Kontaktné šošovky

kontaktne-sosovky-mokreAj keď sú v súčasnosti okuliare stále najrozšírenejšou optickou pomôckou, ktorá nám pomáha riešiť problémy s videním, tak stále viac ľudí začína nosiť kontaktné šošovky, ktoré majú množstvo výhod. Okuliare samozrejme stopercentne nikdy nenahradia, ale či už idete športovať, alebo napríklad večer do spoločnosti, okuliare sú niekedy skôr na obtiaž a v takýchto prípadoch sú kontaktné šošovky neoceniteľným pomocníkom. Na tvári ich necítite, nezahmlievajú sa, nešpinia sa a nikto vlastne ani nevie, že ich máte.

Súvisiace odkazy

Katalóg šošoviek a roztokov

Odporúčané odkazy

Najnovšie články

Aké kontaktné šošovky sú pre mňa najlepšie?
To aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás závisí od mnohých faktorov. Je to napríklad závislé na tom, v akom prostredí sa...
Čo je to kontaktná šošovka?
Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku....
Kontakté šošovky a kozmetika – dodržujete všetky pravidlá?
Prieskumy ukazujú, že až 78% žien, ktoré nosia kontaktné šošovky, aspoň raz denne používajú make-up.*  Patríte medzi ne? A poznáte...
Dovolenka s kontaktnými šošovkami
Chystáte sa na dovolenku a nosíte okuliare? Pribaľte si so sebou kontaktné šošovky! Nosenie kontaktných šošoviek v lete prináša veľa...
Zimná dovolenka? Jedine v kontaktných šošovkách
Pokiaľ nosíte okuliare a patríte k milovníkom zimných športov, uvítate možnosť športovať s kontaktnými šošovkami. Predovšetkým u...

Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku. Vďaka povrchovému napätiu povrchu kontaktnej šošovky, šošovka dokonale priľne k slznému filmu ktorý pokrýva rohovku. Kontaktné šošovky pomáhajú usmerniť svetelné lúče prichádzajúce do oka na sietnicu a vďaka tomu sa obraz zaostrí. Jednoducho povedané, kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky, ktoré využívajú ľudia s určitou zrakovou vadou a pomáhajú im zlepšovať videnie.

Kontaktnou šošovkou dnes dokážeme korigovať takmer každú refrakčnú chybu ako myopiu, hypermetropiu, astigmatizmus a presbyopiu. Taktiež je možné využiť kontaktné šošovky na zmenu farby očí alebo sa využívajú ako terapeutická pomôcka, napr. po refrakčných mikrochirurgických zákrokoch alebo pri ochoreniach ako keratokonus. Pri dodržiavaní určitých podmienok nosenia, kontaktné šošovky poskytujú bezpečný a efektívny spôsob ako korigovať očnú chybu.

Vďaka neustálemu vývoju, novým moderným materiálom, technológiám a prístrojom môže kontaktné šošovky už dnes nosiť takmer každý, dokonca deti s určitými očnými problémami nosia kontaktné šošovky. Jednou z najdôležitejších výhod kontaktných šošoviek je to, že pri pozeraní do strán nie je obmedzované periférne videnie ako v prípade okuliarov, nevadia vám žiadne okuliarové rámy, takže vás nič neobmedzuje. Taktiež pre ľudí s vyššou hodnotou refrakčnej chyby majú veľmi veľký estetický význam, lebo nemusia nosiť okuliare s hrubými sklami.

Eliminácia nosenia okuliarov je obzvlášť dôležitá pre športovcov, fotografov a ľudí, ktorí majú aktívny spôsob života. Dnes sú kontaktné šošovky vyrábané predovšetkým z mäkkých pružných materiálov, takže pri vhodne zvolenej kontaktnej šošovke nie je oko dráždené ako to bývalo v minulosti.

Pokiaľ uvažujete o nosení kontaktných šošoviek, najprv by ste mali navštíviť vášho kontaktológa, či už lekára alebo optometristu, ktorý urobí potrebné vyšetrenia a odporučí najvhodnejší typ kontaktných šošoviek na základe výsledkov merania ale aj vašich potrieb a požiadaviek.

Taktiež je potrebné si uvedomiť, že nosenie kontaktných šošoviek nesie aj určité riziká a to predovšetkým vtedy, keď nie sú dodržané správne pravidlá nosenia kontaktných šošoviek, hygiena a ďalšie. S týmito pravidlami by ste mali byť vždy zoznámení pri samotnej aplikácii šošoviek a pre bezproblémové nosenie šošoviek je aj potrebné dodržiavať pravidelné kontroly u oftalmológa.

