Škúlenie - strabizmus
Škúlenie je pomerne častá zraková porucha priestorového vnímania. V niektorých prípadoch je spojená so vznikom dvojitého videnia a je pri nej narušená spolupráca oboch očí. Jednoducho povedané, každé oko sa pozerá iným smerom a to tak, že jedno oko sa pozerá priamo a druhé sa pozerá iným smerom, najčastejšie do vnútra. Je to veľmi časté ochorenie, ktoré sa prejavuje predovšetkým u detí.
Súvisiace odkazy
Najnovšie články


Pri prvých príznakoch strabizmu je nutné absolvovať komplexné očné vyšetrenie. Na jeho základe bude zistená príčina vzniku strabizmu a podľa toho sa stanovuje liečba.
Hlavným príznakom škúlenia je vychýlenie sa oka určitým smerom, zatiaľ čo druhé pozerá priamo. Ďalším príznakom môže byť privieranie jedného oka a otáčanie hlavy do boku s cieľom zaostriť na pozeraný predmet. Toto postihnutie býva často dedičné. Strabizmus u detí sa vyskytuje rovnako u chlapcov aj u dievčat. Častejšie sa prejavuje u detí s mozgovou obrnou, hydrocefalom, pri nádoroch na mozgu alebo Downovom syndróme. U veľkého percenta detí sa ale nepodarí nájsť žiadnu pridruženú chorobu, ktorá by mohla so vznikom škúlenia súvisieť. Neliečený strabizmus v detstve často zapríčiňuje tupozrakosť jedného oka. Aby sa toto ochorenie nerozvinulo, je potrebné zdravé oko zakryť okluzorom. To prinúti škúliace oko sa namáhať ku správnemu videniu. Taktiež sa odporúčajú rôzne pleoptické a ortoptické cviky.
Škúlenie u dospelých delíme na dve základné skupiny: na ľudí škúliacich od detstva a na tých, u ktorých sa objavilo škúlenie až v dospelosti v nadväznosti na niektorú z príčin. Medzi hlavné príčiny patria dioptrické poruchy (napríklad veľký dioptrický rozdiel medzi oboma očami), poruchy okohybných svalov alebo ich inervácia, šedý zákal, úraz oka, ale aj celkové ochorenia, napr. pri ochorení štítnej žľazy, cukrovke, vysokom krvnom tlaku, krvných či nádorových chorobách a ochoreniach spojených s neurologickým postihnutím. Pokiaľ je príčinou dioptrická porucha, dôležitá je korekcia okuliarmi.
Čím skôr sa začne s liečbou strabizmu, tým je väčšia šanca na jeho nápravu. Keď nie je konzervatívna liečba dostatočne účinná alebo sa diagnostikuje strabizmus až po šiestom roku života, kedy je málo pravdepodobné, že bude účinná, pristupuje sa k liečbe chirurgickej. Tu zvyčajne treba uskutočniť zákrok na obidvoch očiach a často krát už má význam len estetický.
Liečba škúlenia (strabizmu)
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Škúlenie - strabizmus
- Napísal: Videnie.sk
Vo všeobecnosti platí, že čím skôr sa začne s liečbou strabizmu, tým je väčšia šanca na jeho nápravu. V prípade, že sa strabizmus diagnostikuje po šiestom roku života, je veľmi málo pravdepodobné, že konzervatívna liečba bude účinná.
Príznaky a príčiny vzniku Strabizmu
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Škúlenie - strabizmus
- Napísal: Videnie.sk
Škúlenie, alebo odborne strabizmus je zraková porucha, pri ktorej je porušená spolupráca oboch očí. V tomto prípade každé oko mieri iným smerom. Ak sa pri strabizme pozerá jedno oko priamo vpred, je druhé oko odchýlené smerom do vnútra, von, hore alebo dole. Uhol odchýlenia oka z priameho postavenia sa nazýva úchylka. Úchylka môže byť viditeľná neustále alebo sa občas objaví a zase zmizne.