Na povrch kontaktných šošoviek se naleptávajú usadeniny, čo okrem znižovania pohodlia vedie k znižovaniu priepustnosti kyslíka. Vnímanie pohodlia je individuálne, ale zdravotné riziká prenášania sú pre každého rovnaké.

preco neprenasat kontaktne sosovky

Ako funguje priepustnosť kyslíka cez kontaktnú šošovku?

U hydrogélových typov kontaktných šošoviek sa prenos O2 uskutočňuje cez vodu obsiahnutú v materiále šošoviek. U silikón-hydrogélových typov dochádza k priestupu kyslíka cez mikrokanáliky, ktoré šošovkou prechádzajú. U oboch typov materiálov sa zanášaním povrchu šošovky znižuje priepustnosť, ktorá vedie k nedostatočnému okysličovaniu rohovky. Rohovka sa tým „dusí“ a začne si obstarávať kyslík iným spôsobom – dochádza k rozširovaniu ciev vedúcich cez beľmo oka (proces tzv. neovaskularizácie). Výsledkom potom sú okom viditeľné červené cievky, ktoré pôsobia veľmi neesteticky. Proces neovaskularizácie je bohužiaľ nevratný!

Prenášanie kontaktných šošoviek samozrejme významne zvyšuje aj riziko zápalu rohovky. Usadeniny sa môžu po dlhšej dobe stať toxickými – pri reakcii s viacúčelovými roztokmi i vlastným materiálom šošoviek potom môžu spôsobiť zápal, vredy na rohovke alebo nosenie kontaktných šošoviek natrvalo znemožniť vypestovaním alergickej reakcie.

Každý materiál kontaktných šošoviek má iné vlastnosti vo vzťahu k tvorbe usadenín. Doporučená doba nosenia jedného páru je výrobcom určovaná na základe materiálovej životnosti a meraním tvorby usadenín. Predpísanú dobu výmeny kontaktných šošoviek je potrebné rešpektovať. Prevzatie odporučenia známeho, ktorý šošovky prenáša a žiadne komplikácie (zatiaľ!!) nemá, je hazardom.

Roztoky, RUB a NO RUB

Efektivita roztokov v odstraňovaní usadenín nie je 100%. Usadeniny sú okrem pevných čiastočiek zo vzduchu tvorené prevažne tukmi a bielkovinami obsiahnutými v slznom filme. Najkvalitnejšími prostriedkami sú peroxidové roztoky. Ostatné roztoky na kontaktné šošovky postavené na chemickej báze (označované súhrnným názvom ako viacúčelové), sú zreteľne menej kvalitné. Percentuálne vyjadrenie efektívnosti nie je možné použiť, efektivita je veľmi závislá na spôsobe čistenia. Trenie kontaktných šošoviek pri čistení významne znižuje množstvo usadenín, ktoré na šošovke po uložení do puzdra zostanú.

Trenie kontaktných šošoviek

Proces čistenia šošoviek pred uložením do puzdra či ráno pri preplachovaní pred nasadením do očí by nemal byť v žiadnom prípade ochudobnený opretretie šošoviek prstom v dlani, alebo ešte lepšie na hornej strane zápästia, kde je naša pokožka najjemnejšia. Trenie (RUB) pred uložením do puzdra s roztokom výrazne znižuje množstvo usadenín, ktoré na šošovke po dezinfekcii ostanú.

Na mnohých viacúčelových roztokoch je uvedené "NO RUB". Tieto roztoky možno naozaj "bez trenie" používať. Vplyv na efektivitu roztoku pri čistení a dezinfekcii je však nepochybný. Každý očný špecialista preto trenie šošoviek aj v tomto prípade predsa len odporúča.

Majme na pamäti, že zrak je najcennejší zmysel, ktorý máme. Nešetrime na ňom!

Sponzor článku: Šošovky-kontaktné.sk