Očný tlak

vnutroocny-tlakVnútroočný tlak je termín, ktorý pravdepodobne počul už každý z nás, či už pri návšteve lekára, optometristu, očnej optiky alebo inde. Čo všetko sa ale pod týmto pojmom skrýva, aký je jeho význam a dôležitosť, však mnohí nevedia. Závažnosť vnútroočného tlaku by sa dala prirovnať v súčasnej dobe tak veľmi “propagovanému“ krvnému tlaku, o ktorom každý vie, že jeho zvýšenie alebo zníženie môže mať pre človeka nepríjemné následky. Podobne by sme mohli hovoriť aj o vnútroočnom tlaku.

Súvisiace odkazy

Odporúčané odkazy

Najnovšie články

Meranie výšky vnútroočného tlaku
Sledovanie vnútroočného tlaku hrá veľkú rolu u pacientov s glaukómom (zeleným zákalom) a inými očnými chorobami ale tiež ako prevencia...
Faktory ovplyvňujúce výšku vnútroočného tlaku
Očný tlak je závislý na rovnováhe medzi odtokom a tvorbou vnútroočnej tekutiny. Za normálny vnútroočný tlak je považovaný tlak v oku,...

Prečo je vnútroočný tlak dôležitý?

Vnútroočný tlak (intraocular pressure) je jedným z veľmi významných klinických faktorov v oftalmológii. Jeho udržiavanie v normálnych, fyziologických hodnotách je pre správnu funkciu oka a očných štruktúr a v konečnom dôsledku aj pre zachovanie dobrého a neporušeného videnia, veľmi dôležité.

Vnútroočný tak zachováva stály tvar oka a chráni ho pred deformáciou, pretože je zaťažovaný viečkami a veľkou silou okohybných svalov. Tiež je nevyhnutný na predchádzanie opuchov, tým že vypudzuje tekutinu obsahujúcu odpadové metabolity a vracia sa späť do krvného obehu.

Keďže sa môže bulbus rozpínať len minimálne, je vnútroočný tlak výsledkom rovnováhy medzi tvorbou a odtokom vnútroočnej tekutiny. Pri zníženej tvorbe alebo jednoduchšom odtoku vnútroočný tlak klesá. Dôvodom vysokého vnútroočného tlaku môže byť nadmerná tvorba vnútroočnej tekutiny alebo nedostatočná priechodnosť odtokových kanálikov, ktoré sú umiestnené v komorovom uhle.

Hodnoty očného tlaku

Rozmedzie fyziologických hodnôt vnútroočného tlaku je pomerne veľké a to 10 až 21 mmHg u zdravých očí. Musíme brať do úvahy fakt, že hodnoty vnútroočného tlaku sú značne individuálne a medzné hodnoty tohto intervalu nemôžeme považovať za akýsi horný či dolný limit normálu. Inak povedané, hodnoty „nad“ sú posudzované za podozrivé. I keď vieme, že vnútroočný tlak nie je ani zďaleka jediným ukazovateľom v diagnostike glaukómových ochorení, stále zostáva jedným z najvýznamnejších. Preto odlíšenie fyziologických, podozrivých a patologických hodnôt vnútroočného tlaku je nesmierne dôležité.

Denné kolísanie vnútroočného tlaku je tiež individuálne, udávajú sa však odchýlky od 2 do 6 mmHg u normálnych zdravých očí. Pri očnej hypertenzii alebo glaukomatóznych očiach sú odchýlky väčšie.

V ranných hodinách sú hodnoty očného tlaku najvyššie, konkrétne tesne po prebudení, počas dňa majú tendenciu klesať. Táto skutočnosť však platí asi u 80% ľudí, niektorí môžu mať maximálne hodnoty večer, iní zase vykazujú 2 maximá za deň. V snahe zistiť reálne hodnoty vnútroočného tlaku u určitého pacienta by bolo ideálne, ak by sa odčítavali v rôznych denných časoch. Vzhľadom na to, že podstatná väčšina pacientov má maximálne hodnoty v dopoludňajších hodinách, je pre klinickú prax postačujúce odčítavanie v tomto čase.

Ochorenia a vnútroočný tlak

Vnútroočný tlak je dôležitým orientačným ukazovateľom závažnosti ochorenia. Vyšetrenie musí byť vždy doplnené o zmapovanie zorného poľa a stavu papily zrakového nervu. U normotenzného glaukómu nemusia hodnoty vnútroočného tlaku dosahovať patologických hodnôt ani v pokročilom štádiu. Naopak, u očnej hypertenzie je vnútroočný tlaku zvýšený, ale ostatné príznaky glaukómu chýbajú. U týchto chorých sa často objavuje aj nízky krvný tlak. Vnútroočný tlak významne zvyšuje psychický stres a fajčenie. Vypitie veľkého množstva tekutín za krátky časový interval môže viesť k výkyvom vnútroočného tlaku. Športové aktivity, konzumácia alkoholu v malom množstve a užívanie marihuany vnútroočný tlak znižujú.

Aplikácie kortikosteroidov a stav očných viečok taktiež ovplyvňujú hodnoty vnútroočného tlaku. Dokonca držanie a poloha tela majú tiež vplyv na výkyvy vnútroočného tlaku. V ležiacej polohe sa očný tlak zvyšuje asi o 2 mmHg, pri stoji na hlave sa zvýši extrémne. Telesná námaha ho naopak znižuje.

Meranie výšky vnútroočného tlaku

meranie-ocneho-tlakuSledovanie vnútroočného tlaku hrá veľkú rolu u pacientov s glaukómom (zeleným zákalom) a inými očnými chorobami ale tiež ako prevencia pred vznikom ochorenia. Výška očného tlaku je ovplyvňovaná prítokom a odtokom vnútroočnej tekutiny. V normálnom stave je produkcia a odtok v rovnováhe. Pri zmene tejto rovnováhy dochádza k štrukturálnym zmenám oka a optického prostredia. Pri zvýšení vnútroočného tlaku vzniká glaukóm (toto ochorenie môže viesť k trvalej slepote a preto je veľmi dôležité presné meranie vnútroočného tlaku) a naopak pri znížení vnútroočného tlaku dochádza napríklad k deformácii očnej gule.

Faktory ovplyvňujúce výšku vnútroočného tlaku

faktory ocny tlakOčný tlak je závislý na rovnováhe medzi odtokom a tvorbou vnútroočnej tekutiny. Za normálny vnútroočný tlak je považovaný tlak v oku, ktorý nespôsobuje poškodenie zrakového nervu a zachovává integritu očného prostredia. Vyššie hodnoty vnútroočného tlaku, môžu indikovať glaukomové ochorenie a nižšie naopak môžu viesť napríklad k deformácii očnej gule. Na tieto hodnoty vnútroočného tlaku pôsobí veľké množstvo faktorov.

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...