Prečo nosiť kontaktné šošovky

kontaktne-sosovky-mokreAj keď sú v súčasnosti okuliare stále najrozšírenejšou optickou pomôckou, ktorá nám pomáha riešiť problémy s videním, tak stále viac ľudí začína nosiť kontaktné šošovky, ktoré majú množstvo výhod. Okuliare samozrejme stopercentne nikdy nenahradia, ale či už idete športovať, alebo napríklad večer do spoločnosti, okuliare sú niekedy skôr na obtiaž a v takýchto prípadoch sú kontaktné šošovky neoceniteľným pomocníkom. Na tvári ich necítite, nezahmlievajú sa, nešpinia sa a nikto vlastne ani nevie, že ich máte.

Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavuje vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku. Vďaka povrchovému napätiu povrchu kontaktnej šošovky, šošovka dokonale priľne k slznému filmu ktorý pokrýva rohovku. Kontaktné šošovky pomáhajú usmerniť svetelné lúče prichádzajúce do oka na sietnicu a vďaka tomu sa obraz zaostrí. Jednoducho povedané, kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky, ktoré využívajú ľudia s určitou zrakovou vadou a pomáhajú im zlepšovať videnie.

Kontaktnou šošovkou dnes dokážeme korigovať takmer každú refrakčnú chybu ako myopiu, hypermetropiu, astigmatizmus a presbyopiu. Taktiež je možné využiť kontaktné šošovky na zmenu farby očí alebo sa využívajú ako terapeutická pomôcka, napr. po refrakčných mikrochirurgických zákrokoch alebo pri ochoreniach ako keratokonus. Pri dodržiavaní určitých podmienok nosenia, kontaktné šošovky poskytujú bezpečný a efektívny spôsob ako korigovať očnú chybu.

Vďaka neustálemu vývoju, novým moderným materiálom, technológiám a prístrojom môže kontaktné šošovky už dnes nosiť takmer každý, dokonca deti s určitými očnými problémami nosia kontaktné šošovky. Jednou z najdôležitejších výhod kontaktných šošoviek je to, že pri pozeraní do strán nie je obmedzované periférne videnie ako v prípade okuliarov, nevadia vám žiadne okuliarové rámy, takže vás nič neobmedzuje. Taktiež pre ľudí s vyššou hodnotou refrakčnej chyby majú veľmi veľký estetický význam, lebo nemusia nosiť okuliare s hrubými sklami.

Eliminácia nosenia okuliarov je obzvlášť dôležitá pre športovcov, fotografov a ľudí, ktorí majú aktívny spôsob života. Dnes sú kontaktné šošovky vyrábané predovšetkým z mäkkých pružných materiálov, takže pri vhodne zvolenej kontaktnej šošovke nie je oko dráždené ako to bývalo v minulosti.

Pokiaľ uvažujete o nosení kontaktných šošoviek, najprv by ste mali navštíviť vášho kontaktológa, či už lekára alebo optometristu, ktorý urobí potrebné vyšetrenia a odporučí najvhodnejší typ kontaktných šošoviek na základe výsledkov merania ale aj vašich potrieb a požiadaviek.

Taktiež je potrebné si uvedomiť, že nosenie kontaktných šošoviek nesie aj určité riziká a to predovšetkým vtedy, keď nie sú dodržané správne pravidlá nosenia kontaktných šošoviek, hygiena a ďalšie. S týmito pravidlami by ste mali byť vždy zoznámení pri samotnej aplikácii šošoviek a pre bezproblémové nosenie šošoviek je aj potrebné dodržiavať pravidelné kontroly u oftalmológa.

Medzi najpredávanejšie, najobľúbenejšie a overené kontaktné šošovky na našom trhu patria produkty štyroch najväčších výrobcov šošoviek na svete.

Johnson & Johnson
1-day Acuvue Moist, 1-day Acuvue TruEye, 1-day Acuvue for Astigmatism, Acuvue Oasys, Acuvue Advance Plus, Acuvue Oasys for Astigmatism, Acuvue Bifocal, Acuvue 2 Colours

Ciba Vision/Alcon
Focus Dailies, Focus Dailies Toric, Focus Dailies Progressives, Dailies Aquacomfort Plus, Air Optix Aqua, Air Optix Aqua Night&Day, Air Optix for Astigmatism, Air Optix Aqua Multifocal, Freshlook Colors, Freshlook Colorblends, Freshlook Dimensions

Cooper Vision
Proclear 1-day, Proclear, Proclear Toric, Proclear Multifocal, Biofinity, Biofinity Toric, Biofinity Multifocal, Avaira, Frequency 55, Frequency XC, Frequency 55 Aspheric, Frequency XC, Frequency Toric, Frequency Multifocal

Bausch and Lomb
Soflens Daily Disposable, Soflens Daily Disposable for Astigmatism, Soflens 59, Soflens Toric, PureVision, PureVision Toric, PureVision Multifocal, PureVision 2 HD, PureVision 2 HD for astigmatism, Soflens Natural Colors

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...