Operácia očí

operacia-oka-1Očná chirurgia je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich typom chirurgických zákrokov vôbec. Či už z hľadiska nových poznatkov, ale predovšetkým z hľadiska nových moderných prístrojov, je možné v súčasnosti vyriešiť o mnoho viac komplikácii spojených so zrakom, očami a videním všeobecne. Vďaka novým mikrochirurgickým metódam a najnovším technickým vymoženostiam dochádza k zásadným zmenám prístupu k liečbe niektorých očných ochorení a refrakčných porúch, ktoré sú najčastejšou príčinou zhoršeného videnia.

Súvisiace odkazy

Odporúčané odkazy

Najnovšie články

Vyriešte dioptrickú chybu navždy a užite si leto
Leto je v plnom prúde a my si užívame radovánok, ktoré nám toto ročné obdobie ponúka. Jazda na bicykli, kolieskových korčuliach, kúpanie...
Možné operačné a pooperačné komplikácie pri LASIK
Žiadny operačný zákrok nie je nikdy stopercentný a aj v prípade operácie LASIK môžu nastať rôzne komplikácie. Metóda operácie oka LASIK...
Priebeh operácie LASIK
Operácia LASIK prebieha v dvoch fázach za prísnych sterilných podmienok. Operácia sa vykonáva ambulantne. Pred operáciou LASIK sa do očí...
PRK - Fotorefrakčná keratektómia
Fotorefrakčná keratektómia (PRK – z anglického názvu photorefractive keratectomy) je laserový zákrok používaný ku korekcii nízkej a...
LASEK - laserová operácia očí
LASEK je laserový zákrok používaný ku korekcii krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu. Je to relatívne nová metóda, ktorá kombinuje...

Možností korekcie takýchto porúch je v súčasnosti niekoľko. Chirurgický zákrok vám umožní riešiť problémy s očnými ochoreniami, akými sú napríklad katarakta, glaukóm, keratokonus, alebo sa zbaviť najčastejších refrakčných porúch ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a čiatočne aj presbyopia.

Na základe typu ochorenia, veľkosti a druhu dioptrickej poruchy, veku, hrúbky rohovky, šírky zornice, stavu šošovky a sietnice, ale aj nárokov a potrieb každého pacienta je nutné zvoliť individuálne tú najvhodnejšiu metódu chirurgického zákroku. Každá operácia oka však so sebou prináša určité riziká a sú pacienti, ktorí nie sú z určitého dôvodu vôbec vhodní na takéto typy zákrokov.

Najbežnejším typom chirurgických zákrokov v rámci očného lekárstva sú refrakčné korekcie zraku, kde jednoznačne najčastejším typom zákroku je laserová operácia oka. Existuje niekoľko typov laserových operácií a vždy je na konkrétnom chirurgovi, ktorý typ zvolí. Zo širokej škály chirurgických zákrokov pre korekciu refrakčných porúch sú najčastejšie používané metódy laserovej refrakčnej chirurgie, vnútroočné chirurgické operácie, kombinácia laserovej a vnútroočnej chirurgie a metódy incíznej chirurgie. Medzi tieto zákroky patria LASIK, LASEK, PRK a najnovšie sú to femto LASIK a Epi LASIK.

Okrem laserových zákrokov, ktoré sa najčastejšie využívaju pre odstránenie refrakčnej chyby existuje množstvo ďalších operačných zákrokov, ktoré sú už ale vo väčšine prípadoch robené z dôvodu ochorenia alebo inej patologickej zmeny, poprípade z estetických dôvodov. Medzi také patria operácia šedého zákalu, operácie rohovky a sietnice, operácie očných viečok a mnohé ďalšie, ktoré už však nie sú také časté.

Pri každom operačnom zákroku však môžu nastať rôzne komplikácie či už počas operácie a alebo po operácii. Zvýšenú opatrnosť treba venovať pooperačným opatreniam a to tak, aby sa predišlo vzniku infekcie, ktoré sú ale väčšinou dobre liečiteľné. Čím menej komplikácii sa však po operácii vyskytne, tým je to samozrejme pre pacienta ideálnejšie a menej strsujúce. Väčšina operácií očí prebieha ambulantne a pacient je pri tomto zákroku plne pri vedomí. Povrch oka je dokonale znecitlivený anestetickými kvapkami. U prevažnej časti pacientov je možné dosiahnuť uspokojivého výsledku jedným zákrokom.

