Všetci vedia, že dlhodobý pobyt na slnku môže poškodiť pokožku. Vaše oči sú v skutočnosti rovnako tak náchylné k poškodeniu UV žiarením ako vaša koža. Je klinicky dokázané, že dlhodobé vystavenie vašich nechránených očí slnečnému žiareniu môže poškodiť povrch oka a jeho vnútorné štruktúry. Tieto negatívne účinky sa navyše kumulujú. Čím dlhšie sú vaše oči vystavené UV žiareniu, tým väčšie je riziko vzniku očných ochorení a chorôb očí spojených s vekom.

uv ziarenie a kontaktne sosovky

Čo presne je UV žiarenie?

Ultrafialové lúče sú zložkou slnečného svetla. UV-A lúče opaľujú pokožku a ich následkom dochádza k predčasnému starnutiu pokožky. UV-B lúče zapríčiňujú spálenie a často sú spájané s rakovinou kože a s problémami očí ako je napríklad šedý zákal. UV-C lúče sú najnebezpečnejšie. Sú našťastie blokované ozónovú vrstvou a nedostanú sa na zemský povrch.

Čo je známe o UV žiarení?

  • Intenzitu slnečného UV žiarenia na zemi ovplyvňuje niekoľko faktorov ako výška slnka, zemepisná šírka, nadmorská výška, odraz od zemského povrchu, koncentrácia atmosférického ozónu a oblačnosť.
  • Oblaky znižujú, ale neodstránia UV žiarenie. Meniaca sa oblačnosť alebo tenká vrstva oblakov umožňuje väčšej časti UV žiarenia preniknúť na zemský povrch.
  • Tenšia atmosféra vo vyšších nadmorských výškach blokuje menej UV žiarenia. S každými 1000 metrami nadmorskej výšky sa intenzita UV žiarenia zvyšuje o 10 až 12%.
  • Intenzita UV žiarenia sa výrazne zvyšuje odrazom z takých povrchov akými sú voda, sneh alebo piesok. Suchý plážový piesok môže odraziť až 15-20% a morská hladina až 10-20% UV žiarenia.
  • Do hĺbky pol metra pod vodu sa dostáva 40% UV žiarenia dopadajúceho na vodnú hladinu.
  • Intenzita UV žiarenia je podstatne vyššia od apríla do septembra; môže však byť výrazná aj v zimných mesiacoch. Sneh môže odraziť až 80% UV žiarenia.

Prečo kontaktné šošovky s UV filtrom?

Počas pobytu na slniečku by ste vždy mali nosiť slnečné okuliare s UV filtrom. Súčasťou ochrany môže byť aj klobúk so širokým okrajom. Ak ale nenosíte špeciálne slnečné okuliare podobné plaveckým, slnečné lúče prenikajú do vašich očí okolo rámu. Periférne UV žiarenie sa pri prieniku prednou časťou oka koncentruje vo vašej rohovke.

Ilustrácia prenikania slnečných lúčov do vnútorných částí oka:

kontaktne sosovky uvfilter 1So slnečnými okuliarmi a bez kontaktných šošoviek s UV filtrom

Očnou šošovkou koncentrované lúče sú škodlivejšie než UV lúče, ktoré prenikajú do rohovky z predu. Je dokázané, že kontaktné šošovky s UV filtrom účinne blokujú periférne UV žiarenie.

kontaktne sosovky uvfilter 2Ilustrácia situácie so slnečnými okuliarmi a s kontaktnými šošovkami s UV filtrom

Kontaktné šošovky s UV filtrom pomáhajú chrániť vaše oči pred periférnym UV žiarením, prenikajúcim okolo rámikov vašich okuliarov.

Kontaktné šošovky s UV filtrom nie sú náhradou slnečných okuliarov. Mali by ste ich vždy nosiť spolu so slnečnými okuliarmi s kvalitným UV filtrom. Kontaktné šošovky s UV filtrom spoločne so slnečnými okuliarmi s UV filtrom poskytujú lepšiu ochranu pred škodlivým periférnym UV žiarením.

Aké sú teda výhody kontaktných šošoviek s UV filtrom?

  • Pomáhajú chrániť vonkajšie i vnútorné štruktúry oka pred UV žiarením.
  • Poskytujú ochranu pred periférnym a odrazeným žiarením, ktorého vplyvu nezabránia slnečné okuliare alebo klobúk.
  • Sú jedinou dostupnou ochranou očí v prípadoch, keď si zabudnete slnečné okuliare alebo klobúk, alebo keď okuliare nie sú vhodné, napríklad pri windsurfingu alebo športoch akými sú futbal alebo volejbal.

Kontaktné šošovky s UV filtrom poskytujú vašim očiam dodatočnú celodennú ochranu pred UV žiarením, bez toho aby ste na ňu museli myslieť. Zložky blokujúce UV žiarenie sú obsiahnuté v materiáli, z ktorého sú šošovky vyrobené, a preto sa zo šošovky neodlupujú ani neuvoľňujú.

Kontaktné šošovky s UV filtrom však nie sú úplnou náhradou slnečných okuliarov s ochranou pred UV žiarením, pretože nekryjú celý povrch oka a jeho okolia.

Referencie:

  • INTERSUN, The Global UV Project, A Guide and Compendium, Radiation and Environmental Health Unit; Protection of the Human Environment, World Health Organization, Geneva, 2003. http://www.who.int/uv/en/
  • http://alep.unibase.com/sunconf/papers/cmills/tbl1.html
  • McCarthy CA, et al. Attributable risk for cataract to prioritize medical and public health action. Invest Ophthalmol Vis Sci 2000, 41 (12): 3720-5.
  • Ultraviolet Project,Institute For Eye Research (Coroneo, et al.), 2000.
  • Schnider CM, UV-Blocking Contact Lenses Play Unique Role in Protecting Patients’ Eyes. Refractive Eyecare®. December 2005.

Sponzor článku: Johnson & Johnson Vision Care