Súčasné kontaktné šošovky sú modernou alternatívou korekcie zraku. Sú veľmi pohodlné pri nosení, ľahko sa s nimi manipuluje a pozitívne zmenili život už miliónom svojich nositeľov. Nosením kontaktných šošoviek sa zaradíte do spoločnosti aktívnych ľudí používajúcich tento moderný spôsob korekcie zraku. Užite si s priateľmi pohodlie na večierkoch, slobodu pri športe a eleganciu, keď idete s niekým na večeru. S kontaktnými šošovkami budete vyzerať inak - skúste to.

myty o kontaktnych sosovkach

V súvislosti s kontaktnými šošovkami však existuje ešte stále množstvo mýtov. Nasledujúce riadky vám pomôžu mnohé vysvetliť a dodať odvahu na návštevu kontaktológa a na požiadanie o skúšobný pár šošoviek. Tak si budete môcť vyskúšať slobodu, ktorú kontaktné šošovky prinášajú.

1.MÝTUS: Kontaktné šošovky nie sú pohodlné.

Ste si istý? Už ste ich niekedy vyskúšali? Už ste vyskúšali novú generáciu šošoviek ULTRA COMFORT SERIES?

Kontaktné šošovky sa používajú už mnoho rokov. Ale až v niekoľkých posledných rokoch došlo k výraznému prelomu vo vývoji ich nových materiálov. Posúďte, ako rýchlo sa vyvíjajú počítače a priebehu jedného roka. Podobne rýchly vývoj je v posledných rokoch spojený aj s kontaktnými šošovkami.

Nové šošovky sú veľmi mäkké, tenké a ohybné - a čo je veľmi dôležité - uchovávajú vlhkosť a zabezpečujú tým vynikajúce pohodlie. Materiál a dizajn umožňujú šošovkám prispôsobiť sa jedinečnému tvaru Vašich očí.

Vďaka tomu, že sú kontaktné šošovky pravidelne vymieňané, môžu byť stále čisté, pohodlné a ako nové. Kontaktné šošovky sú tak pohodlné, že ich pri nosení vôbec necítite.

2.MÝTUS: Musí byť nepríjemné dávať si niečo do očí.

To je normálna reakcia nového záujemcu o nosenie kontaktných šošoviek. Dokonca má i svoje meno: "pokafóbia" alebo strach z dotyku očí. Počiatočná obava je pochopiteľná, ale nepríjemné pocity rýchlo miznú. Potom, čo Vám Váš kontaktológ ukáže, ako sa správne nasadzujú a vyberajú šošovky, sami zistíte, že je to rovnako ľahké, ako obúvať a vyzúvať topánky. Milióny nositeľov šošoviek to bez problémov robia, prečo by ste nemohli aj Vy - skúste to a uvidíte.

3.MÝTUS: Kontaktné šošovky pravidelne vyvolávajú očné infekcie.

Kontaktné šošovky samy o sebe nie sú príčinou očných infekcií. Infekcie vyvolávajú choroboplodné zárodky usadené na ich špinavom povrchu. Problémy spôsobuje zlá hygiena a nevhodný spôsob nosenia šošoviek.

Ak budete postupovať podľa pokynov svojho kontaktológa a pravidelne čistiť a dezinfikovať svoje šošovky, budete si môcť ich pohodlie užívať nepretržite.

Je dôležité pamätať si, že čím častejšie šošovky vymieňate za nové, tým je to zdravšie pre Vaše oči, pretože je tak znížené riziko tvorby organických usadenín z Vášho slzného filmu. Tieto usadeniny, tvorené väčšinou tukmi a bielkovinami môžu slúžiť na ochranu a výživu choroboplodných zárodkov. Tie však nemajú šancu prežiť, ak sú šošovky pravidelne a starostlivo čistené, dezinfikované a vymieňané.

4.MÝTUS: Kontaktné šošovky nie sú zdravé.

Materiál kontaktných šošoviek je biokompatibilný. Podobné materiály sú často používané v mnohých iných lekárskych odboroch. Súčasné materiály navyše poskytujú vysokú priepustnosť pre kyslík. Pri moderných kontaktných šošovkách je už nedostatok kyslíka dodávaného oku minulosťou. Tvar kontaktných šošoviek vyhovuje povrchu oka, čo prináša optimálne pohodlie.

Z uvedeného vyplýva, že kontaktné šošovky sú zdravou možnosťou korekcie zraku, pokiaľ sú správne aplikované a nosené, pokiaľ je im venovaná primeraná starostlivosť a pokiaľ sú pravidelne vymieňané, to všetko podľa odporúčaní Vášho kontaktológa. Kontaktné šošovky sú zdravotníckym prostriedkom, preto je dodržiavanie všetkých odporúčaní očného odborníka nevyhnutné.

