Kontaktné šošovky

kontaktne-sosovky-mokreAj keď sú v súčasnosti okuliare stále najrozšírenejšou optickou pomôckou, ktorá nám pomáha riešiť problémy s videním, tak stále viac ľudí začína nosiť kontaktné šošovky, ktoré majú množstvo výhod. Okuliare samozrejme stopercentne nikdy nenahradia, ale či už idete športovať, alebo napríklad večer do spoločnosti, okuliare sú niekedy skôr na obtiaž a v takýchto prípadoch sú kontaktné šošovky neoceniteľným pomocníkom. Na tvári ich necítite, nezahmlievajú sa, nešpinia sa a nikto vlastne ani nevie, že ich máte.

Súvisiace odkazy

Katalóg šošoviek a roztokov

Odporúčané odkazy

Najnovšie články

Aké kontaktné šošovky sú pre mňa najlepšie?
To aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás závisí od mnohých faktorov. Je to napríklad závislé na tom, v akom prostredí sa...
Čo je to kontaktná šošovka?
Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku....
Kontakté šošovky a kozmetika – dodržujete všetky pravidlá?
Prieskumy ukazujú, že až 78% žien, ktoré nosia kontaktné šošovky, aspoň raz denne používajú make-up.*  Patríte medzi ne? A poznáte...
Dovolenka s kontaktnými šošovkami
Chystáte sa na dovolenku a nosíte okuliare? Pribaľte si so sebou kontaktné šošovky! Nosenie kontaktných šošoviek v lete prináša veľa...
Štvrťhodinka pre zdravé oči
Chodíte na pravidelné prehliadky k zubárovi? A čo váš zrak? Akú mu venujete pozornosť? Pravidelné očné prehliadky raz ročne sú nutné...

Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku. Vďaka povrchovému napätiu povrchu kontaktnej šošovky, šošovka dokonale priľne k slznému filmu ktorý pokrýva rohovku. Kontaktné šošovky pomáhajú usmerniť svetelné lúče prichádzajúce do oka na sietnicu a vďaka tomu sa obraz zaostrí. Jednoducho povedané, kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky, ktoré využívajú ľudia s určitou zrakovou vadou a pomáhajú im zlepšovať videnie.

Kontaktnou šošovkou dnes dokážeme korigovať takmer každú refrakčnú chybu ako myopiu, hypermetropiu, astigmatizmus a presbyopiu. Taktiež je možné využiť kontaktné šošovky na zmenu farby očí alebo sa využívajú ako terapeutická pomôcka, napr. po refrakčných mikrochirurgických zákrokoch alebo pri ochoreniach ako keratokonus. Pri dodržiavaní určitých podmienok nosenia, kontaktné šošovky poskytujú bezpečný a efektívny spôsob ako korigovať očnú chybu.

Vďaka neustálemu vývoju, novým moderným materiálom, technológiám a prístrojom môže kontaktné šošovky už dnes nosiť takmer každý, dokonca deti s určitými očnými problémami nosia kontaktné šošovky. Jednou z najdôležitejších výhod kontaktných šošoviek je to, že pri pozeraní do strán nie je obmedzované periférne videnie ako v prípade okuliarov, nevadia vám žiadne okuliarové rámy, takže vás nič neobmedzuje. Taktiež pre ľudí s vyššou hodnotou refrakčnej chyby majú veľmi veľký estetický význam, lebo nemusia nosiť okuliare s hrubými sklami.

Eliminácia nosenia okuliarov je obzvlášť dôležitá pre športovcov, fotografov a ľudí, ktorí majú aktívny spôsob života. Dnes sú kontaktné šošovky vyrábané predovšetkým z mäkkých pružných materiálov, takže pri vhodne zvolenej kontaktnej šošovke nie je oko dráždené ako to bývalo v minulosti.

Pokiaľ uvažujete o nosení kontaktných šošoviek, najprv by ste mali navštíviť vášho kontaktológa, či už lekára alebo optometristu, ktorý urobí potrebné vyšetrenia a odporučí najvhodnejší typ kontaktných šošoviek na základe výsledkov merania ale aj vašich potrieb a požiadaviek.

