Môžem sa kúpať s kontaktnými šošovkami? Áno, ale iba pri dodržaní správnych zásad. Aké sú riziká pri kúpaní? Pri kontakte oka s vodou hrozí vznik infekcie alebo v extrémnom prípade vyplavenie šošovky z oka.

kupanie s kontaktnymi sosovkami

Čo môže vyvolať zápal alebo infekciu?

Zápal môže vyvolať vo vode žijúci meňavkovitý prvok akantaméba, ktorý môže spôsobiť akantamébovú keratitídu. Žije bežne vo vode a na oko sa len tak ľahko neprichytí. Veľmi ľahko sa však môže dostať pod kontaktnú šošovku a tam prežívať. Pri zanedbaní liečby oka napadnutého akantamébou môže dôjsť až k trvalému poškodeniu zraku.

Najväčšie riziko možnej nákazy infekciou predstavujú prírodné vodné zdroje. Pri kúpaní v mori a v plaveckých bazénoch je riziko menšie.
Najmenšie riziko predstavuje sprchovanie a bežné umývanie tváre, ale tu zasa hrozí kontaminácia šošovky mydlom či šampónom a následná možná alergická reakcia.

Aké je ideálne riešenie?

Riziku pri kúpaní s kontaktnými šošovkami sa možno úspešne vyvarovať používaním jednodenných kontaktných šošoviek v kombinácii s plaveckými okuliarmi. Ak by sa predsa len nejaké problémy objavili (pálenie, svrbenie, začervenanie oka, zahmlené videnie) je vhodné navštíviť očného lekára.

Nosíte dlhodobé kontaktné šošovky?

V tomto prípade je dôležité po každom styku šošovky s vodou šošovku dôkladne očistiť a vydezinfikovať vhodným roztokom. V tomto prípade by sme odporučili používať roztok na báze peroxidu (aosept, oxysept).

Rovnaké pravidlá platia pri kúpaní v mori, pretože slaná voda môže znížiť životnosť kontaktnej šošovky. Soľ usadená v šošovke môže byť pôvodcom ďalších očných komplikácií.

Môžem sa potápať s kontaktnými šošovkami?

S kontaktnými šošovkami sa samozrejme môžete aj potápať. Pre tento prípad je vhodné zvoliť šošovky s vysokou priepustnosťou kyslíka a šošovky nasadiť najmenej hodinu pred samotným potápaním.

Upozornenie na záver

Je potrebné mať na pamäti, že zvýšená vlhkosť prostredia môže mať za následok „prisatie“ kontaktnej šošovky k povrchu oka. Preto je vhodné kontaktné šošovky z oka vybrať najskôr o 30 minút, aby nedošlo k odtrhnutiu rohovkového epitelu.

Sponzor článku: VašeŠošovky.sk