Dioptrické okuliarové sklá podľa optického účinku
- Podrobnosti
- Videnie.sk »
- Okuliare
- Napísal: Videnie.sk
Dioptrické okuliarové šošovky môžeme aj podľa optického účinku. Podľa optického účinku poznáme unifokálne, bifokálne, trifokálne a multifokálne okuliarové šošovky.
Unifokálne dioptrické okuliarové šošovky
Za unifokálne dioptrické okuliarové šošovky považujeme všetky sférické šošovky, tórické (cylindrické) šošovky a šošovky s asférickou plochou s jedným ohniskom, poprípade s dvoma ohniskovými rovinami u tórických šošoviek.
Sférické okuliarové šošovky
Sférické šošovky sú najčastejšie používaným typom okuliarových skiel a používajú sa ku korekcii rotačne symetrických (sférických) refrakčných porúch. Charakteristické sú konštantnými polomermi krivosti na funkčných optických plochách.
Tórické okuliarové šošovky
Tórické šošovky sa používajú pre korekciu astigmatizmu. Nazývame ich tiež sklami cylindrickými. Od sférických skiel sa líšia spôsobom lomu svetelných lúčov. Rovnobežné lúče sa nezbiehajú do jedného bodu, ale vznikajú dve ohniskové línie v rôznych vzdialenostiach.
Asférické okuliarové šošovky
Dioptrické okuliare by mali okrem požiadaviek na dobré videnie spĺňať tiež požiadavky a priania ich užívateľov a teda dobre vyzerať a mať čo možno najnižšiu váhu. Tieto požiadavky zabezpečujú v súčasnej dobe asférické šošovky s ich asférickou plochou. Je to vlastne plocha v variabilným polomerom zakrivenia. Nejde teda o guľovú , ale rotačne asférickú plochu, ktorá sa k okraju oplošťuje. To umožňuje výrobu tenkej a ľahkej šošovky, ktorá má zároveň v periférii veľmi dobré zobrazovacie vlastnosti. Dioptrické šošovky s asférickou plochou majú najväčší význam pri plusových a vysokých mínusových dioptriách.
Bifokálne okuliarové šošovky
Bifokálna alebo tiež dvojohnisková je charakteristická tým, že má spojenú so „základnou“ jednoohniskovou šošovkou ešte jednu tzv. „prídavnú“ šošovku. Základný diel je používaný pri pohľade do diaľky a prídavný diel pri pohľade do blízka. Prídavný diel môže byť do základnej šošovky zatavený alebo vybrúsený. Tvary segmentov sa s postupným vývojom menili od rovného ohraničenia, cez guľatý diel do blízka až po segment tvaru ležiaceho písmena D s rovným alebo mierne oblúkovitým priebehom hornej časti segmentu.
Najväčšou nevýhodou bifokálnych šošoviek je skok obrazu pri prechode z diaľky do blízka a v súčasnej dobe je tento typ skiel na ústupe.
Trifokálne okuliarové šošovky
Trifokálne šošovky sa používajú pri vyššej hodnote prídavku na blízko nad 2 dioptrie a súčasne s poklesom akomodačnej šírky pod 2 dioptrie. Rozdiel medzi bifokálnymi a trifokálnymi šošovkami spočíva len vo vložení tzv. medzidielu na strednú vzdialenosť. Tento typ šošoviek si obľubu nikdy veľmi nezískal a takmer sa nevyužíva.
Multifokálne okuliarové šošovky
Multifokálne (progresívne) okuliarové šošovky umožňujú na rozdiel od bifokálnych šošoviek ostré videnie na všetky vzdialenosti a majú plynulý prechod z časti do diaľky do časti na blízko. Dioptrická hodnota sa mení spojite od zóny pre pohľad do diaľky, cez koridor (progresívny kanál) pre strednú vzdialenosť až k oblasti pre čítanie. Sú vyrobené z jedného kusu optického materiálu. Je to ideálny typ šošoviek pre aktívnych ľudí s presbyopiou.