Medzi najpredávanejšie, najobľúbenejšie a overené kontaktné šošovky na našom trhu patria produkty štyroch najväčších výrobcov šošoviek na svete.

Johnson & Johnson
1-day Acuvue Moist, 1-day Acuvue TruEye, 1-day Acuvue for Astigmatism, Acuvue Oasys, Acuvue Advance Plus, Acuvue Oasys for Astigmatism, Acuvue Bifocal, Acuvue 2 Colours

Ciba Vision/Alcon
Focus Dailies, Focus Dailies Toric, Focus Dailies Progressives, Dailies Aquacomfort Plus, Air Optix Aqua, Air Optix Aqua Night&Day, Air Optix for Astigmatism, Air Optix Aqua Multifocal, Freshlook Colors, Freshlook Colorblends, Freshlook Dimensions

Cooper Vision
Proclear 1-day, Proclear, Proclear Toric, Proclear Multifocal, Biofinity, Biofinity Toric, Biofinity Multifocal, Avaira, Frequency 55, Frequency XC, Frequency 55 Aspheric, Frequency XC, Frequency Toric, Frequency Multifocal

Bausch and Lomb
Soflens Daily Disposable, Soflens Daily Disposable for Astigmatism, Soflens 59, Soflens Toric, PureVision, PureVision Toric, PureVision Multifocal, PureVision 2 HD, PureVision 2 HD for astigmatism, Soflens Natural Colors

Aké kontaktné šošovky sú pre mňa najlepšie?

Puzdro na kontaktné šošovky

To aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás závisí od mnohých faktorov. Je to napríklad závislé na tom, v akom prostredí sa najčastejšie pohybujete, akú máte prácu, ako často kontaktné šošovky nosíte, akú refrakčnú poruchu potrebujete korigovať a ešte mnoho ďalších vecí ovplyvňuje výber vhodnej kontaktnej šošovky.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Kvapky do očí

Kvapky do očí - 3.0 out of 5 based on 1 vote

kvapkanie-do-ociOči sú dôležitým ľudským zmyslom. Sú veľmi citlivé na rôzne prostredia a často sa môžeme stretnúť s tým, že v zafajčených miestnostiach, pri počítači alebo v suchých miestnostiach, sú vaše oči podráždené a objavuje sa pocit sucha v očiach. Ak ste nositeľom kontaktných šošoviek, u vás sa tento problém môže objaviť ešte častejšie. Najoptimálnejším riešením tohto problému sú očné kvapky.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (1 Vote)

Čo je to kontaktná šošovka?

Kontaktná šošovka na prste

Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku. Vďaka povrchovému napätiu povrchu kontaktnej šošovky, šošovka dokonale prilne k slznému filmu ktorý pokrýva rohovku. Kontaktné šošovky pomáhajú usmerniť svetelné lúče prichádzajúce do oka na sietnicu a vďaka tomu sa obraz zaostrí. Jednoducho povedané, kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky, ktoré využívajú ľudia s určitou zrakovou poruchou a pomáhajú im zlepšovať videnie.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Neexperimentujte s expiráciou kontaktných šošoviek

Neexperimentujte s expiráciou kontaktných šošoviek - 4.0 out of 5 based on 1 vote

slecna-a-expiracia-sosoviekPotraviny a aj všetky ďalšie výrobky organického pôvodu majú stanovenú dobu expirácie. Expirácia značí časové obdobie, počas ktorého môžete tieto prípravky bez obáv používať. Preto je doba expirácie povinným údajom, ktorý musí byť vždy vyznačený na obale daného produktu. Po prekročení expieračnej lehoty (za predpokladu, že nebudete tento fakt brať na zreteľ a budete výrobok používať aj naďalej) sa môžu dostaviť drobné a neskôr aj závažné zdravotné komplikácie.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (1 Vote)

Kontakté šošovky a kozmetika – dodržujete všetky pravidlá?

Kontakté šošovky a kozmetika – dodržujete všetky pravidlá?

