Porsche Design je luxusná značka so špeciálnym záberom na technicky inšpirované produkty. Bola založená v roku 1972 Ferdinandom Alexandrom Porsche, ktorého produkty boli a sú až dodnes synonymom funkčnosti, nadčasovosti a puristického dizajnu. Produkty sú navrhované v štúdiu Porsche Design v Zell am See v Rakúsku a sú predávané po celom svete vo vlastných značkových obchodoch, ale tiež v exkluzívne špecializovaných maloobchodných predajniach.

Trendy prichádzajú a odchádzajú, ale značka Porsche Design pretrváva. Množstvo produktov tejto luxusnej značky sa počas posledných štyroch desaťročí zaradilo medzi skutočnú klasiku a dodnes sú obľúbené na celom svete. Ikonický štýl, typický pre Porsche Design, debutoval v roku 1972 s prvými čiernymi hodinkami na svete. Potom v roku 1978 uviedla značka na trh prvé slnečné okuliare na svete s vymeniteľnými okuliarovými šošovkami - P'8478 - takzvané „exkluzívne slnečné okuliare", ktoré sú doteraz jedny z najúspešnejších okuliarových modelov. V roku 1980 bol predstavený model P'8480, ktorý zaujal svojím inovatívnym skladacím mechanizmom. Ďalšia klasika, štítové slnečné okuliare P'8479 so športovým imidžom 80-tych rokov boli preslávené vďaka Yoko Ono. Prvýkrát sa v nich objavila na tlačovej konferencii v roku 1979 a bola v nich odfotená ešte niekoľkokrát na stránkach prestížnych magazínov. V roku 2010 sa značka Porsche Design zamerala aj na dámy a vytvorila prvú kolekciu slnečných okuliarov pre ženy, ktoré hľadajú čistý, funkčný a nadčasový dizajn. V auguste 2011 sa kolekcia pre dámy rozšírila aj o korekčné okuliarové rámy.

Ikonický štýl od roku 1972

Pred 40-timi rokmi vyvinul zakladateľ spoločnosti profesor Ferdinand Alexander Porsche legendárny Chronograph I, prvé čierne hodinky na svete. Ako druhý produkt Porsche Design nasledovali v roku 1978 takzvané „exkluzívne okuliare", alebo tiež P'8478. Ich dokonalý dizajn ostal odvtedy nezmenený. Jedine výber materiálu bol prispôsobený na najnovšiu úroveň technológie s ultraľahkým titánom. Tento rok pri príležitosti 40. výročia značky uvádza Porsche Design na trh pilotky P'8478 v exkluzívnej špeciálnej edícii. Sú vyrobené z pieskovaného titánu v matnej strieborno-sivej farbe v kombinácii s hnedými okuliarovými šošovkami so striebornou zrkadlovou vrstvou, čo umocňuje typický imidž 70-tych rokov. Laserový emblém „40Y" na nosníku a na vnútornej strane pravej stráničky robí tento model nezameniteľným. Počet slnečných okuliarov P'8478 je limitovaný na 10 tisíc a sú dostupné vo veľkostiach S, M, L a XL.

Klasika pre zberateľov

Pre všetkých nadšencov Porsche Design ponúka luxusná značka dve jedinečné zberateľské kazety spolu s ďalšími exkluzívnymi produktmi. Zberateľská kazeta „40Y of Innovation" (40 rokov inovácie), ktorej počet je limitovaný na 1972 kusov v nadväznosti na rok založenia značky, obsahuje okrem pilotiek P'8478 aj slnečné okuliare P'8480 Y, P'8418 a P'8494. Všetky modely sú klasikou okuliarovej kolekcie Porsche Design, ktorá bola znovu uvedená pri príležitosti narodenín značky a sú dostupné exkluzívne v rámci kazety „40Y of Innovation".

Ďalšou výročnou edíciou je kazeta „40Y of Iconic Products" (40 rokov ikonických produktov). Obsahuje dve mimoriadne vzácne ikony zo sveta Porsche Design: prvé čierne náramkové hodinky na svete - Chronograph I z roku 1972 v exkluzívnom matnom strieborno-šedom prevedení a prvé slnečné okuliare na svete s vymeniteľnými okuliarovými šošovkami P'8478. Logo na straničkách je vyhotovené v rovnakom odtieni červenej ako sekundová ručička hodiniek Chronograph I. Počet zberateľských kaziet je pre celý svet limitovaný na 911, každá kazeta je kvôli svojej jedinečnosti označená poradovým číslom.

Od svojho založenia v roku 1972 vytvorila značka Porsche Design niekoľko luxusných produktov, v ktorých spája puristický dizajn s najvyššou kvalitou materiálov, inovatívnou funkčnosťou a dokonalým majstrovstvom. Porsche Design je jednoducho predstaviteľom technického luxusu. Dnes zahŕňa produktové portfólio nielen hodinky a okuliare, ale aj batožinové doplnky, elektroniku, pánske parfémy, športovú kolekciu a tiež módnu kolekciu pre dámy aj pánov. Filozofia Porsche Design však ostala nezmenená a celý čas mimoriadne uznávaná, čo dokazuje aj viac než 130 národných a medzinárodných ocenení.

Sponzor článku: Rodenstock