Kontaktné šošovky

Aké kontaktné šošovky sú pre mňa najlepšie?

Puzdro na kontaktné šošovky

To aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás závisí od mnohých faktorov. Je to napríklad závislé na tom, v akom prostredí sa najčastejšie pohybujete, akú máte prácu, ako často kontaktné šošovky nosíte, akú refrakčnú poruchu potrebujete korigovať a ešte mnoho ďalších vecí ovplyvňuje výber vhodnej kontaktnej šošovky.

Prekážajú vám v zime okuliare? Skúste kontaktné šošovky

sosovky-v-zimeNositelia okuliarov sa často rozhorčujú nad tým, aké je nosenie okuliarov v zime nepohodlné. Pri prechode zo zimy do tepla alebo naopak sa okuliare často zahmlievajú a studený vietor spôsobuje častejšie slzenie očí. Okuliare im taktiež vadia pri lyžovaní. Aj vás zaujíma ako sa podobných peripetií zbaviť? Riešenie je veľmi jednoduché. Postačí vám na to jeden pár kontaktných šošoviek.

Čo je to kontaktná šošovka?

Kontaktná šošovka na prste

Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku. Vďaka povrchovému napätiu povrchu kontaktnej šošovky, šošovka dokonale prilne k slznému filmu ktorý pokrýva rohovku. Kontaktné šošovky pomáhajú usmerniť svetelné lúče prichádzajúce do oka na sietnicu a vďaka tomu sa obraz zaostrí. Jednoducho povedané, kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky, ktoré využívajú ľudia s určitou zrakovou poruchou a pomáhajú im zlepšovať videnie.

Pália vás oči pri nosení kontaktných šošoviek?

Pálenie očí pri nosení kontaktných šošoviekVýrobcovia kontaktných šošoviek sa dnes zameriavajú predovšetkým na zlepšenie priľnavosti šošoviek k oku. Vaše oči často ani nespoznajú, že sa na ich povrchu nachádza cudzorodý predmet. Šošovky teda môžete pohodlne nosiť počas celého dňa bez toho, že by ste ich na oku cítili. Avšak občas sa niektorým z nás prihodí, že sa po nasadení šošovky na oko dostaví nepríjemné pálenie v očiach. Zaujíma vás, čo je možnou príčinou tohto javu?

Kontakté šošovky a kozmetika – dodržujete všetky pravidlá?

Kontakté šošovky a kozmetika – dodržujete všetky pravidlá?

Prieskumy ukazujú, že až 78% žien, ktoré nosia kontaktné šošovky, aspoň raz denne používajú make-up.*  Patríte medzi ne? A poznáte pravidlá správneho líčenia? Viete, aké prípravky používať a čomu je dobré sa vyhnúť?  Pokiaľ si neviete svoj deň predstaviť bez riasenky, očných liniek a laku na vlasy, potom je nasledujúci článok určený práve pre vás.

Typy farebných kontaktných šošoviek

zelena-farebna-kontaktna-sosovkaKrycie kontaktné šošovky slúžia k prekrytiu prirodzenej farby dúhovky. Použitím tónovacích kontaktných šošoviek dochádza k zvýrazneniu pôvodnej farby oka, respektíve k jeho rozjasneniu.

Dovolenka s kontaktnými šošovkami

Dovolenka s kontaktnými šošovkami DAILIES AquaComfort Plus - spokojná rodinka

Chystáte sa na dovolenku a nosíte okuliare? Pribaľte si so sebou kontaktné šošovky! Nosenie kontaktných šošoviek v lete prináša veľa výhod. Oproti klasickým okuliarom vám kontaktné šošovky poskytnú presnú zrakovú korekciu v celom zornom poli. Môžete ich ľubovoľne kombinovať so slnečnými okuliarmi a nemusíte kupovať tónovaný variant dioptrických skiel. Výhody, ktoré kontaktné šošovky poskytujú, oceníte predovšetkým pri letných športoch, šantení na pláži a na dovolenke.

