Dnes nosí kontaktné šošovky skoro každý. Prakticky všetci užívatelia kontaktných šošoviek kedysi dávno prešli krátkym zaškolením u svojho optometristu. Učili sa šošovky nasadzovať a vyberať ich pod dohľadom odborníka. Mnohokrát je tomuto nácviku venovaná až príliš veľká pozornosť. A často sa zabúda na to, že veľmi dôležitá je aj samotná starostlivosť o kontaktné šošovky. Poďme si spolu zrekapitulovať tie najdôležitejšie zásady týkajúce sa čistenia a starostlivosti o šošovky.

starame sa o kontaktne sosovky

Starostlivosť o mesačné kontaktné šošovky

Manipulácia so šošovkami

Pred manipuláciou so šošovkami si dôkladne umyte ruky. Ak je šošovka po dennom nosení vysušená a zlepí sa, nepokúšajte sa ju rozlepiť násilím. Zničili by ste ju. Namiesto toho ju prepláchnite sterilným roztokom. Kontaktná šošovka sa hneď zvlhčí a o chvíľu sa sama roztvorí. Pri vyberaní šošoviek z puzdra nikdy nepoužívajte nechty, kovové pinzety alebo iné ostré predmety.

Tip: Ak sa učíte nasadzovať šošovky, nasadzujte si ich nad plochým a čistým povrchom, na ktorom šošovku ľahšie nájdete. Ako správne manipulovať so šošovkami sa môžete pozrieť aj na tomto inštruktážnom videu.

Čistite aj puzdro na šošovky

Puzdro na šošovky často dezinfikujte. Vyplachujte ho každý deň špeciálnym dezinfekčným roztokom. Na čistenie puzdra nepoužívajte klasickú vodu. Pitná voda obsahuje fluorid, ktorý môže kontaktné šošovky znehodnotiť. Obsahuje aj baktérie a nečistoty, ktoré môžu zapríčiniť niektoré nepríjemné očné ochorenia. Akonáhle puzdro dôkladne umyjete, nechajte ho vyschnúť. Ak ho nevysušíte, v puzdre by mohla vzniknúť pleseň, ktorá sa môže preniesť na šošovku a následne do oka.

Chcete vždy vidieť ostro? Využívajte roztok na kontaktné šošovky

Kým si šošovky nasadíte, uistite sa, že sú úplne čisté, vydezinfikované a nie sú na nich usadené čiastočky nečistôt. Postačí, ak na každú šošovku kvapnete 2-3 kvapky sterilného roztoku a jemne ju v dlani pošúchate bruškom ukazováka. Tým šošovku vyčistíte a zabránite nadmernému usadzovaniu bielkovinových a tukových čiastočiek na jej povrchu. Na šošovke sa neusadia mikróby či baktérie, ktoré by mohli spôsobiť očnú infekciu.

Tip: Kvapkadlom roztoku sa nedotýkajte žiadneho povrchu, ktorý by mohol byť zdrojom baktérií (ani oka alebo puzdra).

Používajte vhodný roztok

Rovnako, ako sa delia šošovky na tvrdé a mäkké, líšia sa aj jednotlivé roztoky v závislosti od používaných šošoviek. Existujú tri základné druhy – roztoky pre mäkké kontaktné šošovky, roztoky pre tvrdé kontaktné šošovky a peroxidové roztoky. Peroxidové roztoky sú určené na starostlivosť o všetky typy kontaktných šošoviek – ako pre mäkké, tak aj pre tvrdé kontaktné šošovky.

.....a vždy ho po vybratí šošoviek vymeňte

Ak uložíte šošovky cez noc do puzdra s roztokom, nezabudnite po vybratí šošoviek použitý roztok vyliať. Roztok totiž obsahuje nečistoty z práve vyčistených šošoviek. A hlavne – po čase sa znižujú dezinfekčné vlastnosti roztoku. Opakované používanie roztoku by tak mohlo byť príčinou rôznych ochorení (vredy, zápaly, alergie).

Starostlivosť o jednodenné kontaktné šošovky

Pre jednodenné kontaktné šošovky prakticky nepotrebujete žiadne dezinfekčné roztoky či puzdra. Väčšina zásad, ktoré sú uvedené vyššie, sa vás netýka, pretože šošovky po vybratí z očí ihneď vyhodíte. Napriek tomu je potrebné zmieniť jedno pravidlo, ktoré mnohí užívatelia jednodenných kontaktných šošoviek nedodržiavajú. Mnohí z nich nosia šošovky dlhšie, než na akú dobu sú určené. Tomuto javu sa hovorí prenášanie kontaktných šošoviek. Jedná sa o často diskutovanú tému. Kontaktológovia pred ním varujú, nositelia ho napriek tomu praktizujú. Užívatelia často prenášajú jednodenné kontaktné šošovky o 2 dni. Šošovka ich síce mierne škriabe, no inak je všetko v poriadku. Ale pozor, stačí málo a nešťastie je na svete. Náhodná súhra faktorov ako je chrípka, stres, nadmerná fyzická či psychická únava môžu spustiť sériu reakcií, ktoré môžu viesť k závažnému ochoreniu očí. Nedodržiavanie tejto zásady vám môže spôsobiť zápal očí alebo zapríčiniť vznik vredov na rohovke (vredy súvisia s nesprávnou hygienou, vznikajú na základe toxickej reakcie, ktorú spôsobuje bunkový odpad v oku). Alebo si vypestujete alergickú reakciu, čo môže mať za následok to, že už nikdy nebudete môcť nosiť kontaktné šošovky. Preto sa radšej naučte šošovky neprenášať.

Rady a tipy na záver

  • Nenoste kontaktné šošovky, ak sa v ovzduší nachádzajú škodlivé chemické výpary. Mohli by sa usadiť na šošovke a spôsobiť nepríjemné pálenie očí alebo očnú infekciu či zápal.
  • Vždy používajte tie výrobky, ktoré vám odporučí lekár či optometrista. Iné, aj keď podobné prípravky, by vám mohli poškodiť oči alebo šošovky. Preto s ním nákup neznámych a neodskúšaných výrobkov najskôr prekonzultujte.
  • Rada pre ženy. Šošovky si nasadzujte predtým, ako sa nalíčite a vyberte ich z očí skôr, ako sa začnete odličovať. Nielenže budete na líčenie lepšie vidieť, ale pri nasadzovaní šošoviek si nerozmažete očné tiene či riasenku.

Sponzor článku: VašeŠošovky.sk