5.MÝTUS: Kontaktné šošovky nedovolia mojim očiam "dýchať".

Pre zdravie očí je nevyhnutný prísun určitého množstva kyslíka k ich povrchu (predovšetkým k rohovke). Kyslík sa musí k rohovke dostať cez nasadenú šošovku. Potrebné množstvo kyslíka je iné, keď nosíte šošovky iba cez deň alebo keď s nimi chcete aj spať. Váš kontaktológ Vám poradí, ktoré šošovky sú najvhodnejšie pre Vaše potreby a pre Váš životný štýl. Pokiaľ budete dodržiavať pokyny očného odborníka, môžete sa spoľahnúť na to, že Vaše oči nebudú trpieť nedostatkom kyslíka potrebného na "dýchanie".

Materiál kontaktných šošoviek je najvýznamnejším faktorom pre dostatočný prísun kyslíka k rohovke, jeho dávka však závisí i od ďalších okolností.

Svoju úlohu hrá starostlivosť o šošovky. Usadeniny na ich povrchu bránia prestupu kyslíka šošovkou. To je jeden z dôvodov, prečo sú čistenie a dezinfekcia šošoviek tak dôležité pre zdravie očí. Kombinácia správnej starostlivosti a časté výmeny šošoviek potom umožnia využiť celý potenciál ich zdravého nosenia.

6.MÝTUS: Pri nosení sa mi kontaktné šošovky môžu dostať za oko.

Nie, nie je možné, aby sa šošovky pri nosení dostali za oko. Ak výnimočne skĺznu zo svojej správnej polohy, môžu zostať iba na prednej časti oka alebo pod viečkami. Oko je chránené spojivkou - blanou, ktorá prechádza z jeho povrchu na zadnú stranu viečok a bráni tomu, aby sa dostala šošovka za oko.

7.MÝTUS: Šošovka mi môže pri rýchlom pohybe z oka vypadnúť.

Vďaka stavbe ľudského oka je prakticky nemožné, aby z neho mäkká kontaktná šošovka vypadla. Preto môžete s kontaktnými šošovkami vykonávať rôzne športy. Sila, ktorá drží kontaktnú šošovku na oku, súvisí s jej priemerom. Preto tvrdé kontaktné šošovky, ktoré majú väčšinou menší priemer, nedržia na oku tak dobre ako mäkké šošovky.

Kontaktné šošovky môžu vypadnúť z oka veľmi vzácne a nestáva sa to, pokiaľ na oku dobre "sedia". Ak šošovka vypadne, je to dôvod na návštevu kontaktológa a na overenie vhodnosti výberu parametrov šošoviek.

8.MÝTUS: Čistenie šošoviek trvá večnosť.

Čistenie šošoviek je veľmi dôležité pre zdravie Vašich očí. V súčasnej dobe je, vďaka viacúčelovým roztokom, starostlivosť o šošovky výrazne jednoduchšia ako v minulosti. Čas, nutný na starostlivosť o šošovky, závisí od typu šošoviek a od vybraného systému starostlivosti. Najlepším spôsobom je vyčistenie šošoviek a ich dezinfekcia pri uložení šošoviek do roztoku na noc.

Vždy dodržiavajte pokyny uvedené v informáciách k používaným prostriedkom starostlivosti o šošovky.

Ak patríte k osobám, ktoré ocenia najpohodlnejší spôsob nosenia šošoviek, vyberte si jednodenné jednorázové šošovky. Každé ráno nasadíte úplne nový pár a vyberiete ho a vyhodíte pred spaním. Tak sa nebudete musieť o čistenie vôbec starať.

9.MÝTUS: Pri nosení šošoviek nebudem môcť používať mejkap.

Môžete. Musíte však zvoliť správne poradie: Nanášajte mejkap až po nasadení šošoviek a odstraňuje ho až po ich vybraní - je to úplne jednoduché. Ak používate aerosóly ako napríklad lak na vlasy, musíte pri tom zatvoriť oči, aby sprej neostal na kontaktných šošovkách.

10.MÝTUS: Farebné kontaktné šošovky sú iba pre toho, kto potrebuje korekciu zraku.

Farebné kontaktné šošovky sú dostupné s dioptriami aj bez dioptrií. Znamená to, že ich môžete nosiť, aj keď nepotrebujete korekciu zraku. Aj napriek tomu, že nepotrebujete korekciu zraku, musia byť farebné šošovky aplikované kontaktológom a vyžadujú rovnaké postupy a starostlivosť ako iné kontaktné šošovky.

11.MÝTUS: Všetky kontaktné šošovky sú skoro rovnaké.

