Preto, aby nedochádzalo k nepríjemnému zrkadleniu na povrchu okuliarových šošoviek, je na povrch nanášaná takzvaná antireflexná vrstva. Je to vrstva, ktorú môžete nájsť na objektívoch mikroskopov, ďalekohľadov alebo fotoaparátov. Antireflex je tvorený množstvom vrstiev oxidu kovov a aplikuje sa jak na zadnú tak na prednú plochu šošoviek. Pretože je antireflex zložený z niekoľkých vrstiev na sebe, tak má špecifický nádych buď do zelenej, purpurovej alebo zlatej farby – je to závislé od výrobcu.

antireflexna vrstva

Prečo antireflex?

Antireflex umožňuje ostrejšie videnie pri rovnakých svetelných podmienkach, a to s oveľa menšou mierou námahy Vašich očí. Toto oceníte predovšetkým pri šoférovaní v noci, či pri práci s počítačom a pri mnohých ďalších činnostiach bežného života.

Antireflexná vrstva má veľké výhody nielen z praktického a funkčného hľadiska, ale aj z hľadiska estetického. Redukciou odleskov vyzerajú vaše oči prirodzenejšie, pokiaľ sa napríklad necháte odfotiť alebo natáčať v okuliaroch, tak antireflex zabezpečí to, aby sa vo vašich okuliaroch nič neodrážalo a bude vám tak pekne vidieť do očí.

Taktiež ak máte vyššiu dioptriu, tak vďaka antireflexu bude pôsobiť sklo opticky tenšie a čiastočne budú potlačené nevkusné kruhy v periférií skiel.

V prípade slnečných okuliarov je lepšie nanášať antireflexnú vrstvu len na zadnú stranu skiel (je bližšie k oku), pretože sklá sú tmavé a antireflex môže spôsobiť to, že by predná plocha skiel vyzerala zamastená. Antireflex na zadnej strane pomáha redukovať odrazy svetla, ktoré sa môžu odraziť od zadnej plochy priamo do vášho oka, čo zvyšuje pohodlie pozerania cez slnečné okuliare.

Pri čistení skiel s antireflexnou vrstvou si dávajte veľký pozor, aby ste ich nečistili príliš agresívnym spôsobom. Odporúčame čistiť na vlhko, buď prostriedkami na to určenými alebo stačí jarová voda a jemný toaletný papier.