Základné typy roztokov na kontaktné šošovky

typy-roztokov-na-kontaktne-sosovkyPeroxidové roztoky - Ide väčšinou o 3%ný roztok peroxidu vodíka. Reakcia sa spúšťa buď za pomoci katalytickej doštičky umiestnenej už priamo na dne puzdra dodávaného s roztokom (vysoké puzdro s košíčkami) – napr. roztok H2O2 či AO SEPT PLUS – alebo za pomoci tabletky. Peroxidový systém čistenia je bezpochyby najefektívnejším a najzdravším spôsobom ošetrovania kontaktných šošoviek.

Zimná dovolenka? Jedine v kontaktných šošovkách

lyziarPokiaľ nosíte okuliare a patríte k milovníkom zimných športov, uvítate možnosť športovať s kontaktnými šošovkami. Predovšetkým u športov ako lyžovanie alebo snowboard, kedy je potrebné nosiť lyžiarske okuliare, sú kontaktné šošovky skvelým riešením.

Peroxidové roztoky na kontaktné šošovky

peroxidovy-roztokStarostlivosť o kontaktné šošovky sa v súčasnej dobe prevádza buď viacúčelovými roztokmi alebo peroxidovými systémami (napr. AoSept Plus, H2O2, BlueSept, Oxysept atp.) V tomto krátkom článku by sme sa radi zamerali na princíp čistenia kontaktných šošoviek pomocou peroxidových systémov. Napriek tomu sú peroxidové roztoky omnoho efektívnejšie pri čistení a dezinfekcii kontaktných šošoviek, ich spotreba je oproti bežným roztokom zanedbateľná.

Kontaktné šošovky pre deti

deti-na-bicykliKontaktné šošovky nie sú navonok viditeľné, s kontaktnými šošovkami môžete športovať, kontaktné šošovky sa nedajú zlomiť. Zdá sa, že kontaktné šošovky sú preto ideálnou voľbou pre deti. A aká je skutočnosť? Aké sú výhody a nevýhody používania kontaktných šošoviek u detí? Je vaše dieťa pripravené na kontaktné šošovky? A aké šošovky si vybrať?

Prečo neprenášať kontaktné šošovky

preco-neprenasat-kontaktne-sosovkyNa povrch kontaktných šošoviek se naleptávajú usadeniny, čo okrem znižovania pohodlia vedie k znižovaniu priepustnosti kyslíka. Vnímanie pohodlia je individuálne, ale zdravotné riziká prenášania sú pre každého rovnaké.

Materiály kontaktných šošoviek

kontaktne-sosovky-3Materiály, z ktorých sú kontaktné šošovky vyrobené prešli v priebehu vývoja výraznými zmenami. Tak, ako sa zmenila štruktúra kontaktných šošoviek, v závislosti od získavania nových poznatkov v oblasti predného segmentu oka a rozvoja požiadaviek vedy týkajúcich sa flexibility, priedušnosti a výroby. Rovnako tak sa pristúpilo aj k hľadaniu progresívnych riešení individuálnych problémov. Rozvoj nových pokrokových materiálov stále napreduje, ale o rohovkovom metabolizme kontaktných šošoviek sa uvažuje len v teoretickej rovine.

Neznesiem kontaktné šošovky

Neznesiem kontaktné šošovkyObčas sa stretávame s názorom ľudí, ktorí nám tvrdia, že kontaktné šošovky v očiach neznesú. Dotazy z našej strany temer vždy komunikáciu privedú k jednej z troch príčin:

Kontaktné šošovky a alergie

Alergie a kontaktné šošovkyV hlavnej sezóne alergií sa niektorí nositelia kontaktných šošoviek vracajú k používaniu okuliarov. Aký býva dôvod? Začínajú ich nadmerne svrbieť, páliť a rezať oči. Majú neustále pocit, akoby mali v oku cudzie teleso – napr. piesok a prach. Pritom stačí dodržiavať základné hygienické pravidlá a kontaktné šošovky môžete bez problémov nosiť takmer bez prestania po celý rok.