Taktiež je potrebné si uvedomiť, že nosenie kontaktných šošoviek nesie aj určité riziká a to predovšetkým vtedy, keď nie sú dodržané správne pravidlá nosenia kontaktných šošoviek, hygiena a ďalšie. S týmito pravidlami by ste mali byť vždy zoznámení pri samotnej aplikácii šošoviek a pre bezproblémové nosenie šošoviek je aj potrebné dodržiavať pravidelné kontroly u oftalmológa.

Medzi najpredávanejšie, najobľúbenejšie a overené kontaktné šošovky na našom trhu patria produkty štyroch najväčších výrobcov šošoviek na svete.

Johnson & Johnson
1-day Acuvue Moist, 1-day Acuvue TruEye, 1-day Acuvue for Astigmatism, Acuvue Oasys, Acuvue Advance Plus, Acuvue Oasys for Astigmatism, Acuvue Bifocal, Acuvue 2 Colours

Ciba Vision/Alcon
Focus Dailies, Focus Dailies Toric, Focus Dailies Progressives, Dailies Aquacomfort Plus, Air Optix Aqua, Air Optix Aqua Night&Day, Air Optix for Astigmatism, Air Optix Aqua Multifocal, Freshlook Colors, Freshlook Colorblends, Freshlook Dimensions

Cooper Vision
Proclear 1-day, Proclear, Proclear Toric, Proclear Multifocal, Biofinity, Biofinity Toric, Biofinity Multifocal, Avaira, Frequency 55, Frequency XC, Frequency 55 Aspheric, Frequency XC, Frequency Toric, Frequency Multifocal

Bausch and Lomb
Soflens Daily Disposable, Soflens Daily Disposable for Astigmatism, Soflens 59, Soflens Toric, PureVision, PureVision Toric, PureVision Multifocal, PureVision 2 HD, PureVision 2 HD for astigmatism, Soflens Natural Colors

Aké kontaktné šošovky sú pre mňa najlepšie?

Puzdro na kontaktné šošovky

To aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás závisí od mnohých faktorov. Je to napríklad závislé na tom, v akom prostredí sa najčastejšie pohybujete, akú máte prácu, ako často kontaktné šošovky nosíte, akú refrakčnú poruchu potrebujete korigovať a ešte mnoho ďalších vecí ovplyvňuje výber vhodnej kontaktnej šošovky.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Chráňte svoju pokožku, chráňte svoje oči

slecna-pri-moriSvoju pokožku už viete chrániť. Teraz je potrebné začať myslieť aj na svoje oči. Väčšina z nás už vie, že je dôležité chrániť svoju pokožku pred pôsobením UV lúčov. Ošetrujeme sa hydratačnými krémami s ochranným filtrom a používame opaľovacie krémy s vysokým UV faktorom. Vedeli ste, že čo platí pre pokožku, platí aj pre oči? UV žiarenie je pre oči rovnako nebezpečné a môže mať za následok nielen krátkodobé ťažkosti, ale aj nevratné poškodenie a očné ochorenia.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Čo je to kontaktná šošovka?

Kontaktná šošovka na prste

Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku. Vďaka povrchovému napätiu povrchu kontaktnej šošovky, šošovka dokonale prilne k slznému filmu ktorý pokrýva rohovku. Kontaktné šošovky pomáhajú usmerniť svetelné lúče prichádzajúce do oka na sietnicu a vďaka tomu sa obraz zaostrí. Jednoducho povedané, kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky, ktoré využívajú ľudia s určitou zrakovou poruchou a pomáhajú im zlepšovať videnie.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Alergie a jednodenné kontaktné šošovky

alergie-jednodnove-sosovkyOčné alergie nemusia nutne znamenať, že musíte prestať nosiť kontaktné šošovky. Kontaktné šošovky môžu v mnohých prípadoch nosiť aj alergici a to dokonca aj počas svojej peľovej sezóny. Stačí dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Kontakté šošovky a kozmetika – dodržujete všetky pravidlá?

Kontakté šošovky a kozmetika – dodržujete všetky pravidlá?

