Na Slovensku je stále výraznejší trend nosenia módnych farebných šošoviek. Už ste nad nimi tiež premýšľali? Páčia sa vám, ale neviete podľa čoho si takéto šošovky vybrať? Akú farbu a aké šošovky. To sú základné otázky s ktorými si najmä pred prvým nákupom lámeme hlavu. Čím sa teda pri vyberaní riadiť? Hlavne by sme si mali rozmyslieť z akého dôvodu chceme farebné šošovky kúpiť, pre akú príležitosť a s tým súvisiaci, aký výrazný efekt hľadáme.

ako vyberat farebne kontaktne sosovky

Načrtneme si teda základné možnosti.

Chcem aby si ľudia hneď všimli moje "nové oči". Ak ste dostatočne sebavedomí, radi ste centrom pozornosti, alebo potrebujete šošovky na párty, sú pre Vás ideálne výrazné šošovky s viditeľným efektom.

 • Máte svetlú pleť a svetlé vlasy? Skúste výrazné farby - fialová, tmavo zelená, alebo napríklad sýto čierna určite splní svoj účel.
 • Naopak, ak ste skôr tmavší typ, choďte do svetlých farieb - svetlo modrá, orieškovo hnedá a podobné pre Vás budú tie pravé.
 • Popremýšľajte o netypických vzoroch - nemusí ísť rovno o crazy šošovky, k dostaniu sú aj elegantnejší vzory.
 • Používate očný makeup? Vyberte si kontrastnú farbu šošoviek.
 • Chcete ešte extravagantnejšie oči? Pozrite sa po väčších priemeroch.

Chcem aby ľudia premýšľali, čo je na mne iného. Ste hanblivejší, konzervatívny, alebo len chcete prirodzený vzhľad? Vhodná bude iba jemná zmena. Nižšie nájdete niekoľko typov ako ju jednoducho docieliť.

 • Najmenej radikálnej možnosťou sú zväčšujúce šošovky (niekedy tiež označované ako big eye šošovky) v rovnakej farbe ako oči.
 • Ak chcete mierne zmeniť farbu a máte modré oči, odporúčajú sa šošovky zelené, alebo šedé.
 • Šedé šošovky sa v podstate hodia takmer pre každého - veľmi decentná zmena. Podobne je to so svetlo modrými, tie ale nemusia vyzerať dobre na tmavo hnedých očiach. Veľmi záleží na druhu.

Chcem šokovať. Chcete provokatívnu vizáž na divokú párty? S crazy šošovkami nemôžete šliapnuť vedľa.

 • Crazy šošovky sa hodia predovšetkým ako doplnok ku kostýmom, do divadelných predstavení, pre cosplay.
 • V dnešnej dobe je už naozaj veľký výber a môžete nájsť šošovky znázorňujúca mačacie oči, cez smajlíky až po zombie šošovky.
 • Crazy šošovky sú aj o niečo drahšie ako ostatné farebné šošovky a väčšinou sa vyrábajú iba ako nedioptrické.

Pokrok vo výrobe farebných šošoviek

Výrobcovia kontaktných šošoviek sa stále snažia, aby šošovky vyzerali, čo možno najprirodzenejšie. Jednou z obľúbených metód je používanie viacfarebných podkladov. Takéto šošovky často na obrázku vyzerajú dosť umelo, avšak po ich nasadení patria k tým najpresvedčivejším.

Čo by sme si pri výbere mali uvedomiť? Výsledná farba je vždy závislá na Vašej prirodzenej farbe oka - najmä jeho tmavosti, alebo svetlosti. Preto aj túto skutočnosť berte pri výbere do úvahy.

Nezabudnite. Farebné kontaktné šošovky majú tú výhodu, že ich môžete kedykoľvek, za pár korún, vymeniť za inú farbu. Väčšina ľudí má niekoľko druhov, ktoré striedajú v závislosti na príležitosti a celkovej nálade.

Sponzor článku: Barevnéčočky.eu