Čo je biofilm na povrchu kontaktných šošoviek?

biofilm-na-sosovkeBiofilm je tenká vrstva mikróbov na povrchu rôznych predmetov. Mikrobiálne spoločenstvá, ktoré označujeme ako biofilm, bežne nachádzame predovšetkým vo vodnom prostredí, na povrchu pôdy, atď. Biofilmy sa využívajú pri biologickom čistení odpadových vôd.

Hydrogelové kontaktné šošovky

kontaktne-sosovky-mokreHydrofilné gely sú v zásade polyméry, ktoré obsahujú vysoké percento vody. Každá makromolekula je kombinovaná v priestorovej štruktúre chemickej väzby, čo zaručuje rozmerovú stabilitu a nerozpustnosť. Množstvo hydrofilných monomérov umožňuje tvorbu celého radu gelov s rôznymi vlastnosťami.

Kúpanie s kontaktnými šošovkami

Kúpanie a kontaktné šošovkyMôžem sa kúpať s kontaktnými šošovkami? Áno, ale iba pri dodržaní správnych zásad. Aké sú riziká pri kúpaní? Pri kontakte oka s vodou hrozí vznik infekcie alebo v extrémnom prípade vyplavenie šošovky z oka.

Tvrdé kontaktné šošovky

sosovka-na-prsteV súčasnosti je nosenie tvrdých kontaktných šošoviek na ústupe. Výnimku tvoria Spojené štáty, Veľká Británia a Nemecko, kde sa stále používajú pomerne často. Tvrdé kontaktné šošovky sú v prvom rade indikované ako terapeutické šošovky pri ochoreniach očnej rohovky, ako napríklad keratokonus.

Ako prebieha aplikácia kontaktných šošoviek

aplikacia sosovky 1Kontaktné šošovky sú bezprostredne priložené na povrch oka a pri nesprávnom používaní môžu oko poškodiť. Aby k tomu nedochádzalo, musí každej aplikácii kontaktných šošoviek predchádzať podrobné vyšetrenie na nákladných a presných prístrojoch, s ktorými môžu manipulovať iba špecialisti (kontaktológovia). Iba oni sú na základe svojho vzdelania a skúseností schopní zhodnotiť stav oka a vhodnosť konkrétneho typu kontaktnej šošovky.

Ortokeratologické kontaktné šošovky a ortokeratológia

optotyp-s-puzdrom-na-sosovkyOrtokeratológia sa zaoberá úpravou tvrdých kontaktných šošoviek v rámci potreby zmeniť tvar rohovky. Táto metóda sa využíva u krátkozrakých pacientov, ktorý používajú tvrdé kontaktné šošovky. Kontaktné šošovky sa nosia v noci, kedy môže dôjsť k miernemu upraveniu zakrivenia rohovky. Počas dňa pacienti používajú na korekciu spočiatku bežné kontaktné šošovky, kým sa tvar rohovky neupraví.

UV žiarenie a kontaktné šošovky

uv kontaktne sosovkyVšetci vedia, že dlhodobý pobyt na slnku môže poškodiť pokožku. Vaše oči sú v skutočnosti rovnako tak náchylné k poškodeniu UV žiarením ako vaša koža. Je klinicky dokázané, že dlhodobé vystavenie vašich nechránených očí slnečnému žiareniu môže poškodiť povrch oka a jeho vnútorné štruktúry. Tieto negatívne účinky sa navyše kumulujú. Čím dlhšie sú vaše oči vystavené UV žiareniu, tým väčšie je riziko vzniku očných ochorení a chorôb očí spojených s vekom.