Prieskumy ukazujú, že až 78% žien, ktoré nosia kontaktné šošovky, aspoň raz denne používajú make-up.*  Patríte medzi ne? A poznáte pravidlá správneho líčenia? Viete, aké prípravky používať a čomu je dobré sa vyhnúť?  Pokiaľ si neviete svoj deň predstaviť bez riasenky, očných liniek a laku na vlasy, potom je nasledujúci článok určený práve pre vás.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Staráme sa o kontaktné šošovky

starame-sa-o-sosovkyDnes nosí kontaktné šošovky skoro každý. Prakticky všetci užívatelia kontaktných šošoviek kedysi dávno prešli krátkym zaškolením u svojho optometristu. Učili sa šošovky nasadzovať a vyberať ich pod dohľadom odborníka. Mnohokrát je tomuto nácviku venovaná až príliš veľká pozornosť. A často sa zabúda na to, že veľmi dôležitá je aj samotná starostlivosť o kontaktné šošovky. Poďme si spolu zrekapitulovať tie najdôležitejšie zásady týkajúce sa čistenia a starostlivosti o šošovky.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Dovolenka s kontaktnými šošovkami

Dovolenka s kontaktnými šošovkami DAILIES AquaComfort Plus - spokojná rodinka

Chystáte sa na dovolenku a nosíte okuliare? Pribaľte si so sebou kontaktné šošovky! Nosenie kontaktných šošoviek v lete prináša veľa výhod. Oproti klasickým okuliarom vám kontaktné šošovky poskytnú presnú zrakovú korekciu v celom zornom poli. Môžete ich ľubovoľne kombinovať so slnečnými okuliarmi a nemusíte kupovať tónovaný variant dioptrických skiel. Výhody, ktoré kontaktné šošovky poskytujú, oceníte predovšetkým pri letných športoch, šantení na pláži a na dovolenke.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Zaostrené na príslušenstvo ku kontaktným šošovkám

Zaostrené na príslušenstvo ku kontaktným šošovkám - 5.0 out of 5 based on 2 votes

puzdro-a-roztok-na-sosovkyUľahčite si život! Používajte príslušenstvo ku kontaktným šošovkám, ktoré vám zaistí hygienickejšiu manipuláciu s kontaktnými šošovkami. Jedná sa o nástroje, ktoré vám umožnia pohodlné skladovanie šošoviek. Postarajú sa o ľahšie nasadzovanie šošoviek na oko a o ich dezinfekciu. Medzi príslušenstvo možno zaradiť kozmetiku, ktorá pomáha s odstraňovaním nečistôt z oblasti rúk, antibakteriálne gély na ruky a na oči, očné kvapky, a mnohé ďalšie doplnky. Poďme si predstaviť tých najpoužívanejších pomocníkov.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

Zimná dovolenka? Jedine v kontaktných šošovkách

lyziarPokiaľ nosíte okuliare a patríte k milovníkom zimných športov, uvítate možnosť športovať s kontaktnými šošovkami. Predovšetkým u športov ako lyžovanie alebo snowboard, kedy je potrebné nosiť lyžiarske okuliare, sú kontaktné šošovky skvelým riešením.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Prekážajú vám v zime okuliare? Skúste kontaktné šošovky

sosovky-v-zimeNositelia okuliarov sa často rozhorčujú nad tým, aké je nosenie okuliarov v zime nepohodlné. Pri prechode zo zimy do tepla alebo naopak sa okuliare často zahmlievajú a studený vietor spôsobuje častejšie slzenie očí. Okuliare im taktiež vadia pri lyžovaní. Aj vás zaujíma ako sa podobných peripetií zbaviť? Riešenie je veľmi jednoduché. Postačí vám na to jeden pár kontaktných šošoviek.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Kontaktné šošovky pre deti

Kontaktné šošovky pre deti - 3.0 out of 5 based on 2 votes

deti-na-bicykliKontaktné šošovky nie sú navonok viditeľné, s kontaktnými šošovkami môžete športovať, kontaktné šošovky sa nedajú zlomiť. Zdá sa, že kontaktné šošovky sú preto ideálnou voľbou pre deti. A aká je skutočnosť? Aké sú výhody a nevýhody používania kontaktných šošoviek u detí? Je vaše dieťa pripravené na kontaktné šošovky? A aké šošovky si vybrať?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)

Pália vás oči pri nosení kontaktných šošoviek?