Vyriešte dioptrickú chybu navždy a užite si leto

operacia oci - korekcia zrakuLeto je v plnom prúde a my si užívame radovánok, ktoré nám toto ročné obdobie ponúka. Jazda na bicykli, kolieskových korčuliach, kúpanie v mori, volejbal alebo práca na záhrade… Môže sa však nejaká prekážka, ktorá inak radostné chvíle plné pohody spoľahlivo otrávi. Určite to tiež poznáte. Napríklad oči podráždené z kontaktných šošoviek alebo nepraktické okuliare, ktoré neustále prekážajú pri športe i pri vode. Máme pre vás ale skvelé riešenie, vďaka nemu si už budete môcť užívať radovánky nielen letné bez obmedzenia!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

PRK - Fotorefrakčná keratektómia

Fotorefrakčná keratektómia (PRK – z anglického názvu photorefractive keratectomy) je laserový zákrok používaný ku korekcii nízkej a strednej krátkozrakosti a astigmatizmu. V niektorých špeciálnych prípadoch môže byť použitá aj ku korekcii vyššej krátkozrakosti.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Možné operačné a pooperačné komplikácie pri LASIK

Možné operačné a pooperačné komplikácie pri LASIK - 4.0 out of 5 based on 1 vote

bolest-ociŽiadny operačný zákrok nie je nikdy stopercentný a aj v prípade operácie LASIK môžu nastať rôzne komplikácie. Metóda operácie oka LASIK so sebou prináša vyššie riziko pooperačných komplikácií, súvisiace hlavne s tvorbou rohovkovej lamely. Ďalšie komplikácie môžeme rozdeliť na komplikácie počas operácie a laserovaní a na komplikácie pooperačné.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (1 Vote)

LASEK - laserová operácia očí

LASEK - laserová operácia očí - 4.5 out of 5 based on 2 votes

LASEK je laserový zákrok používaný ku korekcii krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu. Je to relatívne nová metóda, ktorá kombinuje výhody metódy LASIK a metódy PRK. Jeho veľkou výhodou je to, že sa jedná o neinvazívny zákrok bez rezu do rohovkového tkaniva a teda o zákrok technicky jednoduchší. Používa sa predovšetkým u ľudí, ktorých rohovka je buď príliš tenká, alebo príliš plochá.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (2 Votes)

Priebeh operácie LASIK

Priebeh operácie LASIK - 5.0 out of 5 based on 1 vote

priebeh lasikOperácia LASIK prebieha v dvoch fázach za prísnych sterilných podmienok. Operácia sa vykonáva ambulantne. Pred operáciou LASIK sa do očí kvapkajú mydriatiká a pacient dostane liek na upokojenie. V priebehu zákroku pacient leží na pohodlnom lôžku, spustený pod prístroj a sleduje červený fixačný bod. Ku znecitliveniu sa používajú anestetické kvapky. Očný chirurg prilepí riasy oka lepiacou páskou ku koži, aby pri operácii nevadili. Pod viečka sa umiestni rozvierač, ktorý bráni žmurkaniu v priebehu operácie.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Najnovšie články

Aké kontaktné šošovky sú pre mňa najlepšie?

Aké kontaktné šošovky sú pre mňa najlepšie?

To aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás závisí od mnohých faktorov. Je to napríklad závi...

Čo je to kontaktná šošovka?

Čo je to kontaktná šošovka?

Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval pre...

Ic! berlin - ručné robené bezskrutkové okuliare

Ic! berlin - ručné robené bezskrutkové okuliare

Farebné, žiarivé a lesklé. Rovnako ako dúha. Takmer tak dobré až je to pravda. Rovnako ako naše...

Aké dioptrické okuliare (okuliarové rámy a šošovky) si vybrať?

Aké dioptrické okuliare (okuliarové rámy a šošovky) si vybrať?

Dnes už ani korekcia zraku nemusí predstavovať neriešiteľnú prekážku. Samozrejme, že okuliare už exi...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie ochorenia oka

Najčastejšie ochorenia oka

Zrak je náš najdôležitejší zmysel, vďaka ktorému vnímame až 80% informácií z okolitého prostredia. O...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...