V dnešnej dobe si môže každý z nás zvoliť účes, líčenie, oblečení a doplnky tak, aby dotvárali jeho osobnosť, aby sa v nich cítil príjemne a zároveň aby svojim vzhľadom do určitej miery upútal pozornosť okolia. To isté platí aj o slnečných okuliaroch. Tie už dávno nie sú len ochrannou pomôckou pred slnkom, ale stávajú sa v prvom rade určitým doplnkom, ktorý vystihuje vašu osobnosť. Ich vzhľad samozrejme taktiež podlieha módnym trendom.

slnecne okuliare na leto

Pri prvom kontakte s inou osobou sú oči a teda aj okuliare prvým momentom, ktorý zaregistrujeme a vnímame. Preto môžeme okuliare označiť za hlavného tvorcu prvého dojmu. Či sú okuliare „in“, určuje veľkosť, tvar, farba, materiál, ale určite aj značka. Módne trendy v očnej optike sa podobne ako napríklad pri oblečení často v určitých obmenách vracajú. V tejto sezóne sa pripravte na návrat väčších guľatých tvarov slnečných okuliarov, retro tvarov a pilotiek. Jednoducho povedané – minulosť sa vracia.

Veľké a guľaté slnečné okuliare

Tak ako pred niekoľkými rokmi bolo veľmi problematické nájsť oválnejšie tvary slnečných okuliarov a všetko sa nieslo v duchu hrany, tak tento rok to bude presne naopak. Veľký problém bude nájsť predovšetkým hranaté tvary.

Retro slnečné okuliare sú „in“

Ak máte ešte niekde v zásuvke ukryté slnečné okuliare zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, tak je možno čas na to, aby ste ich vybrali. Môžete tak „ušetriť“ nejaké eurá. Práve takéto typy okuliarov budú v sezóne 2011 veľmi populárne a nikto vás už nebude považovať za staromódnych. Retro štýl nájdete takmer u všetkých známejších značiek ako Chanel, Tom Ford, Bvlgari a ďalších. Nehovoriac o legendárnom modely Original Wayfarer značky Ray-Ban.

Pilotky sú večné

Tento typ slnečných okuliarov je určite známy úplne každému. S určitými obmenami je už na trhu viac ako 70 rokov a možno ešte ďalších 70 bude. Ak spomenieme tento typ, tak každému sa asi vybaví značka Ray-Ban, ktorá stála za zrodom tohto typu okuliarov (modely Aviator). V súčasnosti to však už nie je iba Ray-Ban, kto pilotky vyrába, ale takmer každý výrobca slnečných okuliarov sa inšpiroval týmto typom. Veľmi populárne sú napríklad pilotky od Dolce & Gabbana. Do pozornosti sa opäť dostávajú aj dvojité nosníky, ktoré sa v poslednej dobe takmer vytratili.

Aj napriek tomu, že mnohým ľuďom tento typ okuliarov veľmi nesedí, tak ich to neodradí od ich kúpi. Každý chce byť jednoducho „in“.

Farby a slnečné okuliare

Čo sa farieb rámu týka, tak dominovať budú pastelové farby, rôzne vzory (bodky, pruhy, štvorce), poprípade obrázky. Trochu bokom budú klasická jednofarebná čierna a hnedá farba, aj keď tými nikdy nič nepokazíte. Zafarbeniu okuliarových šošoviek dominuje gradál, to znamená hore tmavé zafarbenie a pri dolnom okraji prechod do svetlejšej až čirej. Toto zafarbenie je veľmi elegantné, vo svetlých tónoch neovplyvňuje vnímanie farieb a navyše nezabraňuje v pohľade do očí nositeľa týchto okuliarov. Častejšie ho však nájdete u dámskych modelov.

A ešte jedna rada na záver. Pri niektorých modeloch je tak trošku prihlúply vzhľad slnečných okuliarov priamo cieľom, ktorý okuliarmi chceme dosiahnuť, takže pokiaľ sa v nich cítite tak trošku divne, je to tak správne. Záleží už len na vás, koľko znesiete. Taká je dnešná doba ...