Vyberáme pánske dioptrické a slnečné okuliare

muz s okuliarmiPohodlie, pevnosť, komfort, kvalita, nízka hmotnosť, nadčasový dizajn a pri slnečných okuliaroch v neposlednom rade kvalita okuliarových šošoviek. To sú vlastnosti, ktoré by mali mať pánske okuliare a to či už slnečné alebo dioptrické. Muži sa pri výbere okuliarov totiž správajú dosť odlišne než ženy. Majú iné priority a nároky na samotné okuliare. Značka a módnosť u väčšiny z nich nie sú tým prvotným kritériom výberu. Samozrejme, že manželka alebo priateľka ich často krát „prinútia“ vybrať si model, ktorý sa páči práve im, ale podvedome muži hľadajú svoj komfort. Určite sa nájdu aj medzi mužmi takí, ktorí sledujú módne trendy, značky a hľadajú to najnovšie a najaktuálnejšie. Takých mužov je u nás zatiaľ menšina.

Týmto vyššie uvedeným požiadavkám sa musia prispôsobiť aj výrobcovia a návrhári okuliarov a vytvoriť také modely, ktoré oslovia väčšinu mužov. Každý rok sa menia aj trendy v pánskych slnečných okuliaroch, ale nie je to až tak razantné ako v prípade dámskych okuliarov.

Najväčšiu skupinu pánskych okuliarov stále predstavujú klasické, nie príliš nápadné modely. Muži ich kupujú na dlhšiu dobu, určite nie sú sezónnou záležitosťou. Farby sú taktiež klasické, teda šedé, hnedé, čierne a ďalšie nie príliš výrazné a výstredné farby. V prípade slnečných okuliarov sa práve do takýchto klasickejších modelov dávajú aj tie najkvalitnejšie sklá. V tomto segmente je obrovské množstvo výrobcov. Spomenúť môžeme u nás dobre známe značky ako Rodenstock, Seiko, Davidoff, Menrad, Ray-Ban, Serengeti a množstvo ďalších.

Stále viac mužov začína vyhľadávať okuliare, ktoré sú klasickejšieho až mierne futuristického vzhľadu. Sú vyrobené zo špecifických materiálov ako titán, karbón, polyamid a ďalšie, ktoré sa zvyknú používať napríklad v kozmonautike alebo pri automobilových športoch. Tieto materiály sa vyznačujú veľmi vysokou mechanickou odolnosťou, flexibilitou, pevnosťou, vysokým komfortom pri nosení a nízkymi hmotnosťami. Takéto okuliare pôsobia nadčasovo a nie sú len na jednu sezónu. Medzi značky, ponúkajúce takéto okuliare patria Porsche Design, Blac, Lindberg, Charmant a iné.

Pánske okuliare samozrejme neobišiel ani všadeprítomný retro štýl. Tvary 70-tych a 80-tych rokov, masívne, predovšetkým čierne a hnedé plasty si obľúbilo množstvo celebrít a vďaka ním sa rozšírili po celom svete. Medzi najznámejšie značky ponúkajúce retro modely môžeme zaradiť Tom Ford, Oliver Peoples, Giorgio Armani, Ray-Ban a mnohé ďalšie.

Čím sa asi najviac líšia pánske okuliare od dámskych je to, že veľké množstvo mužov preferuje okuliare športového štýlu a to aj keď ich nechcú nosiť výlučne na športové aktivity. V kolekciách mnohých značiek sa dajú nájsť športovo ladené modely, ktoré nie je problém si dať aj k obleku. Veľmi dobrým príkladom je značka Tag Heuer. Takéto typy športovo ladených okuliarov sú viac prehnuté, aby čo najlepšie kopírovali zakrivenie tváre, čo najlepšie kryli, nie sú príliš veľké a sú vyrobené z odolných materiálov. V ponuke ich majú ďalej značky ako Prada sport, Oakley, Adidas a samozrejme iné.

Extravagancia je tiež súčasťou okuliarov pre mužov. Aj keď u nás nie je veľa mužov, ktorí by vyhľadávali extravagantné modely, v zahraničí je to už celkom bežné, že uvidíte muža s výstrednými okuliarmi na tvári. Špecifikom takýchto okuliarov sú často krát veľmi bizardné tvary, výrazné až krikľavé farby a rôzne asimetrie. Predovšetkým francúzske, ale aj nemecké značky sa venujú takémuto segmentu okuliarov. Môžeme spomenúť značky ako Alain Mikli alebo Mykita, ktoré môžete nájsť, aj keď asi len v dvoch optikách, aj u nás.

Poslednou skupinou pánskych okuliarov je kategória luxusných a exkluzívnych modelov. Predovšetkým zlato, platina alebo rohovina sú pre tých mužov, ktorí radi ukazujú, že na to majú. A kde by to bolo viac vidieť, ako na očiach. U nás určite nie je toľko mužov, ktorí sú ochotní za okuliare zaplatiť niekoľko tisíc eur, ale verte, že sa nájdu aj takí a nie je ich zase až tak málo. Pokiaľ k ním patríte aj vy, treba siahnúť po značkách ako napríklad Cartier, Lindberg Precious, Fred.

Najnovšie články

Korekcia zraku hĺbkovou laserovou operáciou je bezpečná, rýchla a bezbolestná

Korekcia zraku hĺbkovou laserovou operáciou je bezpečná, rýchla a bezbolestná

Laserové operácie očí pomáhajú ľuďom splniť si sen o živote bez okuliarov a kontaktných šošoviek. Po...

Porovnanie povrchových metód laserových operácií zraku

Porovnanie povrchových metód laserových operácií zraku

Laserová operácia očí je pokrokovou metódou súčasnej doby, ktorá dokáže rýchlo a takmer bezbolestne ...

Dôležité fakty o laserovej operácii v rámci očnej chirurgie

Dôležité fakty o laserovej operácii v rámci očnej chirurgie

Laserová operácia očí dokáže pomôcť pri refrakčných chybách oka, ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť...

Čo s očami, keď máte...

Čo s očami, keď máte...

Môžu deti nosiť kontaktné šošovky? Dokedy môžete podstúpiť laserovú operáciu očí? Od akého veku vám ...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...