Pálenie očí pri nosení kontaktných šošoviekVýrobcovia kontaktných šošoviek sa dnes zameriavajú predovšetkým na zlepšenie priľnavosti šošoviek k oku. Vaše oči často ani nespoznajú, že sa na ich povrchu nachádza cudzorodý predmet. Šošovky teda môžete pohodlne nosiť počas celého dňa bez toho, že by ste ich na oku cítili. Avšak občas sa niektorým z nás prihodí, že sa po nasadení šošovky na oko dostaví nepríjemné pálenie v očiach. Zaujíma vás, čo je možnou príčinou tohto javu?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Materiály kontaktných šošoviek

Materiály kontaktných šošoviek - 1.0 out of 5 based on 1 vote

kontaktne-sosovky-3Materiály, z ktorých sú kontaktné šošovky vyrobené prešli v priebehu vývoja výraznými zmenami. Tak, ako sa zmenila štruktúra kontaktných šošoviek, v závislosti od získavania nových poznatkov v oblasti predného segmentu oka a rozvoja požiadaviek vedy týkajúcich sa flexibility, priedušnosti a výroby. Rovnako tak sa pristúpilo aj k hľadaniu progresívnych riešení individuálnych problémov. Rozvoj nových pokrokových materiálov stále napreduje, ale o rohovkovom metabolizme kontaktných šošoviek sa uvažuje len v teoretickej rovine.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)

Typy farebných kontaktných šošoviek

zelena-farebna-kontaktna-sosovkaKrycie kontaktné šošovky slúžia k prekrytiu prirodzenej farby dúhovky. Použitím tónovacích kontaktných šošoviek dochádza k zvýrazneniu pôvodnej farby oka, respektíve k jeho rozjasneniu.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Kontaktné šošovky a alergie

Kontaktné šošovky a alergie - 4.0 out of 5 based on 1 vote

Alergie a kontaktné šošovkyV hlavnej sezóne alergií sa niektorí nositelia kontaktných šošoviek vracajú k používaniu okuliarov. Aký býva dôvod? Začínajú ich nadmerne svrbieť, páliť a rezať oči. Majú neustále pocit, akoby mali v oku cudzie teleso – napr. piesok a prach. Pritom stačí dodržiavať základné hygienické pravidlá a kontaktné šošovky môžete bez problémov nosiť takmer bez prestania po celý rok.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

Základné typy roztokov na kontaktné šošovky

typy-roztokov-na-kontaktne-sosovkyPeroxidové roztoky - Ide väčšinou o 3%ný roztok peroxidu vodíka. Reakcia sa spúšťa buď za pomoci katalytickej doštičky umiestnenej už priamo na dne puzdra dodávaného s roztokom (vysoké puzdro s košíčkami) – napr. roztok H2O2 či AO SEPT PLUS – alebo za pomoci tabletky. Peroxidový systém čistenia je bezpochyby najefektívnejším a najzdravším spôsobom ošetrovania kontaktných šošoviek.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Hydrogelové kontaktné šošovky

kontaktne-sosovky-mokreHydrofilné gely sú v zásade polyméry, ktoré obsahujú vysoké percento vody. Každá makromolekula je kombinovaná v priestorovej štruktúre chemickej väzby, čo zaručuje rozmerovú stabilitu a nerozpustnosť. Množstvo hydrofilných monomérov umožňuje tvorbu celého radu gelov s rôznymi vlastnosťami.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Peroxidové roztoky na kontaktné šošovky

peroxidovy-roztokStarostlivosť o kontaktné šošovky sa v súčasnej dobe prevádza buď viacúčelovými roztokmi alebo peroxidovými systémami (napr. AoSept Plus, H2O2, BlueSept, Oxysept atp.) V tomto krátkom článku by sme sa radi zamerali na princíp čistenia kontaktných šošoviek pomocou peroxidových systémov. Napriek tomu sú peroxidové roztoky omnoho efektívnejšie pri čistení a dezinfekcii kontaktných šošoviek, ich spotreba je oproti bežným roztokom zanedbateľná.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Ako sa vyvíjali silikón-hydrogelové kontaktné šošovky?

Ako sa vyvíjali silikón-hydrogelové kontaktné šošovky? - 0.0 out of 5 based on 1 vote

kontaktna-sosovka-1Ťažkosti súvisiace so skombinovaním silikónovej gumy s typickým hydrogel-formujúcim monomerom predstavovali prvú závažnejšiu prekážku v rozvoji silikón-hydrogelových kontaktných šošoviek. Prvá možnosť, ktorá zíde na myseľ je kombinácia HEMA s TRIS, monomerom používaným pri príprave RGP materiálov určených na výrobu šošoviek. Avšak kombinácia hydrofóbneho TRIS-u s hydrofilnou HEM-ou a následná hydratácia produktu predstavuje rovnaké ťažkosti ako pokusy skombinovať olej s vodou v snahe vytvoriť opticky čistý produkt.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.50 (1 Vote)

