Jednoznačne najlepším spôsobom ako sa pacienti môžu vyhnúť infekcii oka je správne dodržiavanie zásad týkajúcich sa starostlivosti o kontaktné šošovky, ktoré predpisuje očný lekár. Znížiť riziko infekcie môže predovšetkým dezinfekcia kontaktných šošoviek v procese čistenia, obmedzený kontakt s vodou počas nosenia kontaktných šošoviek a pravidelná výmena púzdra na kontakné šošovky.

cistenie a starostlivost o kontaktne sosovky

Pri nosení kontaktných šošoviek sa na ich povrchu okrem nečistôt z vonkajšieho prostredia usadzujú tiež proteíny a lipidy obsiahnuté v slzách. Tieto látky potom znižujú pohodlie pri nosení kontaktných šošoviek a ich čiastočky na povrchu šošovky môžu dráždiť Vaše oči a stať sa zdrojom infekcie. Preto je starostlivosť o kontaktné šošovky nutná, keďže sa musia pravidelne čistiť.

Bez ohľadu na to, ako sú kontaktné šošovky balené, väčšina systémov starostlivosti o kontaktné šošovky zahŕňa produkty pre šesť rôznych funkcií. Niektoré systémy kombinujú viac týchto funkcií do jedného produktu - roztoku. Či sú jednotlivé funkcie potrebné závisí na spôsobe nosenia kontaktných šošoviek (plánovaná či neplánovaná výmena) a na Vašich očiach. Aplikátor Vám poradí, ktorý systém starostlivosti o kontaktné šošovky je pre Vás najvhodnejší.

Šesť funkcií starostlivosti o kontaktné šošovky:

Dezinfekcia kontaktných šošoviek

Dezinfekcia likviduje formy mikroorganizmov (baktérie, huby a vírusy) rastúcich na šošovke. Sú dva hlavné spôsoby dezinfekcie: peroxid vodíka, ktorý vyžaduje neutralizáciu a tzv. chemické (all in one) roztoky, ktoré sa neutralizovať nemusia.

Denné čistenie kontaktných šošoviek

Denné čistenie odstraňuje nečistoty, ktoré sa voľne prichytia k povrchu šošovky. Pokiaľ tieto nečistoty nie sú odstránené, môžu spôsobiť nositeľovi problémy alebo zabrániť dezinfekčnému roztoku, aby efektívne zlikvidoval všetky baktérie.

Oplachovanie a uchovávanie kontaktných šošoviek

Pre túto funkciu je potreba fyziologický roztok. Mnoho systémov túto funkciu kombinuje s dezinfekčným roztokom. Fyziologické roztoky neobsahujú žiadne dezinfekčné činidlá, preto keď sú používané na uchovávanie šošoviek, je šošovky nutné pred nasadením dezinfikovať.

Zvlhčujúce kvapky do očí

Zvlhčujúce kvapky sa používajú pri nedostatku slzného filmu, napr. v suchom prostredí.

Proteínové čistenie kontaktných šošoviek

Proteínové čistenie sa obvykle robí pomocou proteínových tabliet jedenkrát týždenne. Z povrchu šošovky sa odstraňujú proteínové depozity, ktoré sú živnou pôdou pre mikroorganizmy. Enzymatické čistenie nie je všeobecne vyžadované pri plánovanej výmene kontaktných šošoviek, kde sú šošovky nahradené skôr než depozity môžu spôsobiť problémy.V dnešnej dobe sa už tablety príliš nepoužívajú, pretože ich funkciu nahradili takzvané "all in one" roztoky.

Neutralizácia kontaktných šošoviek

Neutralizácia je nutná len v prípade používania peroxidového roztoku. Peroxid je voči oku veľmi agresívny a môže ho podráždiť. Pri neutralizácii sa štiepi peroxid vodíka na vodu a kyslík, ktoré sú pre oko neškodné.

S kontaktnými šošovkami zaobchádzajte vždy s umytými a osušenými rukami!

Niekoľko krokov správnej starostlivosti o kontaktné šošovky.

  • Puzdro na kontaktné šošovky najprv vypláchnite dezinfekčným roztokom a až potom ho týmto roztokom naplňte.
  • Po vybratí šošovky z oka si ju dajte na dlaň a niekoľkými kvapkami dezinfekčného roztoku ju zvlhčite a jemne pretrite ukazovákom o dlaň - účinne tak odstránite usadené čiastočky lipidov a bielkovín z vašich sĺz.
  • Nakoniec šošovku ešte opláchnite roztokom a uložte do puzdra s čerstvým dezinfekčným roztokom, zavrite a celý postup zopakujte s druhou kontaktnou šošovkou.
  • Kým si šošovky znova nasadíte nechajte ich uložené v roztoku minimálne 4 hodiny, najlepšie cez noc, aby sa dostatočne vyčistili.
  • Po nasadení kontaktných šošoviek do očí roztok z puzdra vylejte, vypláchnite ho čerstvým roztokom a nechajte oschnúť. Takto máte pripravené púzdro pre ďalšie uchovávanie Vašich kontaktných šošoviek. Púzdro nezabudnite pravidelne meniť, najlepšie s každým novým párom šošoviek (u výmenných systémov) alebo po 2 - 3 mesiacoch u konvenčných (celoročných) kontaktných šošoviek.
  • K oplachovaniu kontaktných šošoviek nikdy nepoužívajte tečúcu vodu!

S roztokom na kontaktné šošovky zaobchádzajte starostlivo:

Nepoužívajte už použítý starý roztok ani “nenavršujte” roztok v púzdre na šošovky. Roztok na kontaktné šošovky neprenášajte v menších cestovných nádobách. Môže to mať vplyv na sterilitu roztoku, čo môže viesť k očnej infekcii. Nedovoľte, aby sa vrchná časť flaše s roztokom dostala do kontaktu s iným povrchom. V prípade, že fľašu s roztokom práve nepoužívate, majte ju pevne uzatvorenú.