Pri zľavách okuliarov buďte opatrní

zlavaVäčšina z nás sa snaží ušetriť kde sa dá a keď na množstve výkladov vidíte nápisy, že ponúkajú obrovské zľavy, tak je to určite veľmi lákavé. Treba si však uvedomiť, že je rozdiel keď si kupujete oblečenie a keď si kupujete slnečné okuliare alebo dokonca dioptrické okuliare. Nie sú to lacné záležitosti, ale taktiež ide predovšetkým o váš zrak. Takže pri zľavách buďte naozaj opatrní.

Ak dostávate zľavu ako stály zákazník určitej optiky, tak je to väčšinou dôkaz, že si vás ako zákazníka vážia a chcú si vás udržať. Takéto zľavy sú na mieste a sú pre zákazníka výhodné, ale väčšinou nedosahujú viac ako 20%. Ak sú zľavy vyššie a ponúkajú vám ich v optike kde ste ešte nikdy neboli, tak buďte opatrný. Samozrejme, že nie vždy v tom musí byť nejaký háčik, ale bohužiaľ to tak často krát býva.

Zľavy na slnečné okuliare a dioptrické rámy

Tak ako oblečenie, aj slnečné okuliare alebo dioptrické rámy podliehajú módnym trendom a každú sezónu dizajnéri a výrobcovia prichádzajú s novými kolekciami. Práve obdobie, kedy predajcovia prechádzajú na novú kolekciu je ideálne na využitie väčších zliav, keďže je nutné zbaviť sa staršieho tovaru. Takéto zľavy sú veľmi bežné a oplatí sa ich využiť. Treba však rátať s tým, že tie najlepšie a najpredávanejšie modely už pravdepodobne budú vypredané.

Okrem sezónnych výpredajov ponúkajú niektoré optiky veľké zľavy aj počas celého roka. V podstate majú zlacnený tovar stále. Ak ste typom človeka, ktorému ide predovšetkým o zľavu, tak sa asi necháte zlákať. Ak by ste si však podrobnejšie pozisťovali ceny konkrétnych modelov v rôznych optikách, tak zistíte, že ten istý model so zľavou môže vyjsť niekedy ešte drahšie ako v inej optike bez akejkoľvek zľavy.
Je tiež dobré dávať si pozor na kvalitu kupovaných slnečných okuliarov alebo okuliarových rámov, pretože po zľave môže byť konečná cena veľmi prijateľná, ale len za cenu nízkej kvality. Takéto modely sú často krát nakupované v obrovských množstvách za veľmi smiešne ceny od ázijských výrobcov a sú na ne dávané extrémne veľké marže, čo je potom pre predajcu výhodné aj za cenu toho, že vám dá veľkú zľavu. Problém však nastane vtedy, ak sa niečo pokazí a je problém s reklamáciou.

V neposlednej rade si treba dať pozor, či zlacnený tovar je naozaj originál, alebo len lacná kópia. Dnes už nájdete naozaj dokonalé kópie modelov tých najvýznamnejších svetových výrobcov a je veľmi ťažké pre laika poznať rozdiel. Preto si vždy skontrolujte, či je na danom modely jeho číslo, farba, výrobca a parametre veľkostí. Taktiež väčšina významnejších výrobcov dáva ku každému modelu certifikát a doplnky ako puzdro poprípade handričku na čistenie. Pokiaľ to bude napodobenina, tak nič z toho asi nedostanete.

Okuliarové sklá s veľkou zľavou

V poslednej dobe sa určite aj vy často krát stretávate s tým, že niektoré optiky ponúkajú na okuliarové sklá zľavy až 50% poprípade ich máte pri kúpe rámu dokonca zadarmo. Pri kúpe okuliarových skiel buďte veľmi opatrní a dobre si overte, aké okuliarové sklá kupujete. Ak je zľava na sklá väčšia ako 20 – 30 percent, tak väčšinou bude niekde malý háčik. Treba si uvedomiť, že pre väčšinu optík sú práve okuliarové šošovky najväčším zdrojom príjmov a keď vám dajú zľavu napr. 50%, tak sklá v podstate predávajú bez zisku, dokonca so stratou.

A tu si treba položiť otázku, ako si to môžu dovoliť. Odpoveď vo väčšine prípadov bude znieť – nemôžu.

Dôvody, prečo sú niektoré optiky schopné takéto zľavy a akcie ponúknuť a navyše na tom ešte zarobiť, budú dva. Prvý je ten, že príliš nadsadia pôvodnú cenu okuliarových skiel a spoliehajú na to, že zákazník je spokojný, keď dostane veľkú zľavu a v podstate ani nerieši konečnú cenu. Aj keď sa to nezdá, ale takých zákazníkov je naozaj veľa. V takomto prípade je dobré si zistiť cenu konkrétnych skiel aj v inej predajni a často krát zistíte, že v ďalšej optike nájdete cenu daných skiel bez zľavy skoro takú istú alebo len o niečo vyššiu ako v optike, kde vám bola ponúknutá veľká zľava. Platí tu v podstate to isté ako pri kúpe slnečných okuliarov alebo okuliarových rámov.

Druhým dôvodom je, že v zľavách a akciách sú ponúkané sklá s veľmi zlou kvalitou, ktoré majú veľmi nízke nákupné ceny a predajca si na nestanoví obrovské marže. V takomto prípade naozaj na sklách ušetríte značnú čiastku, ale je otázka, či po pár dňoch nepôjdete kupovať nové okuliare, pretože cez tie zlacnené dobre nevidíte. Týka sa to predovšetkým multifokálnych skiel. V tomto prípade je dobré zistiť si presný názov a typ ponúkaného skla a predovšetkým výrobcu a overiť si jeho spoľahlivosť.

Môžete si samozrejme obísť niekoľko optík a informovať sa na daný typ skiel. V dobrej optike vám určite budú vedieť povedať, či daný typ skla a výrobca je kvalitný a bežné cenové relácie skiel daného výrobcu. Je však pravda, že pokiaľ si okuliare nekupujete v danej optike, tak nemusia byť veľmi ochotný takéto informácie podávať. Veď ide o konkurenciu. Druhá možnosť ako si overiť kvalitu daného skla je internet. Tam určite nájdete dostatok informácii o produkte ale predovšetkým o konkrétnych výrobcoch. Ak o výrobcovi na internete nenájdete ani zmienku, neodporúčame sklá kupovať.

Najčastejšími výrobcami okuliarových skiel na našom trhu sú Essilor, Zeiss, Rodenstock, Hoya, Nikon, Sagitta, Tokai a ešte niekoľko menších výrobcov.

Na záruku máte nárok

Aj v prípade, že kupujte zlacnený tovar a to predovšetkým slnečné alebo dioptrické okuliare, púzdra a iné doplnky, tak majte na vedomí fakt, že bez ohľadu na to, či je na tovar zľava 10, 20 alebo 90 percent a či je tovar z novej kolekcie, alebo niekoľko rokov starý, tak máte nárok na dvojročnú záruku. Ak sa teda stane, že sa po čase tovar poškodil bez vášho pričinenia a evidentne máte nárok na reklamáciu, nenechajte sa odbyť slovami, že daný tovar bol zo staršej kolekcie a bola na neho veľká zľava, preto nemáte nárok na reklamáciu.

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...