Kontaktné šošovky na predĺžené nosenie

spanokKontaktné šošovky na predĺžené nosenie sú typom kontaktných šošoviek, ktoré je možné nosiť dlhšiu dobu bez toho, aby ste si ich na noc museli vybrať z oka. Pre veľa ľudí je dôležité, aby mohli každé ráno vstať z postele a nemuseli si vkladať kontaktné šošovky. Platí to najmä v prípade, ak ste stredne alebo silne krátkozraký a bez okuliarov nie ste schopný zájsť do kúpelne alebo kuchyne.

Ako vyberať farebné kontaktné šošovky?

hneda-farebna-sosovkaNa Slovensku je stále výraznejší trend nosenia módnych farebných šošoviek. Už ste nad nimi tiež premýšľali? Páčia sa vám, ale neviete podľa čoho si takéto šošovky vybrať? Akú farbu a aké šošovky. To sú základné otázky s ktorými si najmä pred prvým nákupom lámeme hlavu. Čím sa teda pri vyberaní riadiť? Hlavne by sme si mali rozmyslieť z akého dôvodu chceme farebné šošovky kúpiť, pre akú príležitosť a s tým súvisiaci, aký výrazný efekt hľadáme.

Mäkké kontaktné šošovky

kontaktna-sosovka-3V dnešnej dobe sú mäkké kontaktné šošovky najčastejšie používaným druhom šošoviek. Viac ako 90% nositeľov kontaktných šošoviek používa mäkké kontaktné šošovky. Je to predovšetkým vďaka ich perfektnej znášanlivosti, jednoduchému zaobchádzaniu, novým materiálom a čoraz lepšej cene. V súčasnosti mäkké kontaktné šošovky dokážu korigovať takmer akúkoľvek refrakčnú poruchu.

Môžem sa s kontaktnými šošovkami líčiť?

licenieViete si predstaviť, že by bolo líčenie pomocou make-upu nositeľom kontaktných šošoviek zakázané? V takom prípade by kontaktné šošovky nikdy neboli natoľko obľúbené ako je tomu v súčasnosti. Dobrou správou je, že permanentné farbenie a ani tzv permanentný make-up kontaktným šošovkám nevadí.

Nasadzovanie a vyberanie kontaktných šošoviek

nasadzovanie-kontaktnej-sosovkyJednotlivé kontaktné šošovky sú samostatne uložené v blistroch (plastových púzdrach) so sterilným roztokom na kontaktné šošovky a majú zapečatený kryt - nikdy nepoužívajte kontaktné šošovky z poškodených alebo už otvorených blistrov! Potraste púzdrom, aby sa šošovka v sterilnom roztoku uvoľnila a dala sa ľahko vybrať. Následne strhnite fóliu z blistra.

Správna aplikácia kontaktných šošoviek je dôležitá

vysetrenie-zraku-2Kontaktné šošovky v dnešnej dobe predstavujú veľmi jednoduchý a pohodlný spôsob ako korigovať vašu refrakčnú chybu, alebo ak sa chystáte na večierok, spoločenskú akciu alebo chcete čiastočne zmeniť svoj vzhľad, môžete siahnuť po farebných kontaktných šošovkách. Skôr ako si kontaktné šošovky kúpite, nemali by ste zabudnúť na jednu dôležitú vec: nikdy nekupujte kontaktné šošovky bez vstupnej prehliadky u vášho očného špecialistu.

Tórické kontaktné šošovky

vysetrenie-zrakuNízky a stredný astigmatizmus je možné u pacienta čiastočne korigovať zvýšenou snahou o akomodáciu. To však môže napokon viesť k astenopickým ťažkostiam, najmä ak zvýšená akomodácia zlepšuje videnie. U detí môže nekorigovaný astigmatizmus so šikmými osami viesť k strnutiu šije a skolióze kvôli skonu hlavy.

