Pohodlie, pevnosť, komfort, kvalita, nízka hmotnosť, nadčasový dizajn a pri slnečných okuliaroch v neposlednom rade kvalita okuliarových šošoviek. To sú vlastnosti, ktoré by mali mať pánske okuliare a to či už slnečné alebo dioptrické. Muži sa pri výbere okuliarov totiž správajú dosť odlišne než ženy. Majú iné priority a nároky na samotné okuliare. Značka a módnosť u väčšiny z nich nie sú tým prvotným kritériom výberu. Samozrejme, že manželka alebo priateľka ich často krát „prinútia“ vybrať si model, ktorý sa páči práve im, ale podvedome muži hľadajú svoj komfort. Určite sa nájdu aj medzi mužmi takí, ktorí sledujú módne trendy, značky a hľadajú to najnovšie a najaktuálnejšie. Takých mužov je u nás zatiaľ menšina.

vyberame panske dioptricke a slnecne okuliare

Týmto vyššie uvedeným požiadavkám sa musia prispôsobiť aj výrobcovia a návrhári okuliarov a vytvoriť také modely, ktoré oslovia väčšinu mužov. Každý rok sa menia aj trendy v pánskych slnečných okuliaroch, ale nie je to až tak razantné ako v prípade dámskych okuliarov.

Najväčšiu skupinu pánskych okuliarov stále predstavujú klasické, nie príliš nápadné modely. Muži ich kupujú na dlhšiu dobu, určite nie sú sezónnou záležitosťou. Farby sú taktiež klasické, teda šedé, hnedé, čierne a ďalšie nie príliš výrazné a výstredné farby. V prípade slnečných okuliarov sa práve do takýchto klasickejších modelov dávajú aj tie najkvalitnejšie sklá. V tomto segmente je obrovské množstvo výrobcov. Spomenúť môžeme u nás dobre známe značky ako Rodenstock, Seiko, Davidoff, Menrad, Ray-Ban, Serengeti a množstvo ďalších.

Stále viac mužov začína vyhľadávať okuliare, ktoré sú klasickejšieho až mierne futuristického vzhľadu. Sú vyrobené zo špecifických materiálov ako titán, karbón, polyamid a ďalšie, ktoré sa zvyknú používať napríklad v kozmonautike alebo pri automobilových športoch. Tieto materiály sa vyznačujú veľmi vysokou mechanickou odolnosťou, flexibilitou, pevnosťou, vysokým komfortom pri nosení a nízkymi hmotnosťami. Takéto okuliare pôsobia nadčasovo a nie sú len na jednu sezónu. Medzi značky, ponúkajúce takéto okuliare patria Porsche Design, Blac, Lindberg, Charmant a iné.

Pánske okuliare samozrejme neobišiel ani všadeprítomný retro štýl. Tvary 70-tych a 80-tych rokov, masívne, predovšetkým čierne a hnedé plasty si obľúbilo množstvo celebrít a vďaka ním sa rozšírili po celom svete. Medzi najznámejšie značky ponúkajúce retro modely môžeme zaradiť Tom Ford, Oliver Peoples, Giorgio Armani, Ray-Ban a mnohé ďalšie.

Čím sa asi najviac líšia pánske okuliare od dámskych je to, že veľké množstvo mužov preferuje okuliare športového štýlu a to aj keď ich nechcú nosiť výlučne na športové aktivity. V kolekciách mnohých značiek sa dajú nájsť športovo ladené modely, ktoré nie je problém si dať aj k obleku. Veľmi dobrým príkladom je značka Tag Heuer. Takéto typy športovo ladených okuliarov sú viac prehnuté, aby čo najlepšie kopírovali zakrivenie tváre, čo najlepšie kryli, nie sú príliš veľké a sú vyrobené z odolných materiálov. V ponuke ich majú ďalej značky ako Prada sport, Oakley, Adidas a samozrejme iné.

Extravagancia je tiež súčasťou okuliarov pre mužov. Aj keď u nás nie je veľa mužov, ktorí by vyhľadávali extravagantné modely, v zahraničí je to už celkom bežné, že uvidíte muža s výstrednými okuliarmi na tvári. Špecifikom takýchto okuliarov sú často krát veľmi bizardné tvary, výrazné až krikľavé farby a rôzne asimetrie. Predovšetkým francúzske, ale aj nemecké značky sa venujú takémuto segmentu okuliarov. Môžeme spomenúť značky ako Alain Mikli alebo Mykita, ktoré môžete nájsť, aj keď asi len v dvoch optikách, aj u nás.

Poslednou skupinou pánskych okuliarov je kategória luxusných a exkluzívnych modelov. Predovšetkým zlato, platina alebo rohovina sú pre tých mužov, ktorí radi ukazujú, že na to majú. A kde by to bolo viac vidieť, ako na očiach. U nás určite nie je toľko mužov, ktorí sú ochotní za okuliare zaplatiť niekoľko tisíc eur, ale verte, že sa nájdu aj takí a nie je ich zase až tak málo. Pokiaľ k ním patríte aj vy, treba siahnúť po značkách ako napríklad Cartier, Lindberg Precious, Fred.