Krátkozrakosť - myopia
Krátkozrakosť je najčastejšia refrakčná chyba, pri ktorej lúče prichádzajúce do oka sa z diaľky lámu pred sietnicou a vzniká neostrý obraz. Krátkozrakosť sa prejavuje tým, že blízke objekty vidíte bez problémov, ale čítanie na tabuli či ukazovateľoch na ceste vám robí problémy a pri pohľade do diaľky privierate očí.
Súvisiace odkazy
- Dioptrické okuliare
- Kontaktné šošovky
- Krátkozrakosť u detí a dospelých
- Nočná myopia
- Operácie očí
- Príčiny vzniku myopie
- Vyšetrenie očí
Odporúčané odkazy
Najnovšie články





Pri krátkozrakosti je optická mohutnosť rohovky a šošovky väčšia ako by zodpovedalo dĺžke oka. Celková refrakcia oka je vždy výsledkom vzájomnej kombinácie niekoľkých optických faktorov: zakrivenia rohovky, hrúbky rohovky, hĺbky prednej komory, zakrivenia prednej a zadnej plochy šošovky a predozadnej dĺžky očnej gule. Jednotlivé spomínané faktory sú nezávisle dedičné z viacerých génov a môžu sa rôzne kombinovať.
Na základe dedičnosti a klinického obrazu možno rozdeliť krátkozrakosť na tri skupiny: krátkozrakosť ľahkého stupňa (bez zmien na očnom pozadí), vysoká krátkozrakosť (so zmenami na očnom pozadí) a vrodená krátkozrakosť. Ďalej ju delíme na lomivú a osovú krátkozrakosť.
Na vzniku myopie sa podieľajú viaceré faktory ako napr. dedičnosť, ktorá je v popredí príčin vzniku krátkozrakosti. Medzi rôzne iné faktory patria zmeny alebo disproporcie vývoja či rastu oka, menejcennosť očných tkanív hlavne bielka, infekčné ochorenia, zlá výživa, nadmerná záťaž očí, zlé osvetlenie a faktory z okolia.
Krátkozrakosť sa dá korigovať nosením správnych očných pomôcok, ktoré zabezpečia, aby svetelné lúče dopadali priamo na sietnicu, kde sa vytvorí ostrý obraz. V závislosti na stupni krátkozrakosti sa predpisujú korekčné konkávne (mínusové) okuliarové alebo kontaktné šošovky väčšinou pre celodenné použitie. Ak je krátkozrakosť slabšia, korekčné pomôcky môžu byť používané len pri určitých činnostiach.
Vysoká krátkozrakosť predstavuje vážny klinický a genetický problém, pretože svojimi dôsledkami na očnom pozadí môže viesť až k slepote. Vrodená krátkozrakosť nie je zvyčajne dedičná a je spojená s predčasným pôrodom. Po diagnostikovaní krátkozrakosti by mali nasledovať periodické vyšetrenia, ktoré určia, či sa videnie mení a je nutné predpísať silnejšie alebo slabšie korekčné pomôcky. Zavedením refrakčnej chirurgie je stále častejšie využívané chirurgické odstránenie myopie, avšak najmä ťažká myopia sa nedá vždy chirurgicky korigovať.
Krátkozrakosť a jej výskyt
Krátkozrakosť (myopia) je po svete rôzne rozšírená, pričom sú značné rozdiely medzi etnickými a rasovými skupinami, pretože hlavnú úlohu hrajú dedičné faktory. V západnej Európe a USA približne 25 percent jedincov vo veku 12 až 54 rokov je krátkozrakých. Tento údaj platí viac menej aj pre Slovensko: 15-30 % nášho obyvateľstva tvoria krátkozrakí. Prirodzene, sú značné variácie podľa zloženia a veku skupín (napr. väčší výskyt krátkozrakosti medzi vysokoškolákmi a intelektuálmi).
Krátkozrakosť rastie od západnej Európy cez východnú do Orientu, s maximom na Ďalekom východe. Najvyššie hodnoty, až 60-70 percent výskytu myopie v populácii, má Japonsko (vysokoškoláci až 80 percent). Podobný vysoký výskyt, hlavne ťažkej krátkozrakosti s možnými vážnymi komplikáciami je v Oriente.
Príčiny vzniku myopie - krátkozrakosti
- Podrobnosti
- Očné chyby a refrakčné poruchy »
- Krátkozrakosť - myopia
- Napísal: Videnie.sk
Existuje veľa starších a novších teórií, ktoré sa snažia objasniť príčiny vzniku krátkozrakosti (myopie). Napriek značnému vedeckému úsiliu sa dodnes nepodarilo stopercentne nájsť presnú príčinu. Do popredia sa kladú rôzne faktory, ako disproporcie vývoja a rastu oka, či menejcennosti očných tkanív, hlavne bielka, infekčné ochorenia, zlá výživa, nadmerná záťaž očí, zlé osvetlenie, ale najmä dedičnosť. Iste to nie je výpočet všetkých možných príčin v súvislosti so vznikom krátkozrakosti.
Nočná myopia
- Podrobnosti
- Očné chyby a refrakčné poruchy »
- Krátkozrakosť - myopia
- Napísal: Videnie.sk
Príčina nočnej myopie nie je zatiaľ celkom známa. Na jej vzniku sa podieľa sférická aberácia (vďaka širokej zornici v tme), chromatická aberácia (vďaka veľkému podielu krátkovlnnej modrozelenej časti spektra pri zatmení ) a psychické príčiny – prehnaná akomodácia, aby bolo kompenzované neostré videnie.
Krátkozrakosť u detí a dospelých
- Podrobnosti
- Očné chyby a refrakčné poruchy »
- Krátkozrakosť - myopia
- Napísal: Videnie.sk
Krátkozrakosť (myopia) je najčastejšia refrakčná chyba, pri ktorej sa lúče prichádzajúce do oka z diaľky lámu pred sietnicou a na sietnici vzniká neostrý obraz. Tento špecifický jav môže nastať:
Krátkozrakosť - myopia
- Podrobnosti
- Očné chyby a refrakčné poruchy »
- Krátkozrakosť - myopia
- Napísal: Videnie.sk
Krátkozrakosť sa prejavuje tým, že blízke objekty vidíte bez problémov, ale čítanie písma na tabuli či ukazovateľoch na ceste Vám robí problémy. Váš očný odborník môže túto vadu nazývať "myopia", čo pochádza z gréckeho názvu "zatvorené oči". Toto označenie vyplýva z jedného z príznakov krátkozrakosti. Tým je privieranie očí pri pohľade do diaľky.
Krátkozrakosť - trochu iný svet
- Podrobnosti
- Očné chyby a refrakčné poruchy »
- Krátkozrakosť - myopia
- Napísal: Videnie.sk
Vžiť sa do situácie krátkozrakého a pochopiť jeho problémy nie je jednoduché. Mnohokrát ani pre skúseného očného lekára alebo optometristu. Každý krátkozraký si určite dobre zapamätal chvíľu, keď zistil, že nevidí do diaľky tak dobre ako jeho rovesníci. Toto zistenie ho sprevádza po celý život. Ten sa potom viac alebo menej, v závislosti na stupni krátkozrakosti (myopie), odlišuje od života tých, ktorý netrpia touto refrakčnou chybou. Tejto situácii sa treba prispôsobovať každý deň, po celý život. Môže to prinášať stres, zvýšené finančné náklady na život (okuliare, kontaktné šošovky), neschopnosť rovnocenného uplatnenia sa v celej škále povolaní, niekedy i predčasnú invaliditu či nesúlad v osobnom živote.