Jednodňové kontaktné šošovky

kontaktna-sosovka-2Pokiaľ nosíte kontaktné šošovky alebo o ich nosení uvažujete a vaším očiam chcete dopriať čo najväčší komfort a beriete ohľad aj na zdravotné hľadisko, tak ideálnou voľbou sú pre vás jednodňové kontaktné šošovky. Stále väčšie percento nositeľov kontaktných šošoviek na celom svete prechádza na tento spôsob nosenia a postupne zisťujú, že je to naozaj to najlepšie, čo môžu pre svoje oči a pre seba urobiť.

Vlastnosti materiálov kontaktných šošoviek

kontaktne-sosovky-1Akými vlastnosťami by sa mali vyznačovať materiály, z ktorých sú vyrobené kontaktné šošovky? Keďže kontaktné šošovky patria medzi optické pomôcky, ktoré sa zavádzajú priamo do oka pričom dochádza ku kontaktu s rohovkou, tak musia byť splnené prísne kritéria týkajúce sa vlastností materiálu, z ktorého sú šošovky vyrobené. Kontaktná šošovka musí byť bezpečná pre oko a pohodlná pri nosení. Z toho dôvodu sa kladie značný dôraz na materiály a ich výrobu tak, aby disponovali nasledujúcimi vynikajúcimi vlastnosťami.

Priepustnosť kontaktných šošoviek pre kyslík

kontaktna-sosovka-1Kontaktológovia sa domnievajú, že priepustnosť kontaktných šošoviek pre kyslík, je jednou z hlavných podmienok, pre ich úspešnú aplikáciu. Vedecké štúdie sa zhodujú na tom, že počet nežiaducich účinkov spôsobených chronickou hypoxiou (nedostatkom kyslíku) rohovky klesá s rastúcou kyslíkovou priepustnosťou materiálov kontaktných šošoviek.

Prečo je správny výber kontaktných šošoviek dôležitý?

bolest-ociKontaktné šošovky v súčasnosti predstavujú veľmi jednoduchý a pohodlný spôsob ako upraviť refrakčnú poruchu. Ak plánujete večierok, spoločenskú akciu, alebo ak chcete zmeniť časť vášho vzhľadu, môžete siahnuť po farebných kontaktných šošovkách.

Mýty o kontaktných šošovkách

kontaktne-sosovky-2 Súčasné kontaktné šošovky sú modernou alternatívou korekcie zraku. Sú veľmi pohodlné pri nosení, ľahko sa s nimi manipuluje a pozitívne zmenili život už miliónom svojich nositeľov. Nosením kontaktných šošoviek sa zaradíte do spoločnosti aktívnych ľudí používajúcich tento moderný spôsob korekcie zraku. Užite si s priateľmi pohodlie na večierkoch, slobodu pri športe a eleganciu, keď idete s niekým na večeru. S kontaktnými šošovkami budete vyzerať inak - skúste to.

Uvažujete o kúpe kontaktných šošoviek?

okuliare-neprosimKontaktné šošovky boli vyrobené ako úžasný vynález pre potrebu ľudí s cieľom nájsť alternatívu k okuliarom a priniesť zlepšenie v podobe skvelého zdravotníckeho doplnku. Takmer 40% populácie potrebuje nejakú formu korekcie zraku. S kontaktnými šošovkami môže byť toto percento obmedzené čímkoľvek, či už vzhľadom, životným štýlom alebo cvičením.

Kupujeme kontaktné šošovky cez internet

nakupovanie-s-notebookomInternet je fenomén dnešnej doby a stále viac ľudí ho začína využívať aj na nakupovanie. Kúpiť si dnes cez internet elektroniku, knihy alebo kozmetiku je už dnes samozrejmosťou, ale rastie počet ľudí, ktorí začínajú využívať internet na nákup takých produktov ako sú práve kontaktné šošovky.

