Príznaky a prejavy hypermetropie - ďalekozrakosti
- Podrobnosti
- Očné chyby a refrakčné poruchy »
- Ďalekozrakosť - hypermetropia
- Napísal: Videnie.sk
Hypermetropické oko má tendenciu neustále dokonale akomodovať. Nízky stupeň tejto poruchy obyčajne prebieha v detskom a mladším veku nepozorovane, a to vďaka ich veľkej akomodačnej šírke. Majú dostatočne veľkú akomodačnú rezervu a svoju poruchu korigujú vlastným akomodačným úsilím. Jednoducho povedané, oko si pomôže samo bez toho, aby bolo nutné použiť korekčnú pomôcku.
Niekedy môžeme u ďalekozrakých detí pozorovať, že majú problémy s čítaním, alebo škúlia.
Pri vyššom stupni a s pribúdajúcim vekom nie je ciliárny sval schopný dokonalej kontrakcie, a akomodačná šírka klesá. Človek sa snaží neostré videnie zlepšovať zvýšenou akomodáciou, ale nedokáže proces zaostrovania uskutočňovať dlhodobo a oko sa stále viac unavuje. Postupne dochádza k astenopickým problémom ako nepohodlné a rozmazané videnie, slzenie, únava a bolesť očí, či bolesť hlavy. Ich intenzita je výraznejšia večer a po zvýšenej fyzickej alebo psychickej námahe. Keď prídete domov napríklad z práce, môžete pociťovať celkovú únavu organizmu. Často až po týchto problémoch sa človek rozhodne navštíviť odborníka.
Príznaky ďalekozrakosti - hypermetropie
Medzi klinické príznaky, ktoré môžeme u hypermetropie objaviť patrí: nadmerne vyvinutý ciliárny sval, užšia zornica, niekedy u vyšších stupňov, obzvlášť osového typu, pozorujeme zdanlivý enoftalmus - oko je príliš krátke vzhľadom k dĺžke u emetropa a budí dojem oka zapadnutého v očnici.
Taktiež občas nájdeme konvergentnú (oči smerujú viac smerom k sebe) úchylku pri pohľade do diaľky (esoforia). Predná komora je plytšia a existuje tu istá predispozícia ku vzniku glaukomu s uzavretým uhlom. Podstatou je zhoršený odtok komorovej tekutiny vďaka zúženému komorovému uhlu. Týmto spôsobom sa sekundárne zvýši vnútroočný tlak. Papila zrakového nervu môže byť neostrá, makula je umiestnená ďalej od zrakového nervu, cievy sú viacej vinuté.
Pri dlhodobom preťažovaní ciliárneho svalu akomodáciou môže dochádzať až k excesu akomodácie a spazmu (kŕči) ciliárneho svalu. V určitom prípade sa môže stať, že keď dlhšie pracujete na blízko a pozriete sa do diaľky, tak predmety v diaľke nedokážete vôbec zaostriť. Tento jav zas nebýva veľmi častý, ale malé mikrospazmy sa stále viac začínajú prejavovať u ľudí, ktorý napríklad dlhodobo pracujú s počítačom.
Ak máte pocit, že aj u vás sa prejavuje niektorý z vyššie uvedených symptómov, navštívte svojho očného špecialistu, ktorý vám s týmto problémom môže pomôcť.