Korekcia ďalekozrakosti
- Podrobnosti
- Očné chyby a refrakčné poruchy »
- Ďalekozrakosť - hypermetropia
- Napísal: Videnie.sk
Ďalekozrakosť (hyperopia, hypermetropia) môžeme korigovať okuliarmi, kontaktnými šošovkami a v súčasnosti stále viac využívanými chirurgickými zákrokmi, aj keď stále nedosahujú také veľké číslo v porovnaní s chirurgickým riešením myopie.
Korekcia ďalekozrakosti okuliarmi
Korekcia okuliarmi, aj korekcia hypermetropie všeobecne, je veľmi špecifická a závisí na viacerých faktoroch. Dôležitú úlohu zohráva vek človeka, stupeň, veľkosť a typ chyby a nesmieme zabudnúť ani na subjektívne potreby dotyčného.
Veľkosť chyby
Malé chyby, pri ktorých nie sú prítomné astenopické ani žiadne iné ťažkosti a zraková ostrosť je normálna a bez obmedzení, sa nekorigujú. Korekcia je nutná u väčších chýb a malých chýb s výskytom spomínaných ťažkostí.
Vek vyšetrovaného
Deťom v predškolskom veku sa predpisujú okuliare len pri vysokých stupňoch chýb alebo keď škúlia. Dôležité je včas zistiť poruchu, poprípade strabizmus a začať jeho liečbu, aby nedošlo ku vzniku tupozrakosti. Deťom v školskom veku sa dáva korekcia len u poruchy vyššej ako +3 dioptrie.
Ako už bolo spomenuté, ľudia sa rodia s istou hodnotou ďalekozrakosti. Postupne, ako rastú, prechádzajú procesom emetropizácie – ich stupeň ďalekozrakosti sa zmenšuje až na emetropiu. Niektoré deti však týmto štádiom neprejdú až dokonca a zostanú na vyššom alebo nižšom stupni ďalekozrakosti. Tak alebo tak, je nutné u všetkých ďalekozrakých detí vykonávať pravidelné kontroly zraku, pretože sú vo veku, kedy sa ich hodnoty poruchy menia a hlavne sa videnie vyvíja.
Mladí dospelí obyčajne nižšiu korekciu odmietajú. Ich prvé ťažkosti sa objavujú podľa veľkosti poruchy medzi tridsiatym a štyridsiatym rokom života. Sú spôsobené častou, dlhodobou prácou do blízka. Veľká akomodačná rezerva ich chráni pred väčšími problémami súvisiacimi s ich ďalekozrakosťou. V tomto období je vhodné predpísať korekciu aspoň na blízko, niekedy však aj na trvalé nosenie.
Dospelí v strednom veku plnú korekciu odmietajú a dočasne sa uspokoja s korekciou do blízka. Postupne šošovka stráca svoju elasticitu, schopnosť akomodácie sa znižuje, a keď dlhodobá akomodácia presiahne 2 / 3 akomodačnej šírky, dochádza ku vzniku ťažkostí.
Predtým asymptomatickí pacienti začínajú cítiť isté ťažkosti z neostrého videnia a zrakového diskomfortu. Už im nerobí problémy len čítanie, ale stále viac pociťujú problémy aj pri pozeraní do diaľky a predovšetkým pri šoférovaní. Fakultatívna hypermetropia už viac nedokáže byť udržiavaná zvýšenou akomodačnou aktivitou ciliárneho svalu vďaka klesajúcej elasticite očnej šošovky a chybu je nutné korigovať.
Starí ľudia prijímajú plnú korekciu veľmi dobre.
Korekcia ďalekozrakosti kontaktnými šošovkami
Ďalšou možnosťou ako korigovať ďalekozrakosť sú kontaktné šošovky. Využívajú ich ľudia, ktorí nie sú schopní sa prispôsobiť noseniu okuliarov, napríklad z dôvodu anizometropie, alebo jednoducho im okuliare z nejakého dôvodu nevyhovujú, prekážajú im napríklad pri športe alebo povolaní.
Anizometropia
Anizometropia je jav, kedy na oboch očiach nie je rovnaká hodnota refrakcie. Môže byť nízkeho stupňa, tá je pomerne častá, ale aj vyššieho stupňa, keď je rozdiel v refrakciu oboch očí vyššia ako 3 dioptrie. Tento rozdiel spôsobuje ťažkosti s akomodáciou, na sietnici jednotlivých očí vznikajú rôzne veľké obrazy, teda dochádza k poruche nazývanej aniseikonia. Porušuje sa schopnosť očí spojiť dva obrazy v jeden zmyslový vnem (fúzie), nastávajú ťažkosti s jednoduchým binokulárneho videním, postupne sa preferuje lepšie vidiace oko, to oko s nižšou refrakčnej poruchou, a rozvíja sa anisometropická tupozrakosť.
Kedy sa využívajú kontaktné šošovky
Kontaktné šošovky sa využívajú aj pri vysokých stupňoch ďalekozrakosti s prítomným alebo absentujúcim nystagmom, mimovoľným pohybom jedného alebo oboch očí a ďalekozrakosť s akomodatívnou esotropiou, čo je nepomer medzi prispôsobivou konvergenciou a akomodáciou.
Medzi časté zdôvodnenie pre nosenie kontaktných šošoviek patrí aj vzhľad, taktiež váha a zahmlievanie okuliarov, atď.
Chirurgické zákroky - operácia očí
Podstatou chirurgického riešenia hypermetropie je zvýšenie lomivosti optického systému oka, ktorý je teraz nedostatočný. Podobne ako u chirurgickej liečby myopie bola jedným z prvých riešení keratotómia. U hypermetropie ide ale o hexagonálne keratotómie pomocou šiestich zárezov. V praxi sa príliš neosvedčila, a preto sa dnes nevyužíva.
Pre moderné chirurgické operácie sa používa excimer laser a metódy LASEK, LASIK, PRK a iné.
Chirurgické zákroky u hypermetropie všeobecne nie sú previazané v takom rozsahu ako pri riešení myopie.