Prieskumy ukazujú, že až 78% žien, ktoré nosia kontaktné šošovky, aspoň raz denne používajú make-up.*  Patríte medzi ne? A poznáte pravidlá správneho líčenia? Viete, aké prípravky používať a čomu je dobré sa vyhnúť?  Pokiaľ si neviete svoj deň predstaviť bez riasenky, očných liniek a laku na vlasy, potom je nasledujúci článok určený práve pre vás.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Materiály kontaktných šošoviek

Materiály kontaktných šošoviek - 1.0 out of 5 based on 1 vote

kontaktne-sosovky-3Materiály, z ktorých sú kontaktné šošovky vyrobené prešli v priebehu vývoja výraznými zmenami. Tak, ako sa zmenila štruktúra kontaktných šošoviek, v závislosti od získavania nových poznatkov v oblasti predného segmentu oka a rozvoja požiadaviek vedy týkajúcich sa flexibility, priedušnosti a výroby. Rovnako tak sa pristúpilo aj k hľadaniu progresívnych riešení individuálnych problémov. Rozvoj nových pokrokových materiálov stále napreduje, ale o rohovkovom metabolizme kontaktných šošoviek sa uvažuje len v teoretickej rovine.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)

Dovolenka s kontaktnými šošovkami

Dovolenka s kontaktnými šošovkami DAILIES AquaComfort Plus - spokojná rodinka

Chystáte sa na dovolenku a nosíte okuliare? Pribaľte si so sebou kontaktné šošovky! Nosenie kontaktných šošoviek v lete prináša veľa výhod. Oproti klasickým okuliarom vám kontaktné šošovky poskytnú presnú zrakovú korekciu v celom zornom poli. Môžete ich ľubovoľne kombinovať so slnečnými okuliarmi a nemusíte kupovať tónovaný variant dioptrických skiel. Výhody, ktoré kontaktné šošovky poskytujú, oceníte predovšetkým pri letných športoch, šantení na pláži a na dovolenke.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Kontaktné šošovky a alergie

Kontaktné šošovky a alergie - 4.0 out of 5 based on 1 vote

Alergie a kontaktné šošovkyV hlavnej sezóne alergií sa niektorí nositelia kontaktných šošoviek vracajú k používaniu okuliarov. Aký býva dôvod? Začínajú ich nadmerne svrbieť, páliť a rezať oči. Majú neustále pocit, akoby mali v oku cudzie teleso – napr. piesok a prach. Pritom stačí dodržiavať základné hygienické pravidlá a kontaktné šošovky môžete bez problémov nosiť takmer bez prestania po celý rok.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

Štvrťhodinka pre zdravé oči

Štvrťhodinka pre zdravé oči - 3.5 out of 5 based on 2 votes
15 minút môže zachrániť vaše oči na celý život

Chodíte na pravidelné prehliadky k zubárovi? A čo váš zrak? Akú mu venujete pozornosť? Pravidelné očné prehliadky raz ročne sú nutné pre zachovanie dobrého stavu očí a prevenciu ďalších ochorení.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.75 (2 Votes)

Hydrogelové kontaktné šošovky

kontaktne-sosovky-mokreHydrofilné gely sú v zásade polyméry, ktoré obsahujú vysoké percento vody. Každá makromolekula je kombinovaná v priestorovej štruktúre chemickej väzby, čo zaručuje rozmerovú stabilitu a nerozpustnosť. Množstvo hydrofilných monomérov umožňuje tvorbu celého radu gelov s rôznymi vlastnosťami.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

S vernostným programom na šošovkách ušetríte

S vernostným programom na šošovkách ušetríte - 4.0 out of 5 based on 1 vote
S vernostným programom na šošovkách ušetríte

Nosíte kontaktné šošovky pravidelne a zaujíma vás, ako ušetriť? V mnohých očných optikách i u mnohých očných lekárov sa môžete stretnúť s vernostným programom, ktorý vám prináša cenové zvýhodnenie kontaktných šošoviek a zahŕňa aj pravidelné očné vyšetrenia.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (1 Vote)

Ako sa vyvíjali silikón-hydrogelové kontaktné šošovky?

Ako sa vyvíjali silikón-hydrogelové kontaktné šošovky? - 0.0 out of 5 based on 1 vote

kontaktna-sosovka-1Ťažkosti súvisiace so skombinovaním silikónovej gumy s typickým hydrogel-formujúcim monomerom predstavovali prvú závažnejšiu prekážku v rozvoji silikón-hydrogelových kontaktných šošoviek. Prvá možnosť, ktorá zíde na myseľ je kombinácia HEMA s TRIS, monomerom používaným pri príprave RGP materiálov určených na výrobu šošoviek. Avšak kombinácia hydrofóbneho TRIS-u s hydrofilnou HEM-ou a následná hydratácia produktu predstavuje rovnaké ťažkosti ako pokusy skombinovať olej s vodou v snahe vytvoriť opticky čistý produkt.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.50 (1 Vote)

