Krátkozrakosť u detí a dospelých
- Podrobnosti
- Očné chyby a refrakčné poruchy »
- Krátkozrakosť - myopia
- Napísal: Videnie.sk
Krátkozrakosť (myopia) je najčastejšia refrakčná chyba, pri ktorej sa lúče prichádzajúce do oka z diaľky lámu pred sietnicou a na sietnici vzniká neostrý obraz. Tento špecifický jav môže nastať:
- pri zvýšenej lomivosti optickej sústavy oka, hlavne rohovky a v menšej miere šošovky, tzv. lomivá krátkozrakosť,
- pri predĺžení predozadnej dĺžky oka, tzv. osová krátkozrakost.
Na krátkozrakosti sa v oveľa väčšej miere podieľa dĺžka oka (osová krátkozrakosť), oko sa predlžuje hlavne v období rastu dieťaťa.
Vývoj krátkozrakosti
Školská myopia
Prvé ťažkosti s myopiou sa obyčajne objavujú vo veku 6-12 rokov, a preto sa niekedy označuje aj ako školská krátkozrakosť (myopia). Samozrejme, že vznik krátkozrakosti nesúvisí priamo so začiatkom školskej dochádzky, ale práve v tomto veku dochádza k zvýšenému rastu oka do dĺžky a jeho predĺženiu. Následkom je zhoršené videnie do diaľky, deti nevidia na tabuľu a musia vyhľadať očného špecialistu. Ten im predpíše okuliare obyčajne v hodnote 1-2 dioptrie. V tomto období nezriedka pozorujeme nárast o jednu až dve dioptrie v priebehu jedného roka. Zlé alebo slabé okuliare si krátkozrakí kompenzujú nápadným prižmurovaním mihalníc pri pozeraní sa do diaľky, pri sledovaní televízie sedia blízko obrazovky a pri čítaní držia knihu blízko pred očami.
Krátkozrakosť po 18 roku
Vo väčšine sa krátkozrakosť po zastavení rastu organizmu, t. j. po 18. roku stabilizuje a v priebehu života sa veľmi nemení. Poznáme však aj krátkozrakosť, ktorá rastie aj po 18. roku a môže narastať až do extrémnych hodnôt - 20 dioptrií i viac. Takáto myopia sa obyčajne prejaví už v detskom veku, ešte pred začiatkom školskej dochádzky, prípadne sa s ňou už dieťa narodí a počas dospievania nápadne stúpa, ročne aj o 2 až 3 dioptrie.