nekončí. Profesionálny aplikátor si Vás vypočuje a pokúsi sa zistiť príčinu Vášho dyskomfortu. Pokiaľ príčinu neodhalí a Vás problém nevyrieši, rozhodne sa nevzdávajte a neváhajte vyhľadať iné aplikačné stredisko. Kvalita aplikácií (kontaktológov) a ich prevedenie sa ako vo všetkých iných odboroch líši ako názor na to, čo je vhodné a čo nie. V prvých dňoch užívania kontaktných šošoviek sa rozhodne nevzdávajte. Nie každý môže mať kontaktné šošovky v oku dlhú dobu hneď prvý deň užívania.

2) Syndróm suchého oka

Nepríjemné pocity v oku po niekoľko hodinách nasadenia alebo nekvalitné videnie môžu byť spôsobené nedostatočnou sekréciou slzného filmu alebo jeho zložením. Odhaduje sa, že sa tento problém týka 20–25 % nositeľov, bohužiaľ sa nedá odstrániť. Komfort nosenia je však možné výrazne zlepšiť užívaním očných kvapiek. Používajú sa podľa potreby, napríklad dokonca i každú hodinu. Obzvlášť pri práci s monitorom (človek značne znižuje frekvenciu mrkania) alebo v klimatizovaných priestoroch dochádza k výrazne rýchlejšiemu vysušovaniu. Veľa ľudí má taktiež problém s vlastným kvapkaním. Málo kto vie, ako jednoducho je možné kvapky používať. Odporúča sa v miernom záklone stiahnuť spodné viečko a do vytvoreného priestoru medzi okom a okrajom spodného viečka kvapku aplikovať. Nepríde tak k nepríjemnému kontaktu kvapky priamo s okom a nepríjemnému čakaniu s roztiahnutými viečkami medzi prstami na to, až kvapka dopadne.

3) Nositeľ zanevrel na kontaktné šošovky pred mnohými rokmi

Ľudia, ktorí prekonali či už z akéhokoľvek dôvodu špatnú skúsenosť s užívaním kontaktných šošoviek pred mnohými rokmi, často odsúdia šošovky natrvalo. Nikdy v minulosti nedošlo k tak významnému posunu v technológii ako v rokoch 2005 – 2008, a to nie len v oblasti zlepšenia komfortu a kvality videnia, ale tiež v segmente roztokov, očných kvapiek a potravinových doplnkov.

Netrpezlivosť

V neposlednej rade je nepriateľom v začiatku užívania kontaktných šošoviek práve netrpezlivosť. Spočiatku zaberie užívateľovi viac času manipulácia, nasadzovanie a vyňatie. Jeho oči sú viac podráždené, následkom čoho šošovky i horšie znáša. Tento začarovaný kruh sa preruší po niekoľkých nasadeniach zlepšením zručnosti v manipulácii s šošovkami.

Nikdy nebolo užívanie šošoviek tak príjemné a jednoduché ako dnes.

Sponzor článku: Šošovky-kontaktné.sk