Ako vybrať tie správne kontaktné šošovky pre prácu pri počítači

Ako vybrať tie správne kontaktné šošovky pre prácu pri počítači - 4.0 out of 5 based on 1 vote

unavene oci a kontaktne sosovky za pocitacomMnohí z nás trávia pri počítači a televízii denne niekoľko hodín. Pred obrazovkou či monitorom začínajú byť naše oči často unavené. Je to spôsobené predovšetkým nedostatočným zvlhčovaním povrchu očí žmurkaním, ktoré pri tejto činnosti nie je až tak časté. Nositelia kontaktných šošoviek môžu túto únavu vnímať intenzívnejšie, a preto je dobré sa už pri výbere šošoviek orientovať na také, ktoré riziká nepríjemných pocitov pri práci s počítačom rovno odstrána alebo minimalizujú.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (1 Vote)

Tvrdé kontaktné šošovky

sosovka-na-prsteV súčasnosti je nosenie tvrdých kontaktných šošoviek na ústupe. Výnimku tvoria Spojené štáty, Veľká Británia a Nemecko, kde sa stále používajú pomerne často. Tvrdé kontaktné šošovky sú v prvom rade indikované ako terapeutické šošovky pri ochoreniach očnej rohovky, ako napríklad keratokonus.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Zimná dovolenka? Jedine v kontaktných šošovkách

lyziarPokiaľ nosíte okuliare a patríte k milovníkom zimných športov, uvítate možnosť športovať s kontaktnými šošovkami. Predovšetkým u športov ako lyžovanie alebo snowboard, kedy je potrebné nosiť lyžiarske okuliare, sú kontaktné šošovky skvelým riešením.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Ortokeratologické kontaktné šošovky a ortokeratológia

optotyp-s-puzdrom-na-sosovkyOrtokeratológia sa zaoberá úpravou tvrdých kontaktných šošoviek v rámci potreby zmeniť tvar rohovky. Táto metóda sa využíva u krátkozrakých pacientov, ktorý používajú tvrdé kontaktné šošovky. Kontaktné šošovky sa nosia v noci, kedy môže dôjsť k miernemu upraveniu zakrivenia rohovky. Počas dňa pacienti používajú na korekciu spočiatku bežné kontaktné šošovky, kým sa tvar rohovky neupraví.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Kontaktné šošovky pre deti

Kontaktné šošovky pre deti - 3.0 out of 5 based on 2 votes

deti-na-bicykliKontaktné šošovky nie sú navonok viditeľné, s kontaktnými šošovkami môžete športovať, kontaktné šošovky sa nedajú zlomiť. Zdá sa, že kontaktné šošovky sú preto ideálnou voľbou pre deti. A aká je skutočnosť? Aké sú výhody a nevýhody používania kontaktných šošoviek u detí? Je vaše dieťa pripravené na kontaktné šošovky? A aké šošovky si vybrať?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)

Kontaktné šošovky na predĺžené nosenie

spanokKontaktné šošovky na predĺžené nosenie sú typom kontaktných šošoviek, ktoré je možné nosiť dlhšiu dobu bez toho, aby ste si ich na noc museli vybrať z oka. Pre veľa ľudí je dôležité, aby mohli každé ráno vstať z postele a nemuseli si vkladať kontaktné šošovky. Platí to najmä v prípade, ak ste stredne alebo silne krátkozraký a bez okuliarov nie ste schopný zájsť do kúpelne alebo kuchyne.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Je možné prespávať v kontaktných šošovkách?

prespavanie-v-sosovkachNosíte už kontaktné šošovky? A stalo sa vám niekedy, aby ste si v nich počas dňa zdriemli alebo dokonca spali cez noc? Nie ste sami, v kontaktných šošovkách spí viac ľudí, než si myslíte. Zo štúdie o používaní kontaktných šošoviek a návykoch o ich používaní1 vyplýva, že v kontaktných šošovkách vedome spí alebo si v nich zdriemne až 46% používateľov. Jedná sa teda takmer o každého druhého nositeľa kontaktných šošoviek.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Mäkké kontaktné šošovky

kontaktna-sosovka-3V dnešnej dobe sú mäkké kontaktné šošovky najčastejšie používaným druhom šošoviek. Viac ako 90% nositeľov kontaktných šošoviek používa mäkké kontaktné šošovky. Je to predovšetkým vďaka ich perfektnej znášanlivosti, jednoduchému zaobchádzaniu, novým materiálom a čoraz lepšej cene. V súčasnosti mäkké kontaktné šošovky dokážu korigovať takmer akúkoľvek refrakčnú poruchu.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Ďalšie články...