História kontaktných šošoviek

kontaktna-sosovka-4Najčastejším dôvodom, prečo pacienti vyhľadávajú oftalmologickú staroslivosť je zlepšenie zrakovej ostrosti. Odhady naznačujú, že okolo 50% americkej, európskej a ázijskej populácie využíva určitú formu refrakčnej korekcie. Navyše v dôsledku starnutia zraku (presbyopia), takmer každý človek s narastajúcim vekom ocení možnosti výhod korekcie videnia optickými pomôckami. Kontaktné šošovky sa používajú predovšetkým na neutralizáciu refrakčnej poruchy už viac ako sto rokov, ale náležité klinické úspechy dosiahli len v uplynulých desaťročiach.

Pri zľavách kontaktných šošoviek buďte opatrní

zlavaVäčšina z nás sa snaží ušetriť kde sa dá a keď na množstve výkladov vidíte nápisy, že ponúkajú obrovské zľavy, tak je to určite veľmi lákavé. Treba si však uvedomiť, že je rozdiel keď si kupujete oblečenie a keď si kupujete kontaktné šošovky. Nie sú to lacné záležitosti, ale taktiež ide predovšetkým o váš zrak. Takže pri zľavách kontaktných šošoviek buďte skutočné opatrní!

Kontraindikácie pri nosení kontaktných šošoviek

bolest-ociPred použitím akejkoľvek kontaktnej šošovky určenej pre účely optickej korekcie, alebo len ako estetického doplnku, poprípade terapeutickej pomôcky je dôležité zhodnotiť motiváciu pacienta, potreby korekcie zraku, optickú a lekársku anamnézu a ďalšie atribúty. Nemotivovaní pacienti majú tendenciu nedodržiavať predpísané metódy a správnu starostlivosť o kontaktné šošovky. Riziko možných komplikácii je tak väčšie.

Kontaktné šošovky a šport

plazovy-futbalPre športovcov sa otvára možnosť absolvovať akúkoľvek športovú disciplínu aj napriek značnej refrakčnej vade, tak ako emetrop (človek bez refrakčnej vady). Kontaktné šošovky majú oproti okuliarom množstvo výhod, predovšetkým mechanicky neprekážajú a neobmedzujú žiadne pohyby, kontakty, činnosti atď. Nie sú svojou konštrukciou nebezpečné ani pre svojho nositeľa ani pre jeho okolie.

Výhody kontaktných šošoviek

zena-s-usmevomFunkčné výhody kontaktných šošoviek sú cenené hlavne v oblastiach ako šport, práca vo vlhkom prostredí a taktiež v zamestnaniach a činnostiach, kde by okuliare mohli byť nepohodlné, prípadne mohli prekážať v mnohých ďalších prípadoch. Kontaktné šošovky poskytujú estetické výhody,  nemenia vzhľad a výzor osoby, ktorá ich nosí.

Rozdelenie farebných kontaktných šošoviek

farebne-kontaktne-sosovky-1Chcete prekvapiť svojho partnera alebo priateľa novým vzhľadom? Chcete na určitú dobu zmeniť svoj vzhľad, alebo idete na nejakú párty a radi by ste zaujali? Alebo len jednoducho chcete zmeniť farbu vašich očí? V dnešnej dobe už existuje jednoduché riešenie a tým sú farebné kontaktné šošovky.

Riziká nosenia farebných kontaktných šošoviek

zavrete-okoPri kúpe farebných kontaktných šošoviek by ste mali vždy zvážit riziká a problémy, ktoré môžu pri nosení farebných šošoviek vzniknúť. Farba, ktorá je používaná v týchto typoch šošoviek, je vlastne chemikália, ktorá sa môže postupne uvoľňovať a môže spôsobiť začervenanie oka alebo v horšom prípade alergické reakcie. Taktiež znižuje priepustnosť pre kyslík a tým dochádza zníženej výžive rohovky.

Čistenie a starostlivosť o kontaktné šošovky

puzdro-a-roztok-na-sosovkyJednoznačne najlepším spôsobom ako sa pacienti môžu vyhnúť infekcii oka je správne dodržiavanie zásad týkajúcich sa starostlivosti o kontaktné šošovky, ktoré predpisuje očný lekár. Znížiť riziko infekcie môže predovšetkým “natieranie a namáčanie” kontaktných šošoviek v procese čistenia, obmedzený kontakt s vodou počas nosenia kontaktných šošoviek a pravidelná výmena púzdra na kontakné šošovky.