Prečo neprenášať kontaktné šošovky

preco-neprenasat-kontaktne-sosovkyNa povrch kontaktných šošoviek se naleptávajú usadeniny, čo okrem znižovania pohodlia vedie k znižovaniu priepustnosti kyslíka. Vnímanie pohodlia je individuálne, ale zdravotné riziká prenášania sú pre každého rovnaké.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Tvrdé kontaktné šošovky

sosovka-na-prsteV súčasnosti je nosenie tvrdých kontaktných šošoviek na ústupe. Výnimku tvoria Spojené štáty, Veľká Británia a Nemecko, kde sa stále používajú pomerne často. Tvrdé kontaktné šošovky sú v prvom rade indikované ako terapeutické šošovky pri ochoreniach očnej rohovky, ako napríklad keratokonus.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Neznesiem kontaktné šošovky

Neznesiem kontaktné šošovkyObčas sa stretávame s názorom ľudí, ktorí nám tvrdia, že kontaktné šošovky v očiach neznesú. Dotazy z našej strany temer vždy komunikáciu privedú k jednej z troch príčin:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Ortokeratologické kontaktné šošovky a ortokeratológia

optotyp-s-puzdrom-na-sosovkyOrtokeratológia sa zaoberá úpravou tvrdých kontaktných šošoviek v rámci potreby zmeniť tvar rohovky. Táto metóda sa využíva u krátkozrakých pacientov, ktorý používajú tvrdé kontaktné šošovky. Kontaktné šošovky sa nosia v noci, kedy môže dôjsť k miernemu upraveniu zakrivenia rohovky. Počas dňa pacienti používajú na korekciu spočiatku bežné kontaktné šošovky, kým sa tvar rohovky neupraví.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Čo je biofilm na povrchu kontaktných šošoviek?

Čo je biofilm na povrchu kontaktných šošoviek? - 5.0 out of 5 based on 2 votes

biofilm-na-sosovkeBiofilm je tenká vrstva mikróbov na povrchu rôznych predmetov. Mikrobiálne spoločenstvá, ktoré označujeme ako biofilm, bežne nachádzame predovšetkým vo vodnom prostredí, na povrchu pôdy, atď. Biofilmy sa využívajú pri biologickom čistení odpadových vôd.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

Kontaktné šošovky na predĺžené nosenie

spanokKontaktné šošovky na predĺžené nosenie sú typom kontaktných šošoviek, ktoré je možné nosiť dlhšiu dobu bez toho, aby ste si ich na noc museli vybrať z oka. Pre veľa ľudí je dôležité, aby mohli každé ráno vstať z postele a nemuseli si vkladať kontaktné šošovky. Platí to najmä v prípade, ak ste stredne alebo silne krátkozraký a bez okuliarov nie ste schopný zájsť do kúpelne alebo kuchyne.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Kúpanie s kontaktnými šošovkami

Kúpanie a kontaktné šošovkyMôžem sa kúpať s kontaktnými šošovkami? Áno, ale iba pri dodržaní správnych zásad. Aké sú riziká pri kúpaní? Pri kontakte oka s vodou hrozí vznik infekcie alebo v extrémnom prípade vyplavenie šošovky z oka.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Mäkké kontaktné šošovky

kontaktna-sosovka-3V dnešnej dobe sú mäkké kontaktné šošovky najčastejšie používaným druhom šošoviek. Viac ako 90% nositeľov kontaktných šošoviek používa mäkké kontaktné šošovky. Je to predovšetkým vďaka ich perfektnej znášanlivosti, jednoduchému zaobchádzaniu, novým materiálom a čoraz lepšej cene. V súčasnosti mäkké kontaktné šošovky dokážu korigovať takmer akúkoľvek refrakčnú poruchu.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Ako prebieha aplikácia kontaktných šošoviek

aplikacia sosovky 1Kontaktné šošovky sú bezprostredne priložené na povrch oka a pri nesprávnom používaní môžu oko poškodiť. Aby k tomu nedochádzalo, musí každej aplikácii kontaktných šošoviek predchádzať podrobné vyšetrenie na nákladných a presných prístrojoch, s ktorými môžu manipulovať iba špecialisti (kontaktológovia). Iba oni sú na základe svojho vzdelania a skúseností schopní zhodnotiť stav oka a vhodnosť konkrétneho typu kontaktnej šošovky.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Vyberanie kontaktných šošoviek z očí

vyberanie-kontaktnych-sosoviekPre väčšinu nových používateľov kontaktných šošoviek je jednoduchšie odstránenie ako vkladanie šošovky. Zvyknite si vždy ako prvú odstrániť kontaknú šošovku z rovnakého oka, aby nedošlo k zámene šošoviek. Pred manipuláciou si dôkladne umyte ruky. Kontaktné šošovky je lepšie odstrániť skôr ako si zmyjete make-up.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