 1. Vyberanie kontaktných šošoviek z očí
 2. Nasadzovanie kontaktných šošoviek do oka
 3. Tórické kontaktné šošovky
 4. Vlastnosti materiálov kontaktných šošoviek
 5. Prečo je správny výber kontaktných šošoviek dôležitý?
 6. Reklamácia kontaktných šošoviek
 7. Uvažujete o kúpe kontaktných šošoviek?
 8. História kontaktných šošoviek
 9. Kontraindikácie pri nosení kontaktných šošoviek
 10. Výhody kontaktných šošoviek
 11. Riziká nosenia farebných kontaktných šošoviek
 12. Kvapky do očí
 13. Kontaktné šošovky a maličkosti, ktoré zmenia život k lepšiemu
 14. Šport a kontaktné šošovky
 15. Neexperimentujte s expiráciou kontaktných šošoviek
 16. JAR JE TU - sezóna alergií a kontaktné šošovky
 17. Staráme sa o kontaktné šošovky
 18. Suché prostredie očiam a kontaktným šošovkám nesvedčí
 19. Zaostrené na príslušenstvo ku kontaktným šošovkám
 20. Prekážajú vám v zime okuliare? Skúste kontaktné šošovky
 21. Pália vás oči pri nosení kontaktných šošoviek?
 22. Typy farebných kontaktných šošoviek
 23. Základné typy roztokov na kontaktné šošovky
 24. Peroxidové roztoky na kontaktné šošovky
 25. Prečo neprenášať kontaktné šošovky
 26. Neznesiem kontaktné šošovky
 27. Ochrana proti UV žiareniu s kontaktnými šošovkami
 28. Čo je biofilm na povrchu kontaktných šošoviek?
 29. Kúpanie s kontaktnými šošovkami
 30. Ako prebieha aplikácia kontaktných šošoviek
 31. Spôsobuje farbivo farebných kontaktných šošoviek toxicitu?
 32. UV žiarenie a kontaktné šošovky
 33. Ako vyberať farebné kontaktné šošovky?
 34. Môžem sa s kontaktnými šošovkami líčiť?
 35. Správna aplikácia kontaktných šošoviek je dôležitá
 36. Jednodňové kontaktné šošovky
 37. Priepustnosť kontaktných šošoviek pre kyslík
 38. Mýty o kontaktných šošovkách
 39. Kupujeme kontaktné šošovky cez internet
 40. Pri zľavách kontaktných šošoviek buďte opatrní
 41. Kontaktné šošovky na šport
 42. Kontaktné šošovky pre vodné športy
 43. Rozdelenie farebných kontaktných šošoviek
 44. Čistenie a starostlivosť o kontaktné šošovky
 45. Roztoky pre kontaktné šošovky
 46. Kedy kontaktné šošovky nosiť a kedy nie

Najnovšie články

Krátkozrakosť a trávenie voľného času

Krátkozrakosť a trávenie voľného času

Britskí vedci zistili nárast výskytu krátkozrakosti u školopovinných detí až o 13% oproti ...

Okuliare k počítaču? Liek pre tých, ktorí majú „problémy s očami“ len pred monit…

Okuliare k počítaču? Liek pre tých, ktorí majú „problémy s očami“ len pred monitorom

Stačia tri hodiny denne a problém je tu, aj keď inak máte zrak v poriadku a netrpíte žiadnou oč...

Operácia očí laserom

Operácia očí laserom

Operácia očí prináša pomoc ľuďom, ktorý túžia po lepšom zraku bez okuliarov. Slovo laserová operácia...

Aké kontaktné šošovky sú pre mňa najlepšie?

Aké kontaktné šošovky sú pre mňa najlepšie?

To aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás závisí od mnohých faktorov. Je to napríklad závi...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Najčastejšie ochorenia oka

Najčastejšie ochorenia oka

Zrak je náš najdôležitejší zmysel, vďaka ktorému vnímame až 80% informácií z okolitého prostredia. O...