Korekcia astigmatizmu

okuliare-a-sosovkyAstigmatizmus korigujeme cylindrickými a torickými korektívnymi členmi, ktorými sa vstupujúce rovnobežné svetelné lúče lomia tak, aby sa obe vytvorené ohniskové línie astigmatického oka k sebea natoľko priblížili, až sa stanú totožné. Dochádza tak k odstráneniu ohniskového intervalu, ktorý je prítomný u nekorigovaného astigmatického oka. Ľudia s astigmatizmom majú niekoľko možností, s ktorými znovu môžu získať ostré videnie: okuliare, kontaktné šošovky alebo chirurgické operácie.

Korekcia astigmatizmu okuliarmi

Je dôležité si uvedomiť, že pomocou akomodácie je človek schopný vykorigovať sférickú ale nie cylindrickú zložku refrakčnej chyby. Preto je nutné túto zložku plne korigovať, aby nespôsobovala subjektívne ťažkosti. Ku každému pacientovi sa musí pristupovať individuálne, pretože niektorí ľudia cylindrickú korekciu odmietajú, najmä tí s nižším astigmatizmom, a niektorí si výslovne vyžadujú aj malú hodnotu. Tá môže až prekvapivo zlepšiť zrakovú ostrosť.

Okuliare sú väčšinou prvým výberom pri korekcii astigmatizmu. V dnešnej dobe existuje množstvo rôznych druhov korekčných šošoviek, ktoré poskytujú uspokojivé videnie pre ľudí každého veku.

Cylindrická korekcia býva u detí predpisovaná v maximálnej hodnote. Sú prispôsobivejšie a lepšie si zvykajú. U dospelých sa postupuje trochu opatrnejšie. Nie je vhodné začínať s plnou korekciou, ale zvyšuje sa postupne a návyk tak bude plynulý. Pri horšej znášanlivosti cylindrickej korekcie sa snažíme okuliarovú šošovku posunúť čo najbližšie k oku alebo je potrebné ešte znížiť hodnotu cylindra, s ktorou však je potrebné upraviť aj sférickú korekciu alebo astigmatickú zložku korekcie vôbec nedávame.

Je veľmi dôležité začať s čo najznesiteľnejšou korekciu zraku. Tak, aby sa pacient cítil komfortne a pohodlne. Korekcia astigmatizmu so sebou prináša však aj isté špecifické ťažkosti, najmä pri jeho vyššej hodnote. Vtedy dochádza ku vzniku meridionálnej aniseikonii (nerovnomerné veľkosti obrazov na sietnici oboch očí) a k distorzii obrazov.

Korekcia astigmatizmu kontaktnými šošovkami

Sú riešením pre klientov, ktorí neznášajú okuliarovú korekciu, alebo vzhľadom k druhu ich astigmatizmu nie je možné vykorigovať refrakčnú chybu okuliarovou šošovkou, alebo jednoducho pre tých, ktorí nechcú nosiť okuliare z rôznych príčin. Kontaktné šošovky sú výhodnejšie, pretože ku skresleniu obrazu a zmene jeho veľkosti dochádza len minimálne.

Ku korekcii nízkeho stupňa astigmatizmu, keď značne prevažuje sférická zložka nad astigmatickou sa najčastejšie používajú kontaktné šošovky sférické, najlepšie s asférickou plochou. Vyššie stupne astigmatizmu korigujeme tórickými kontaktnými šošovkami. Niekedy však mäkké kontaktné šošovky nie sú schopné korigovať astigmatizmus úplne. V takom prípade je možné použiť kontaktné šošovky tvrdé. U nás sa však využívajú veľmi sporadicky.

Chirurgické operácie astigmatizmu

Súčasný pokrok v technike zasahuje aj do riešenia astigmatizmu pomocou špeciálnych metód korekcie. Najčastejšie sa používajú metódy nelaserové (astigmatická keratotómia) a laserové (PRK, LASIK).

Astigmatická keratotómia

Táto metóda sa často spája súčasne s inými operačnými zákrokmi, napríklad v rámci operácii katarakty. Podstata spočíva v zmene zakrivenia rohovky pomocou zárezov. Tým dochádza k jej oplošteniu. Rezy sú rôzne vzdialené od stredu rohovky, majú rôzny profil, ale vždy musia byť vykonané v osi najstrmšieho meridiánu.

Tento zákrok môže byť robený primárne, alebo sekundárne, napríklad po predchádzajúcich očných operáciách (operácia katarakty, predchádzajúcich refrakčných operácií). Astigmatická keratotómia odstraňuje len rohovkový astigmatizmus spôsobený nepravidelným zakrivením prednej plochy rohovky.

PRK - fotorefraktívna keratektómia

Pri PRK dochádza k odstráneniu časti epitelu rohovky fotoabláciou (odparením pomocou svetla), rohovka sa upraví podľa typu chyby a požadovanej optickej mohutnosti. Po operácii je citeľné mierna bolesť a je nutne nasadenie špeciálnych kontaktných šošoviek, ktoré chránia citlivé oko bez epitelu.

LASIK

Pomocou metódy LASIK je povrchová vrstva rohovky v podobe tenkej lamely odchlípená. Časť rohovky pod ňou sa upraví laserom, konkrétne jej zakrivenie. Následne sa potom lamela vráti na pôvodné miesto. Výhodou LASIK vzhľadom k PRK je, že k zahojeniu dochádza asi 2-3 hodiny po zákroku, väčšinou u pacientov nie je prítomná veľká bolestivosť a zrak sa obnoví už po niekoľkých dňoch.

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...