UV žiarenie a kontaktné šošovky

UV žiarenie a kontaktné šošovky - 4.0 out of 5 based on 1 vote

uv kontaktne sosovkyVšetci vedia, že dlhodobý pobyt na slnku môže poškodiť pokožku. Vaše oči sú v skutočnosti rovnako tak náchylné k poškodeniu UV žiarením ako vaša koža. Je klinicky dokázané, že dlhodobé vystavenie vašich nechránených očí slnečnému žiareniu môže poškodiť povrch oka a jeho vnútorné štruktúry. Tieto negatívne účinky sa navyše kumulujú. Čím dlhšie sú vaše oči vystavené UV žiareniu, tým väčšie je riziko vzniku očných ochorení a chorôb očí spojených s vekom.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

Nasadzovanie kontaktných šošoviek do oka

nasadzovanie-kontaktnej-sosovkyJednotlivé kontaktné šošovky sú samostatne uložené v blistroch (plastových púzdrach) so sterilným roztokom na kontaktné šošovky a majú zapečatený kryt - nikdy nepoužívajte kontaktné šošovky z poškodených alebo už otvorených blistrov! Potraste púzdrom, aby sa šošovka v sterilnom roztoku uvoľnila a dala sa ľahko vybrať. Následne strhnite fóliu z blistra.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Ako vyberať farebné kontaktné šošovky?

hneda-farebna-sosovkaNa Slovensku je stále výraznejší trend nosenia módnych farebných šošoviek. Už ste nad nimi tiež premýšľali? Páčia sa vám, ale neviete podľa čoho si takéto šošovky vybrať? Akú farbu a aké šošovky. To sú základné otázky s ktorými si najmä pred prvým nákupom lámeme hlavu. Čím sa teda pri vyberaní riadiť? Hlavne by sme si mali rozmyslieť z akého dôvodu chceme farebné šošovky kúpiť, pre akú príležitosť a s tým súvisiaci, aký výrazný efekt hľadáme.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Tórické kontaktné šošovky

Tórické kontaktné šošovky - 1.0 out of 5 based on 1 vote

vysetrenie-zrakuNízky a stredný astigmatizmus je možné u pacienta čiastočne korigovať zvýšenou snahou o akomodáciu. To však môže napokon viesť k astenopickým ťažkostiam, najmä ak zvýšená akomodácia zlepšuje videnie. U detí môže nekorigovaný astigmatizmus so šikmými osami viesť k strnutiu šije a skolióze kvôli skonu hlavy.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)

Môžem sa s kontaktnými šošovkami líčiť?

Môžem sa s kontaktnými šošovkami líčiť? - 4.0 out of 5 based on 1 vote

licenieViete si predstaviť, že by bolo líčenie pomocou make-upu nositeľom kontaktných šošoviek zakázané? V takom prípade by kontaktné šošovky nikdy neboli natoľko obľúbené ako je tomu v súčasnosti. Dobrou správou je, že permanentné farbenie a ani tzv permanentný make-up kontaktným šošovkám nevadí.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

Vlastnosti materiálov kontaktných šošoviek

kontaktne-sosovky-1Akými vlastnosťami by sa mali vyznačovať materiály, z ktorých sú vyrobené kontaktné šošovky? Keďže kontaktné šošovky patria medzi optické pomôcky, ktoré sa zavádzajú priamo do oka pričom dochádza ku kontaktu s rohovkou, tak musia byť splnené prísne kritéria týkajúce sa vlastností materiálu, z ktorého sú šošovky vyrobené. Kontaktná šošovka musí byť bezpečná pre oko a pohodlná pri nosení. Z toho dôvodu sa kladie značný dôraz na materiály a ich výrobu tak, aby disponovali nasledujúcimi vynikajúcimi vlastnosťami.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Správna aplikácia kontaktných šošoviek je dôležitá

vysetrenie-zraku-2Kontaktné šošovky v dnešnej dobe predstavujú veľmi jednoduchý a pohodlný spôsob ako korigovať vašu refrakčnú chybu, alebo ak sa chystáte na večierok, spoločenskú akciu alebo chcete čiastočne zmeniť svoj vzhľad, môžete siahnuť po farebných kontaktných šošovkách. Skôr ako si kontaktné šošovky kúpite, nemali by ste zabudnúť na jednu dôležitú vec: nikdy nekupujte kontaktné šošovky bez vstupnej prehliadky u vášho očného špecialistu.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Prečo je správny výber kontaktných šošoviek dôležitý?