To nie je pravda. Vďaka pokrokom v technológii existuje mnoho rozdielnych typov kontaktných šošoviek. Aj napriek tomu, že existujú rôzne možnosti delenia, je možné rozdeliť kontaktné šošovky do dvoch hlavných skupín: kontaktné šošovky na denné nosenie a šošovky na predĺžené nosenie (s prespávaním s nasadenými šošovkami). Vzhľadom na individuálny stav očí, na rozdielnu korekciu a na rôzny životný štýl je dôležité poradiť sa o výbere šošoviek s kontaktológom.

12.MÝTUS: Čím viac vody kontaktná šošovka obsahuje, tým priepustnejšia je pre kyslík.

To je veľmi bežný mýtus. Nová generácia šošoviek vyrobená zo silikón-hydrogélových materiálov prepúšťa oveľa viac kyslíka aj napriek tomu, že obsahuje menej vody ako je to pri tradičných hydrogélových mäkkých šošovkách.

13.MÝTUS: Kontaktné šošovky mi neumožňujú tak jasné videnie ako okuliare.

V skutočnosti je to naopak. Kontaktné šošovky sú uložené priamo na oku a nekorigujú Váš zrak vo vzdialenosti jedného až dvoch centimetrov ako okuliare. To je dôvod, prečo niekedy umožňujú kontaktné šošovky lepšie videnie. Poskytujú i širšie zorné pole a lepšie periférne videnie ako okuliare, pretože kontaktné šošovky sa na rozdiel od okuliarov pohybujú súčasne s očami.

Navyše sa kontaktné šošovky nezahmlievajú, nepadajú a nerozbíjajú sa pri rôznych činnostiach a nemá na nich vplyv dážď. Pri rôznych druhoch športu sú kontaktné šošovky omnoho lepšou možnosťou korekcie ako okuliare.

14.MÝTUS: Kontaktné šošovky sa nedajú nosiť pri astigmatizme.

Možnosť korekcie astigmatizmu pomocou šošoviek zo všetkých druhov materiálov nebola predtým dostupná. Pokrok v niekoľkých minulých rokoch to však zmenil. Astigmatizmus už nie je prekážkou nosenia kontaktných šošoviek, môže byť naopak pomocou šošoviek väčšinou dobre korigovaný.

15.MÝTUS: Presbyopovia nemôžu nosiť kontaktné šošovky. Kontaktné šošovky nemôžu nosiť ľudia, ktorí potrebujú korekciu iba na blízko.

Sú rôzne spôsoby ako korigovať presbyopiu (potrebu nosiť okuliare na čítanie) pomocou kontaktných šošoviek. Jednou z možností je technika "monovision". Pri monovision je jedno oko kontaktnými šošovkami korigované na blízko a druhé na diaľku. Je to jednoduché u presbyopov vo veku okolo 45 rokov.

Druhou možnosťou korekcie zraku presbyopov sú špeciálne viacohniskové šošovky. Na týchto šošovkách sa nachádzajú určité oblasti určené na korekciu zraku do diaľky a oblasti na korekciu do blízka za rôznych svetelných podmienok. Presbyopia nie je prekážkou nosenia kontaktných šošoviek, a to ani pre ľudí, ktorí potrebujú okuliare iba na čítanie.

16.MÝTUS: Som príliš mladý na nosenie kontaktných šošoviek.

Nie sú určené žiadne vekové hranice: Kontaktné šošovky môžu nosiť deti aj seniori. Podľa nových údajov začínajú mladí ľudia nosiť kontaktné šošovky vo veku 13 rokov. Kontaktné šošovky sú výnimočné pohodlnou možnosťou korekcie zraku u mladých ľudí vzhľadom na ich každodenné športové a rôzne ďalšie aktivity.

17.MÝTUS: Som príliš starý na to, aby som začal nosiť kontaktné šošovky.

Výhody kontaktných šošoviek môžu využiť ľudia každého veku. Jediným obmedzením nosenia kontaktných šošoviek je ich kontraindikácia (stavy alebo choroby, pri ktorých nie je vhodné šošovky nosiť, pretože by to mohlo viesť napríklad k zhoršeniu očného postihnutia). Kontraindikácie sú však nezávislé od veku a väčšinou aj od typu kontaktných šošoviek.

18.MÝTUS: Kontaktné šošovky stoja celý majetok.

Súčasná cena kontaktných šošoviek je nižšia ako si bežne ľudia myslia. Vďaka pokročilým technológiám je k dispozícií široký výber šošoviek.

V závislosti od typu šošoviek a od spôsobu výmeny nemusia náklady na denné užívanie šošoviek presiahnúť cenu šálky kávy. Váš kontaktológ Vám pomôže vybrať kontaktné šošovky, ktoré budú najviac vyhovovať korekcii Vášho zraku, Vášmu životnému štýlu a Vašim možnostiam.

Sponzor článku: Johnson & Johnson Vision Care