Neexperimentujte s expiráciou kontaktných šošoviek

slecna-a-expiracia-sosoviekPotraviny a aj všetky ďalšie výrobky organického pôvodu majú stanovenú dobu expirácie. Expirácia značí časové obdobie, počas ktorého môžete tieto prípravky bez obáv používať. Preto je doba expirácie povinným údajom, ktorý musí byť vždy vyznačený na obale daného produktu. Po prekročení expieračnej lehoty (za predpokladu, že nebudete tento fakt brať na zreteľ a budete výrobok používať aj naďalej) sa môžu dostaviť drobné a neskôr aj závažné zdravotné komplikácie.

Roztoky pre kontaktné šošovky a kvapky do očí

roztok-s-puzdrom-pre-sosovkyPokiaľ používate iné ako jednodňové šošovky alebo šošovky na kontinuálne nosenie, musíte ich cez noc ukladať do puzdra s roztokom. Roztoky, ktoré sú určené pre kontaktné šošovky majú za úlohu vaše kontaktné šošovky dezinfikovať (odstrániť mikróby, baktérie, ktoré môžu spôsobiť očné infekcie), vyčistiť a zabrániť nadmernému usadzovaniu bielkovinových a tukových čiastočiek. Tie môžu znižovať pohodlie a ostrosť videnia pri nosení šošoviek.

Staráme sa o kontaktné šošovky

starame-sa-o-sosovkyDnes nosí kontaktné šošovky skoro každý. Prakticky všetci užívatelia kontaktných šošoviek kedysi dávno prešli krátkym zaškolením u svojho optometristu. Učili sa šošovky nasadzovať a vyberať ich pod dohľadom odborníka. Mnohokrát je tomuto nácviku venovaná až príliš veľká pozornosť. A často sa zabúda na to, že veľmi dôležitá je aj samotná starostlivosť o kontaktné šošovky. Poďme si spolu zrekapitulovať tie najdôležitejšie zásady týkajúce sa čistenia a starostlivosti o šošovky.

Kedy kontaktné šošovky nosiť a kedy nie

nepricetnostPočet nositeľov kontaktných šošoviek sa z roka na rok zvyšuje a nosenie kontaktných šošoviek je za podmienky dodržiavania určitých pravidiel bezpečné a nosiť ich môže takmer ktokoľvek. Stále lepšie materiály z ktorých sú kontaktné šošovky vyrábané umožňujú ich nosenie aj ľuďom, ktorí ešte pred niekoľkými rokmi o ich nosení ani nesnívali.

Zaostrené na príslušenstvo ku kontaktným šošovkám

puzdro-a-roztok-na-sosovkyUľahčite si život! Používajte príslušenstvo ku kontaktným šošovkám, ktoré vám zaistí hygienickejšiu manipuláciu s kontaktnými šošovkami. Jedná sa o nástroje, ktoré vám umožnia pohodlné skladovanie šošoviek. Postarajú sa o ľahšie nasadzovanie šošoviek na oko a o ich dezinfekciu. Medzi príslušenstvo možno zaradiť kozmetiku, ktorá pomáha s odstraňovaním nečistôt z oblasti rúk, antibakteriálne gély na ruky a na oči, očné kvapky, a mnohé ďalšie doplnky. Poďme si predstaviť tých najpoužívanejších pomocníkov.

Typy kontaktných šošoviek

V dnešnej dobe existuje množstvo rôznych typov kontaktných šošoviek a tie, ktoré zvoliť sú vyberané na základe rôznych kritérií. Kontaktné šošovky môžeme rozdeliť podľa druhu materiálu, z ktorého sú vyrobené, plánu a dĺžky nosenia, účelu  alebo dizajnu.

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...