bolest-ociKontaktné šošovky v súčasnosti predstavujú veľmi jednoduchý a pohodlný spôsob ako upraviť refrakčnú poruchu. Ak plánujete večierok, spoločenskú akciu, alebo ak chcete zmeniť časť vášho vzhľadu, môžete siahnuť po farebných kontaktných šošovkách.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Jednodňové kontaktné šošovky

kontaktna-sosovka-2Pokiaľ nosíte kontaktné šošovky alebo o ich nosení uvažujete a vaším očiam chcete dopriať čo najväčší komfort a beriete ohľad aj na zdravotné hľadisko, tak ideálnou voľbou sú pre vás jednodňové kontaktné šošovky. Stále väčšie percento nositeľov kontaktných šošoviek na celom svete prechádza na tento spôsob nosenia a postupne zisťujú, že je to naozaj to najlepšie, čo môžu pre svoje oči a pre seba urobiť.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Reklamácia kontaktných šošoviek

hadka-reklamaciaV prvom rade je dôležité povedať, že reklamácia kontaktných šošoviek nie je možná, ak šošovky boli kúpené bez porady s očným lekárom a nesedia vám - nie sú odskúšané odborníkom. Môžeme to prirovnať k liekom, ktoré vám nepredpísal lekár a spôsobia vám problémy. V takýchto prípadoch príčinou pravdepodobne nie je zlá šošovka, ale zle zvolené parametre, materiál atď.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Priepustnosť kontaktných šošoviek pre kyslík

kontaktna-sosovka-1Kontaktológovia sa domnievajú, že priepustnosť kontaktných šošoviek pre kyslík, je jednou z hlavných podmienok, pre ich úspešnú aplikáciu. Vedecké štúdie sa zhodujú na tom, že počet nežiaducich účinkov spôsobených chronickou hypoxiou (nedostatkom kyslíku) rohovky klesá s rastúcou kyslíkovou priepustnosťou materiálov kontaktných šošoviek.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Uvažujete o kúpe kontaktných šošoviek?

okuliare-neprosimKontaktné šošovky boli vyrobené ako úžasný vynález pre potrebu ľudí s cieľom nájsť alternatívu k okuliarom a priniesť zlepšenie v podobe skvelého zdravotníckeho doplnku. Takmer 40% populácie potrebuje nejakú formu korekcie zraku. S kontaktnými šošovkami môže byť toto percento obmedzené čímkoľvek, či už vzhľadom, životným štýlom alebo cvičením.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Mýty o kontaktných šošovkách

Mýty o kontaktných šošovkách - 4.7 out of 5 based on 3 votes

kontaktne-sosovky-2 Súčasné kontaktné šošovky sú modernou alternatívou korekcie zraku. Sú veľmi pohodlné pri nosení, ľahko sa s nimi manipuluje a pozitívne zmenili život už miliónom svojich nositeľov. Nosením kontaktných šošoviek sa zaradíte do spoločnosti aktívnych ľudí používajúcich tento moderný spôsob korekcie zraku. Užite si s priateľmi pohodlie na večierkoch, slobodu pri športe a eleganciu, keď idete s niekým na večeru. S kontaktnými šošovkami budete vyzerať inak - skúste to.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.83 (3 Votes)

História kontaktných šošoviek

kontaktna-sosovka-4Najčastejším dôvodom, prečo pacienti vyhľadávajú oftalmologickú staroslivosť je zlepšenie zrakovej ostrosti. Odhady naznačujú, že okolo 50% americkej, európskej a ázijskej populácie využíva určitú formu refrakčnej korekcie. Navyše v dôsledku starnutia zraku (presbyopia), takmer každý človek s narastajúcim vekom ocení možnosti výhod korekcie videnia optickými pomôckami. Kontaktné šošovky sa používajú predovšetkým na neutralizáciu refrakčnej poruchy už viac ako sto rokov, ale náležité klinické úspechy dosiahli len v uplynulých desaťročiach.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Kupujeme kontaktné šošovky cez internet

nakupovanie-s-notebookomInternet je fenomén dnešnej doby a stále viac ľudí ho začína využívať aj na nakupovanie. Kúpiť si dnes cez internet elektroniku, knihy alebo kozmetiku je už dnes samozrejmosťou, ale rastie počet ľudí, ktorí začínajú využívať internet na nákup takých produktov ako sú práve kontaktné šošovky.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Kontraindikácie pri nosení kontaktných šošoviek

bolest-ociPred použitím akejkoľvek kontaktnej šošovky určenej pre účely optickej korekcie, alebo len ako estetického doplnku, poprípade terapeutickej pomôcky je dôležité zhodnotiť motiváciu pacienta, potreby korekcie zraku, optickú a lekársku anamnézu a ďalšie atribúty. Nemotivovaní pacienti majú tendenciu nedodržiavať predpísané metódy a správnu starostlivosť o kontaktné šošovky. Riziko možných komplikácii je tak väčšie.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Pri zľavách kontaktných šošoviek buďte opatrní

zlavaVäčšina z nás sa snaží ušetriť kde sa dá a keď na množstve výkladov vidíte nápisy, že ponúkajú obrovské zľavy, tak je to určite veľmi lákavé. Treba si však uvedomiť, že je rozdiel keď si kupujete oblečenie a keď si kupujete kontaktné šošovky. Nie sú to lacné záležitosti, ale taktiež ide predovšetkým o váš zrak. Takže pri zľavách kontaktných šošoviek buďte skutočné opatrní!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Výhody kontaktných šošoviek

zena-s-usmevomFunkčné výhody kontaktných šošoviek sú cenené hlavne v oblastiach ako šport, práca vo vlhkom prostredí a taktiež v zamestnaniach a činnostiach, kde by okuliare mohli byť nepohodlné, prípadne mohli prekážať v mnohých ďalších prípadoch. Kontaktné šošovky poskytujú estetické výhody,  nemenia vzhľad a výzor osoby, ktorá ich nosí.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Kontaktné šošovky na šport

plazovy-futbalPre športovcov sa otvára možnosť absolvovať akúkoľvek športovú disciplínu aj napriek značnej refrakčnej vade, tak ako emetrop (človek bez refrakčnej vady). Kontaktné šošovky majú oproti okuliarom množstvo výhod, predovšetkým mechanicky neprekážajú a neobmedzujú žiadne pohyby, kontakty, činnosti atď. Nie sú svojou konštrukciou nebezpečné ani pre svojho nositeľa ani pre jeho okolie.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Riziká nosenia farebných kontaktných šošoviek

zavrete-okoPri kúpe farebných kontaktných šošoviek by ste mali vždy zvážit riziká a problémy, ktoré môžu pri nosení farebných šošoviek vzniknúť. Farba, ktorá je používaná v týchto typoch šošoviek, je vlastne chemikália, ktorá sa môže postupne uvoľňovať a môže spôsobiť začervenanie oka alebo v horšom prípade alergické reakcie. Taktiež znižuje priepustnosť pre kyslík a tým dochádza zníženej výžive rohovky.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Kontaktné šošovky pre vodné športy

vodny-sportNajkomplikovanejší je výber šošoviek na vodné športy. Tu je potrebné zvážiť množstvo okolností, posúdiť charakter športu, skúsenosti športovca s kontaktnými šošovkami, jeho nároky a dobu použitia vo vode. Najjednoduchší výber je pre plavcov na kratšie trate, ktorý väčšinou používajú krycie plavecké okuliare. U nich môžeme zvoliť šošovky, ktoré používajú v bežnom živote.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Najnovšie články

Krátkozrakosť a trávenie voľného času

Krátkozrakosť a trávenie voľného času

Britskí vedci zistili nárast výskytu krátkozrakosti u školopovinných detí až o 13% oproti ...

Okuliare k počítaču? Liek pre tých, ktorí majú „problémy s očami“ len pred monit…

Okuliare k počítaču? Liek pre tých, ktorí majú „problémy s očami“ len pred monitorom

Stačia tri hodiny denne a problém je tu, aj keď inak máte zrak v poriadku a netrpíte žiadnou oč...

Operácia očí laserom

Operácia očí laserom

Operácia očí prináša pomoc ľuďom, ktorý túžia po lepšom zraku bez okuliarov. Slovo laserová operácia...

Aké kontaktné šošovky sú pre mňa najlepšie?

Aké kontaktné šošovky sú pre mňa najlepšie?

To aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás závisí od mnohých faktorov. Je to napríklad závi...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Najčastejšie ochorenia oka

Najčastejšie ochorenia oka

Zrak je náš najdôležitejší zmysel, vďaka ktorému vnímame až 80% informácií z okolitého prostredia. O...